Sağlık

Balkabağının Zararları, Faydaları, Fiyatı ve Yemeği

04 Aralık 2017 - 11:58:35
Balkabağının zararları, faydaları, fiyatı ve yemeği

Balkabağı çeşitli yemek ve tatlılarla tanınan, birçok farklı tat sunan ve birden fazla faydalarıyla tanınan bir sebzedir.

Balkabağı İçeriğinde Neler Vardır?

İstifade edilmesi gereken sebzelerden biri olan bu sebzsenin birçok faydası bulunmaktadır. Balkabağı tatlısı ile meşhur bir sebzedir. Fakat bu sebzenin çorbası dahil olmak üzere çeşitli lezzetleri de ortaya koymaktadır. Kış aylarında fazlaca görülen sebzenin su miktarı yüksektir. Aynı zamanda lifli bir yapısı bulunmaktadır. Dolayısı ile besleyici bir yapıya sahiptir. İçinde birçok vitamin veya mineral bulunmaktadır. Çocuklara ve yetişkinlere faydalar sağlayan bu sebze kış aylarında tüketilmelidir. Bu sebzenin en belirgin özelliği ise %90 oranında suyu içeriğinde barındırmasıdır. E, A ve C vitaminleri bulunur. Ayrıca yoğun oranda demir, potasyum, fosfor, çinko gibi vitaminlere sahiptir. Dış ve iç kısmı tüketilir. Bu sebzenin tamamı vücuda fayda sağlamaktadır.

Balkabağının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • İnsan vücudundan toksinlerin atılması için muazzam derecede etki sağlamaktadır.
  • Sebzenin içinde yoğun oranda kalsiyum bulunur. Buna istinaden çocuklar için fayda sağlar. Gelişim sürecinde olan çocukların kemiklerinin gelişmesi üzerinde etkileri bulunmaktadır.
  • Balkabağı faydaları arasında vücudun direncini arttırma özelliği olduğu için özellikle soğuk kış aylarında meydana gelen hastalıkları önleme etkisi bulunmaktadır. Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi rahatsızlıkların oluşmasını önlemektedir.
  • Sebze bol oranda su ve lif içerdiği için diyet listelerine uygun bir sebze olarak ifade edilebilir. Zayıflamaya çalışan birçok kişi için lezzetli bir besin olabilir. Bu süreçte kişiyi tok tutar ve sindirim üzerinde olumlu etkileri vardır. Dolayısı ile kilo verme sürecindeki kişiler bu sebzeyi tüketebilir.
  • Kalp rahatsızlıklarının meydana gelme olasılığını azaltmaktadır.
  • Prostat problemi olan erkekler bu sebzeyi tüketebilir.

Balkabağı Neye İyi Gelir?

Yüksek tansiyon problemleri için tedavi edicidir ve kolesterolü düşürmede etkilidir. Uykusuz geçen günlerin çözümüdür. Bu sebzenin rahatlatan bir etkisi vardır. Rahatlatıcı özelliği sayesinde kişinin huzurlu ve rahat bir şekilde uyumasını sağlar. Metabolizmayı hızlandıran sebze kabızlık sorunlarına da iyi gelmektedir. Saçları cansız olan ve çok sık dökülme problemi yaşayan kişilerin bu sebzeyi tüketmesi tavsiye edilmektedir. Dökülmelerin azalmasını sağlamakta ve saçları canlı, hareketli bir hale getirmektedir. Cilde çeşitli faydaları olan bu sebzenin kırışıklıkların giderilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca bu sebzenin cildi yenileme özelliği bulunmaktadır. Bir sürü kişinin yaşadığı basur problemi üzerinde bu sebzenin büyük bir etkisi bulunur. Vücudunda enfeksiyon ve yara olan bireyler balkabağı yemeği tüketebilirler. Çünkü bu tarz yaraları hızlı bir şekilde geçirmekte ve mikroların giderilmesini sağlamaktadır.

Balkabağının Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Genel olarak balkabağı zararları bulunmamaktadır.Aşırı miktarda tüketilmediği zaman herhangi bir sorun teşkil etmez. Fakat çok fazla tüketilirse çeşitli yan etkileri meydana getirebilir. Pazarda ve süper marketlerde satılan bu sebzenin fiyatları her hafta veya satıldığı alana göre değişiklik gösterir.

Yorumlar
Belkıs Önder 04 Aralık 2017 - 12:11:46 Balkabağı tatlısı ve püresi nasıl yapılıyor? Tarifi nedir? Çok faydalı bir sebze olduğu için yemeğinizi tatlısını vs. yapmayı düşünüyorum. Bu besinin vücuda herhangi bir zararı olur mu? Zehirler mi acaba? Bir yan etki yapıyor mu?cevapla
Elif Kozanoğlu 27 Eylül 2018 - 15:25:13 Balkabağının genelde tatlısını yapıp yiyorum ve gerçekten çok severim. Başka şekilde hiç tüketmedim ama çok faydası olduğunu duymuştum. Özellikle cilde faydaları için tüketmek istiyorum. Mevsimi ne zaman bilen var mı? Organik olarak nasıl alabiliriz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: