Oturma şekline göre beden dili ve kişilik
Yaşam

Oturma Şekline Göre Beden Dili ve Kişilik

04 Aralık 2017 - 17:38:56

İnsanların oturma şekline göre beden dili ve kişilik olarak ne mesaj verdikleri tahmin edilebilmektedir.

Beden Dili Nedir, Ne Demek?

Beden dili en etkili iletişim kanallarından biridir. Beden dili ile otururken, konuşurken birçok anlam karşınızda bulunan insanlara geçer. Kişinin oturma şekli ve oturduğu alandaki davranışlarındaki anlam tahmin edilebilir. Bireyler birbirlerine yakın bir mesafede oturuyorlarsa bu onların samimi olduklarının göstergesidir. Uzak mesafede oturak kişilerin ise aralarında belirli sınırlar vardır. Bu durumda kişiler samimi ve yakın bir ilişki içinde değillerdir. Yakın mesafede olan insanların arasındaki iletişim oldukça yakın denebilir. Fakat uzakta oturan kişilerin iletişimi çok az veya yoktur. Yakın mesafede oturmak aynı zamanda kişinin iletişim kurmak istediğini gösterir.

Oturma Şekline Göre Beden Dili Nasıl Olur?

Bir insan vücut olarak herhangi birine dönük ise o kişiye yakınlık duymakta ve iletişime geçmek istemektedir anlamına gelir. Sırtını dönerek oturmak ise arkası dönülen kişiyi yok saymak, iletişime geçmemek ve küs olmak anlamına gelir. Küs olunan bir kişiye karşı açık bir beden dili ile oturulmaz. O kişiye beden tamamen kapatılır, sırt dönülür veya vücudun ön kısmı o kişiye kapatılır. Eğer bir kişiden etkileniyorsanız muhtemelen o kişiye doğru eğilerek konuşursunuz. O bireye doğru eğilerek konuşmak kişiyle iletişime geçme isteği anlamını içinde barındırmaktadır. Bazı durumlarda bahsedilen davranışlar yapılır fakat bu tavırlar ayrı anlamları taşır. Mesela anne ile çocuğun ya da karı kocanın birbirlerine eğilerek konuşmaları gizli konuşma istediğinden kaynaklıdır. Dolayısı ile bu tarz ince detaylara dikkat edilerek karşı tarafın vücut diline anlam yüklenilmelidir.

Oturma Şekilleri ve Anlamları Nelerdir?

Karşı karşıya oturmanın birçok anlamı mevcuttur. Bazı zamanlarda kişiler birbirlerine muhalefet olduklarında karşı karşıya oturmaktadırlar. Fakat bir toplantı masası, yemek masası ya da kafe gibi alanlarda oturmak toplum kurallarından kaynaklıdır. Karşı karşıya oturmanın diğer anlamı rekabettir. Kadınlar çoğu zaman karşı karşıya otururlar. Bu oturma tarzı genel olarak rekabeti çağrıştırmaktadır. Bazı zamanlarda ise bu oturma şekline göre kişilik analizinde kişiler arasındaki mücadeleyi ifade eder. Karşı tarafla bir problem olduğu zaman karşılıklı bir şekilde oturulur ve söylenmek istenen her şey karşı tarafa iletilir. Konuşacağınız kişi yanınızda olduğu zaman bu oturma şekli aradaki sıcaklığı belirtir. Fakat karşılık oturmak kişiyi karşınıza almak demektir. Yani buradaki anlam olumsuzluğu belli eder. Rekabet, muhalefet veya tartışma anlamlarını içermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken durum yemek masası, toplantı, eğlence masaları, kafe gibi yerlerde karşılıklı oturmanın olumsuz bir anlam taşımadığıdır.

Yan Yana Oturmak Ne Demek?

Yan yana oturma eylemi yakınlık ifade eder. Aslında bu oturma şekli hali hazırdaki iş birliğini temsil etmektedir. Yan yana olmak kişiyle yakın fikirlerde olunduğunu, birlikte ve aynı tarafta yer alındığını göstermektedir. Yan yana olmak olumsuz herhangi bir hissiyatı içinde barındırmaz.

Yorumlar
Elçin Akgün 04 Aralık 2017 - 17:48:56 Oturma şekliniz karakterinizi ele veriyor diyorlar ama bu nasıl anlaşılabiliyor? Oturma şekline göre beden dili ve kişilik analizi yapılırken baz alınan kriterler nelerdir? Kişilik eğilimleri ve beden dili hep merak ettiğim bir konu oldu bu konu hakkında bilgiler edinmek istediğimden araştırmaya başladım.cevapla
Nazlı Tutar 27 Eylül 2018 - 15:51:44 Oturma şekline göre karakter analizi nasıl yapılıyor bilmiyorum. Aslında bu tarz konular hem ilgimi çekmiştir. Dışarda her insanın farklı şekillerde oturduğuna dikkat ediyorum. Aynı zamanda mimikler bazı hareketler de kişiliği ele veriyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: