Kırmızı pancarın faydaları ve zararları nelerdir?
Sağlık

Kırmızı Pancarın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

04 Aralık 2017 - 14:48:36

Kırmızı pancar, insan sağlığı açısından oldukça faydaları olan, ülkemizde doğal olarak yetiştirilebilen bir sebzedir.

Kırmızı Pancar Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu sebze Türkiye'de Akdeniz bölgesinde meşhurdur. Genel olarak yumru kısımlarından faydalanılmaktadır. Bu sebzenin içeriğinde çeşitli mineral ve vitaminler mevcuttur. İçeriğinde C, A ve B vitaminleri yer alır. Kalsiyum, fosfor, çinko, demir, potasyum ve magnezyum da bulunmaktadır. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan sebzenin yaprakları önemlidir. Bu sebzenin suyu diğer meyvelerin suyu ile karıştırıldığı zaman özellikleri daha etkili olur.

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

 • Kırmızı pancarın faydaları arasında içerisinde bulunan betacyanin maddesiyle kolon kanserinin önlenme olasılığını arttırması vardır.
 • Kırmızı pigmetlerin yoğun olduğu bu sebzenin kanseri engelleme özelliği vardır.
 • Kalp organına ciddi anlamda faydalar sağlayan bu sebze kalbi hastalıklara karşı korumaktadır.
 • İştahı az olan kişiler tüketebilir çünkü bu sebze iştahı arttırmaktadır. Besin almak istemeyen çocuklara bu yiyecek önerisi sunulabilir.
 • Karaciğerdeki hücrelerin korunması için tüketilmelidir.
 • Bor minerali fazla olan sebze cinsel hormonların üretilmesini sağlar.
 • Stresten kaynaklı olan bu problemler için tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
 • Demir eksiliğinde pancar suyunun tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kırmızı Pancar Nerede Yetişir?

Ispanakgil ailesinden olan bu sebze ot türü olan bitki olarak tanımlanır. İlk yılında çiçek açtığı söylenemez. İlk zamanlarda rozet yaprakları bulunmaktadır. 2. Sene içerisinde büyümeye başlayan bitki 20 ila70 cm aralığında uzar. Açan çiçeklerin rengi kırmızıya dönüktür. Kırmızı rengi olan bu bitkinin kökü toprakta görülebilir hale gelir. En belirgin yetiştiği ülke Türkiye olarak bilinir. Türkiye'nin yanı sıra Mısır Suriye ve Filistin'de de yetiştirilir.

Kırmızı Pancarın Zararları Nelerdir?

Kırmızı pancarın zararları zannedildiği gibi tehlikeli bir durum değildir. Sadece ihtiyaçtan fazla yenildiği zaman ya da çeşitli hastalıkları olan kişilere dokunabilir. Dikkat edilmesi gereken durum aşırı şekilde tüketilmemesi gerektiğidir. Bu sebzenin zararları;

 • Şeker ve böbrek hastalığına sahip olan insanlar asla yememelidir. Bu tarz durumlar için mutlaka doktora danışmak gerekir.
 • Emziren, hamile ya da loğusa döneminde olan kadınların bu dönemler içerisinde tüketmemeleri gerekir. Bu sebze gaz sorunlarına yol açtığı için bebek de bu süreçten zarar görmektedir. Bahsi geçen süreçler bittikten sonra anne bu sebzeyi tüketebilir.
 • İleri seviyede böbrek hastası olan kişiler tüketmemeye özen göstermelidirler. Kırmızı pancarla ilgili önerilen durum doktora danışmaktır. Özellikle hastalar bu sebzeyi tüketmeden önce doktorlarından onay almalıdırlar.
Kırmızı Pancar Nasıl Kullanılır?

Kırmızı pancar suyu faydaları açısından oldukça önemli bir besindir. Doğal içeriği, vitamin ve mineral özleri sayesinde insan sağlığı açısından pek çok yararı bulunmaktadır. Tüketmesi sakıncalı olan kişiler belli ölçülerde ve belli tutarlarda yemeye dikkat etmelidir. Aşırı oranda tüketildiği zaman kalsiyum düşüklüğünden kaynaklı olarak böbreklerde problemler meydana gelebilir. Böbreklerinde problem yaşayan kişiler uzman hekime gitmelidir. Her ihtimal karşısında çok fazla tüketilmemelidir

Yorumlar
Melis Aydın 04 Aralık 2017 - 14:58:36 Kırmızı pancar suyu faydaları nelerdir? Ne işe yarar? Bu sebze zayıflama sağlar mı? Düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde sağlığa ne gibi faydaları olur acaba? Kürü nasıl yapılıyor? Bazı kişiler kürünü tüketiyormuş da merak ediyorum.cevapla
Melahat Tuğrul 27 Eylül 2018 - 15:38:15 Kırmızı pancarın mevsimi ne zaman? Saça ve cilde faydaları olduğunu duydum. Ne gibi etkileri var? Saç dökülmesini durdurur mu bide sivilce izleri için etkili olur mu? Suyunun çok kullanıldığını biliyorum. Kullanımı hakkında bilgi almam gerekiyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: