Sağlık 02 Aralık 2020 - 12:53:31

Anevrizma Hastalığı Nedir? Belirtileri, Çeşitleri ve Ameliyatı

Anevrizma Hastalığı Nedir? Belirtileri, Çeşitleri ve Ameliyatı

Anevrizma hastalığı insanların yaşam kalitesini yüksek seviyede düşüren hastalıklardan biridir ve çeşitli belirtileri vardır.

Anevrizma Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Birbirinden farklı sebeplerden kaynaklı olarak damarlarda meydana gelen problemlerden bir tanesi atardamarların olduğu yerlerde oluşan baloncuklar denilebilir. Sözü edilen baloncuklar anevrizma hastalığı olarak tanımlanır. Bu hastalık çeşitli bölgelerde görülebilmektedir. İç organlar, beyin, böbrek ve kalp gibi organlarda meydana gelebilmektedir. Atardamarlar yapı olarak basınca dayanıklıdır ve dardır. Bunun yanı sıra özellik olarak kalın duvarlı diye tanımlanabilir. 3 kattan oluşmaktadır. Endotel kat ismindeki alan hormonların salgılanmasını sağlar ve bu kat kan ile temas etmektedir. Kas dokunun yüksek oranda olduğu alan ikinci kat olarak tanımlanır. İkinci kat aracılığı ile tansiyon alımı yapılmaktadır. Damarların dayanıklılık kapasitesini daha da arttıran kat ise 3. kat olarak isimlendirilir. Bu alan bağ dokudan meydana gelir. Bu hastalığın çeşitli sebepleri bulunmaktadır.

Anevrizma Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Damar ve kas yapısı olumsuzluklara maruz kaldığı zaman anevrizma hastalığının sebeplerinin oluşumuna yol açılmış olunur. Bu hastalığın en fazla görüldüğü bölge aort atardamarı ya da beyin olarak belirtilir. Bu hastalığın oluşmasına neden olan faktörler şunlardır;

  • Kişi stres altında bir hayat yaşıyor ise veya birey psikolojik problemlere sahipse bu etkenler hastalığa yol açabilir. Özellikle depresyon gibi ruhsal problemler bu hastalığı tetiklemektedir.
  • Her kötülüğün başı olan sigara ve alkol anevrizma hastalığı üzerinde de olumsuz etkilere sahiptir. Bu sebeplerden dolayı sigara ve alkolden uzak durmak kişinin sağlığı için önemlidir.
  • Uyuşturucu çeşitlerinin tamamı bu hastalığa yol açar.
  • Düzensiz ve kötü beslenme, uyku düzeninin olmaması gibi insan sağlığını tehlikeye atan etkenler bu hastalığın sebepleri arasında yer alır.
  • Yağ yakıcıların alınması ve damarların yapısını bozan ilaçların kullanılması bu hastalığa yol açan etkenler olarak sıralanabilir.

Anevrizma Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Anevrizma belirtileri aort damarında meydana gelebilir fakat birey bu rahatsızlığı ilk zamanlarda fark edememektedir. Anevrizma ilgili alanda oluşmaya başladıktan sonra baloncuk zarı ince bir hal alır. Bu şekilde baloncuğun patlaması yakın bir zaman dilimde gerçekleşir. Baloncuk patladığı zaman kalp bölgesinde problemler meydana gelir. Bu sorunlar arasında nefes almada zorluk, baş dönmesi, mide bulantısı yer alır. Anevrizma sorunu beyin bölgesinde meydana gelirse oluştuğu ilk zamanlarda tespit edilmesi kolaydır. Bu problemin oluşması ile kişide baş ağrıları meydana gelir. Baloncuk oluşmadan beyindeki damar şişebilir ve bir süre sonra damarın patlaması ile beyin kanaması ortaya çıkar.

Anevrizma Hastalığı Tedavisi Nedir?

Belirtilerden sonraki süreçte tespiti sağlanan anevrizma çeşitleri farklıdır. Eğer baloncuk halindeyse rahatsızlığın takibi sağlanmalıdır. Bu zaman dilimi içerisinde kişinin beyninde ağrılar artış gösterir. Bu şekilde durum ilerlediği zaman acilen doktor müdahalesi gereklidir.

  • anevrizma hastalığı
  • anevrizma hastalığı nedir
  • anevrizma çeşitleri
  • anevrizma belirtileri
Yorumlar
Hayriye Çınar Anevrizma ameliyatı nasıl yapılır? İşe yarar mı? Sonrasında bilinç kaybı gibi durumlar yaşanıyor mu? Olanlar bu durum hakkında bilgi verebilir mi? Benim tedavi için bu ameliyatı olmam gerekebilir lütfen yardımcı olun. cevapla
Damla Aksakallı Anevrizma hastalığında kullanılan ilaçlar hakkında bilgi almak istiyorum. Bu hastalığın tedavi süreci nasıl işliyor ve hangi ilaçlarla iyileşme tamamlanıyor diye araştırıyorum. Bir yakınım bu hastalığın belirtilerini yaşıyor ve doktor da teşhis koydu. İlk defa duydum ve kesi çözümü var mı bilmek istiyorum. cevapla
yorum yaz
Mide Şişliği Neden Olur? Mide Şişkinliği Nasıl Geçer? Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?