Sağlık 22 Eylül 2021 - 11:41:24

Susam Yağının Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Kimler Kullanamaz?

Susam Yağının Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Kimler Kullanamaz?

Susam yağı; içeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde hem cilt hem de saç sağlığını koruyan doğal ve bitkisel bir yağ çeşididir.

Susam Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Mat sarı bir rengi bulunan susam yağı, vücut sağlığının iyileşmesinin yanı sıra aynı zamanda cilt sağlığına da iyi gelmektedir. İçeriğinde yer alan demir, magnezyum, fosfor, bakır, manganez, kalsiyum, B6 vitamini ve çinko sayesinde cildi temizler, sıkılaştırır ve toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Sizler için susam yağının cilde yararlarını şöyle belirtebiliriz:

 • Cilt esnekliğini artırır ve yaşlanma belirtilerinin gecikmesini sağlar. Cildin daha elastik olmasını sağlar.
 • Cilt yüzeyindeki ölü hücreleri temizler ve toksin maddelerin atılmasını sağlar.
 • Mantar gibi cilt rahatsızlıklarında etkilidir. Çörek otu ve ceviz yağı ile karıştırılıp sürüldüğü zaman cildin daha parlak ve canlı gözükmesini sağlar.
 • Sitrik asit, palmitik asit ve linoleik asit içerir. Bu sayede cilde nemlendirir ve kurumasına engel olur.
 • Antioksidan yağ asitleri barındırması sayesinde sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Havaların soğuması ile birlikte ciltte meydana gelebilen kızarıklık ve tahrişe karşı etkilidir. Cildi yumuşatır ve besler.
 • Cilt gözeneklerini temizleyerek sivilcelerde arındırır. Ayrıca sivilce oluşumunun da önüne geçer.

Vücutta canlandırıcı etki meydana getiren susam yağı aynı zamanda dinlenmiş, tazelenmiş bir cilt oluşturur. Cildin pürüzsüz ve doğal bir görünüm kazanmasını destekler.

Susam Yağının Saçlara Faydaları Nelerdir?

Saç derisine masaj yapılarak kullanıldığı zaman kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan susam yağı, saç köklerinin daha iyi beslenmesini sağlar. Saçların daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasına destek olur. Saçların kırılmasını önlerken aynı zamanda saç diplerinde mantar oluşumuna da engel olan susam yağı, saçların daha parlak ve canlı gözükmesini sağlar.

Saçlarda erken beyazlama durumunun önlenmesine destek olur. Saçların çok uzun yıllar renginin korunmasını sağlar. Nemini kaybetmiş ve uçları kırılmış olan saçları onarır ve onları destekler. Saç köklerindeki besleyici etkisi sayesinde yeni saçların oluşmasına yardımcı olur ve aynı zamanda gürleşmesini sağlar. Kepeklenme gibi problemleri onarırken içeriğinde yağ asitleri ile köklerin açılmasını ve saçların çıkmasını da sağlamaktadır.

Pek çok kişi susam yağı saçı koyulaştırır mı diye sormaktadır. Badem yağı ile birlikte kullanıldığı zamanda saçlarda koyulaşma etkisi meydana getirerek beyazların kapanmasını sağlamaktadır. Saçların daha koyu olması için bu şekilde kullanımı sağlanabilir.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Eğer cildinize susam yağı sürmek istiyorsanız onu badem yağı ya da zeytin yağı ile karıştırıp, hafif masaj yapar hareketler ile uygulayabilirsiniz. Susam yağı yüz maskesi olarak uygulandığı zaman; 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat, 2 yemek kaşığı kakao ve 3 yemek kaşığı susam yağı şeklinde yapılır. Bu maske ile cildi ölü hücrelerden arındırarak hem sivilce gibi problemlerin giderilmesini hem de daha canlı ve parlak gözükmesini sağlayabilirsiniz. Susam yağı tüylenme yapar mı diye soracak olursanız kıl köklerini besleyici özelliğinden dolayı böyle bir etkisinin olabileceğini unutmayınız.

Saçlar için susam yağı saç maskesi uygulaması yapabilirsiniz. 2 çorba kaşığı susam yağı ile 2 çorba kaşığı badem yağını karıştırınız. Bu karışımı saç diplerine hafif masaj yaparak uygulayınız. Daha sonra temiz bir havlu ile sarınız ve 40 dakika beklemesini sağlayınız. Eğer saçlarınız çok yıpranmışsa bu işlemi haftada 1 defa uygulayınız.

Susam Yağını Kimler Kullanamaz?

Bitkisel içeriği sayesinde hemen herkesin kullanımına uygun olan susam yağının zararları da söz konusu olabilir. Cildinizde sivilceler ya da farklı problemler için ilk olarak doktor desteği almalısınız. Aksi durumda direkt olarak bu yağı uygulamak alerji ya da yan etki olarak geri dönebilir. Aynı şekilde saç dökülmesi ya da saç derisi problemleri yaşıyorsanız da susam yağını kullanmadan önce bu sorun ile ilgili testleri yaptırınız ve doktora mutlaka başvurunuz.

 • susam yağının cilde faydaları
 • susam yağının cilde yararları
 • susam yağının saça faydaları
 • susam yağı saçı koyulaştırır mı
 • susam yağı nasıl kullanılır
 • susam yağı yüz maskesi
 • susam yağı tüylenme yapar mı
 • susam yağı saç maskesi
 • susam yağı kimler kullanmaz
 • susam yağının zararları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Yoğurt ve Pul Biber Karışımı Zayıflatır mı? Ne İşe Yarar? Kürün Faydaları Nelerdir?