Çekirdek kilo aldırır mı? Çekirdek yemek zayıflatırmı?
Yaşam

Çekirdek Kilo Aldırır mı? Çekirdek Yemek Zayıflatırmı?

07 Haziran 2018 - 18:32:44

Toplumda oldukça fazla tüketilen çekirdek kilo aldırır mı sorusu, çekirdek seven insanlar tarafından sorulan soru türüdür.

Çekirdek Kilo Yapar mı?

Piknikte, televizyon karşısında çekirdek yemek Türkiye'de adeta bir gelenek haline gelmiştir. Kişinin kendini kaptırması ile bir tabak çekirdeğin tüketilmesi kaçınılmaz hale gelir. Lezzeti değişik olan çekirdek ayçiçeği bitkisinin üst kısmında yer almaktadır. Gövdenin üst tarafında yer alan bölgede çok sayıda dışı kabuklu halde çekirdek bulunmaktadır. Çekirdeğin halk arasında çiğdem olarak bilindiği de söylenebilir. Protein, yüksek doymamış yağ ve lif içeren ay çekirdeği dengeli olarak tüketildiği zaman uzun süre tokluk hissi vermektedir. Tokluk hissinden dolayı kilo alma süreci kontrol altına alınabilir. Ay çekirdeğinde B, E mangan, çinko, magnezyum, selenyum, bakır bulunmaktadır. Diğer besinler gibi bu besinin çok aşırı tüketilmesi kilo almaya yol açar.

Çekirdek Nerede Yetişir? Nasıl Elde Edilir?

Ay çiçeği Marmara ve Ege bölgesinde yetiştirilmektedir. Gelir kaynağı olarak bilinen ay çekirdeği, çekirdek halinde tüketilmesinin yanı sıra yemek ve salatalarda yağ olarak kullanılmaktadır. Fazlaca tüketilen çekirdeğin kilo aldırıp aldırmadığı merak edilmektedir. Ay çiçeği bitkisinin yağından dolayı çekirdekte de kalori oranının fazla olduğu düşünülmektedir. Protein oranı fazla olan çekirdeğin normalden fazla şekilde tüketilmesi halinde kilo almaktan kaçılamaz. Fakat doğru şekilde tüketilmesi ise sağlıklı bir biçimde kilo vermeye yardım eder.

Ay Çekirdeği Kilo Aldırır mı?

Ay çekirdeğinin kalorisi birçok kişinin merak konusu olmuştur. Çekirdeğin kalorisi hakkında yapılan araştırma sonuçlarına göre yirmi sekiz gram çekirdeğin toplamda yüz atmış beş kaloriye tekabül ettiği söylenebilir. Çekirdeğin dengeli bir şekilde tüketilmesi çok önemlidir. Bu sebepten kaynaklı olarak diyet sürecinde olan insanların kavrulmuş ya da tuzlu çekirdekten uzak durmaları gerekir. Tuzlu ve kavrulmuş çekirdekler fazla kilolara neden olur. Bu yüzden az oranda tuzsuz çekirdek tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Çekirdek Yemek Zayıflatır mı? Özellikleri Nelerdir?

Ay çekirdeğinin içindeki yağ oranı fazladır. Bu yüzden dikkatli tüketilmemesi olumsuz sonuçlar doğurur. Bu olumsuz sonuçlardan biri kilo almak diğeri ise ciltte yağlanma ve sivilce oluşumudur. Bunların yanı sıra diyet listesinde yer alan çekirdeğin kontrollü ve doğru bir şekilde tüketilmesi zayıflamayı sağlar. Kilo vermek isteyen birey çekirdeği doğru ve dengeli bir şekilde tüketmelidir. Yirmi sekiz gram ay çekirdeğinin yüz atmış beş kalori içerdiği söylenir. Ayrıca bu oranın bir gramı şeker, üç gramı lif, on dört gramı yağ, yedi gramı karbonhidrat, beş buçuk gramı da protein içermektedir. Çekirdeğin tokluk hissettirme özelliği olduğu gibi içerisindeki vitaminlerden dolayı faydalı bir besin türüdür. Çekirdek tüketimi kontrollü ve dengeli olduğu taktirde kilo vermeye yardımcıdır. Protein oranı yüksek olan çekirdeğin yaz mevsiminde veya diğer aylarda düzenli bir biçimde tüketilmesi zaman içinde kilo kaybetmeye yardım etmektedir.

Yorumlar
İnci Öztürk 07 Haziran 2018 - 18:42:44 Çekirdek yiyerek zayıflanır mı? Kilo yapar mı? Çekirdek yemeyi çok seviyorum ama diyete girdiğim için şu sıralar yiyemiyorum. Diyetteyken yiyebileceğim çekirdek çeşidi var mı? Gün içerisinde ne kadar çekirdek tüketmek gerekir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: