Yaşam

Gebelikte Cinsiyet Kaçıncı Haftada Belli Olur? Nasıl Anlaşılır?

17 Ekim 2017 - 03:38:40
Gebelikte cinsiyet kaçıncı haftada belli olur? Nasıl anlaşılır?

Anne ve baba adayları için bebeğin cinsiyetini öğrenmek heyecanlı ve mutluluk verici bir süreçtir.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Oluşur?

Erkek ve kadından gelen kromozom çifti ile anne adayının karnındaki bebeğin cinsiyetinin ne olduğu belirlenmektedir. Kadınlardaki kromozom X olarak tanımlanır. Erkekteki kromozom ise X ve Y olarak iki farklı sperm şeklinde meydana gelmektedir. Anne adayında var olan X kromozomu ile erkekte bulunan X veya Y kromozomu birleşir, bu sayede bebeğin cinsiyeti ortaya çıkar. Kadında bulunan X kromozomu ile erkekte bulanan X kromozomundaki spermle tamamlanınca doğan bebeğin cinsiyeti kız olmaktadır. Birleşme sırasında erkekte var olan Y kromozomundaki sperm birleşme gösterirse cinsiyet erkekle sonuçlanır. Kısacası erkekten gelecek olan kromozom doğacak bebeğin cinsiyetini belirlemektedir. Dolayısı ile döllenme zamanında bebeğin cinsiyetini erkeğin spermi belirlemektedir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Netleşir?

Kadın hamile kalınca çiftlerin dünyası bebeğin cinsiyetinin ne olacağı üzerine kuruludur. Bebeğin cinsiyetine göre alışverişler yapılır, oda düzenlenir, bebek odasının rengi belirlenir. Bu tarz süreçler hamilelik sürecinin en keyifli taraflarıdır. Dölleme ile belli olan bebek cinsiyetinin ne olduğu teknolojinin sağladığı avantajlar ile beraber ultrasonda görülür. Bebeğin cinsiyeti ilk döllenme esnasında bellidir fakat anne ve baba bu durumu hemen öğrenemez. Bebek cinsiyetinin öğrenilebilmesi için hamileliğin 14 ila 16. Haftası beklenilmelidir. Hamilelik sürecinde annenin karnındaki bebek erkek ise on birinci haftada bebeğin penisinin gelişmesi görülür, bu da cinsiyetin tahmin edilmesini sağlar. On birinci haftadan önceki bebeklerin cinsiyetinin öğrenilmesi mümkün değildir. Bebeğin cinsiyetinin anlaşıldığı süre 12 ila 14 hafta aralığında mümkün olmaktadır. Bazen durum değişebilir fakat bebeğin cinsiyetinin ne olduğundan emin olunması için 16. ve 20. Haftaları beklemek gerekebilir.

Bebeğin Cinsiyeti En Erken Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Anne ve babalar için heyecanlı bekleyiş olan bebek cinsiyetinin belli olması değişkenlik gösterebilir. Genel itibari ile on birinci haftada erkek bebeğin penisi gelişme gösterir. Bundan dolayı on birinci haftadan önce cinsiyetin belli olması mümkün olmamaktadır.

Bebeğin Cinsiyetinin Belli Olması İçin Ne Yapılmalıdır?

Her anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin belli olması 11. Haftada olmamaktadır. Bu aşamada çeşitli faktörler devreye girer. Özellikle ultrason cihazının kaliteli olması veya annenin karnındaki bebeğin nasıl durduğu gibi etkenler cinsiyetin belirlenmesini etkileyen faktörlerin arasında yer almaktadır. Koşulların uygun olmaması cinsiyetin belirlenmesini engellemektedir. Bebeğin cinsiyetinin belli olma süreci ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bir araştırmaya göre hamileliğin on birinci ve on dördüncü haftaları aralığında yüz kırk sekiz anne adayında bebek cinsiyetinin belirlenmesi denenmiştir. Araştırmadaki cinsiyet tespitlerinin %80 i doğru sonuca ulaşmışken %19 u ise yanlış sonuca ulaşmıştır. Yapılan bu araştırmanın sonucuna göre on birinci ve on dördüncü haftalarda bebeğin cinsiyetinin belirlenme durumunun sonucu kesin olmayabilir.

Yorumlar
Arzu Gizli 11 Ekim 2017 - 17:59:38 2 aylık hamileyim çin takvimine göre bebeğim erkek ama bilimsel bir gerçeklik taşımadığı için çok inanmıyorum. Kaçıncı haftada cinsiyeti öğrenebilirim?cevapla
Nuriye Kök 01 Eylül 2018 - 11:33:49 Bebeğin cinsiyetin kadın mı erkek mi belirler diye merak ediyorum. 11. haftada kesin olarak belirleniyor mu? Ben 5 haftalık hamileyim sabırsızlıkla bebeğimin cinsiyetini merak ediyorum. Tahmin etmeye çalışıyorum ama henüz bir belirti yok:)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: