Diz ve dirsek kararması neden olur? Nasıl geçer?
Yaşam

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?

16 Ekim 2017 - 23:28:58

Her insanın maruz kalabileceği diz kararması, dirsek kararması estetik görüntü açısından kişiyi rahatsız eder. Diz ve dirsek kararmasının kişiyi rahatsız etme nedeni hoş bir görüntüye sahip değildir bu yüzden kişi bu durumdan rahatsızlık duyar.

Diz ve Dirsek Kararması Nasıl Geçer?

Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen diz ve dirsek kararması problemleri evde hazırlanan bitkisel yollardan çözülebilir. Ciltte kararma sorunu yaşayan kişiler kararma olan bölgeyi kapatmak için çeşitli yollar denemektedirler. Özellikle hijyen açısından tıraş olma zorunluluğu olan getinal bölge, koltuk altı alanları diğer bölgelere oranla daha fazla kararmaya maruz kalmaktadır. Yaz aylarında gözle görülür bir şekilde ortaya çıkan kararmalar erkek ve kadınların kabusudur. Diz ve dirsek bölgeleri diğer bölgeler gibi saklanamadığı için görsel olarak çözüme ulaştırılması gereken alanlar arasında yer alır.

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur?

Diz ve dirsek, genital alan, koltuk altı gibi vücutta bulunan ve kişiler için önem teşkil eden bölgelerin kararması özellikle kadınlar için ziyadesiyle önemlidir. Yaz mevsiminde bikini, şort, etek, elbise, askılı üst gibi kıyafetlerin tercih edilmesi problem oluşturur. Cilt kararmasının birçok nedeni olabilir. Kadınların özel bölgelerinin kararmasının en büyük nedeni ağda, epilasyon uygulamaları ve tıraş olarak ifade edilebilir.

Diz ve Dirsek Kararmasının Sebepleri Nelerdir?

  • Şeker hastalığına sahip olan kişilerin insülin direnci meydana gelir. Bu yüzden ciltte kararma gibi sorunların oluşması muhtemeldir.
  • Terleme problemi olan kişiler terledikten sonra acilen kıyafet değiştirmezlerse kararmaların yaşanması kaçınılmazdır.
  • Kilo oranı fazla olan kişilerin cildi sürtünme şeklinde durumlara maruz kaldığı için diz kararması, dirsek kararması gibi sorunlar oluşur.
  • Terlemeden kaynaklı olarak kullanılan deodorantlar ve düzenli olarak cildin epilasyon cihazlarına maruz kalması, kadın ve erkeklerin jilet kullanması kararmalara yol açar.
  • Diz ve dirsek bölgelerinin güneşe maruz kalması, dar kıyafetlerin sürtünme etkisi de kararmalara yol açmaktadır.
  • Kararmalar genetik hastalıklardan kaynaklı olabilmektedir. Ciltte kararma görülen bölgenin tahriş olması ya da tıraş yapılırken köpük kullanımı gibi sorunlar kararmaların oluşmasına yol açan nedenler arasında yer alır.
Diz ve Dirsek Kararmasına Bitkisel Çözüm

Cilt kararmalarını ortadan kaldırmak için öncelikle cildin kararmasına neden olan etkenleri yok etmek gerekir. Daha sonra kişinin vücudunu iyi tanıması kararmaları yok etmek için atılan bir adımdır. Cildi devamlı olarak temiz tutmak gerekir. Cilt kararmalarını geçiren en önemli kür doğal zeytinyağıdır. Bir hayli sağlıklı olan zeytinyağı hem cildi beyazlaştırır hem cildi güzel bir hale getirir. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile 1 yemek kaşığı şeker karıştırılır ve maske haline getirilir. Hazırlanan maske dirseklere, dize sürülür. Diz kararması, dirsek kararması problemlerinden kurulmak için zeytinyağını ılık bir şekilde cilde uygulanması daha etkili sonuçlar verir. Maske uygulandıktan on dakika sonra sabunla yıkanarak bakım süreci tamamlanır.

Yorumlar
İclal Keskin 11 Ekim 2017 - 17:58:25 Dizlerimde değil de genelde dizlerimde oluyor. Bunu nasıl geçirebilirim? Yazın genelde biraz rahatsız ediyor bu konu beni.cevapla
Deniz Avcı 01 Eylül 2018 - 11:16:43 Diz ve dirsek kararması için krem kullanabilirsiniz. Bu sorunu yaşıyordum krem kullandım ve geçti. Aynı zamanda bitkisel yöntemler de bu konuda çok etkili olabiliyor. Kararmaların geçmesi için zeytinyağı çok etkili oluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: