Sağlık

Kuru Erik Kabızlığa İyi Gelir mi? İshal Yapar mı? Nasıl Kullanılır?

02 Temmuz 2021 - 14:40:40
Kuru Erik Kabızlığa İyi Gelir mi? İshal Yapar mı? Nasıl Kullanılır?

İçerisinde yer alan vitamin ve mineral özleri sayesinde bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan kuru erik kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin giderilmesini sağlayan bir besindir. Kuru erik kabızlıkta nasıl kullanılır, kuru erik kabızlık tarifi nedir, kabızlık için kuru erik suyu nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız makalemizi okumaya devam ediniz.

Kuru Erik Kabızlığa İyi Gelir mi?

Bağırsak hareketlerinin düzensiz ve yavaş olması sonrasında oluşan kabızlık günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen bir sağlık problemidir. Kuru erik kabızlık için faydalı olan meyvelerden biridir. Metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olan ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan kuru erik, hem besleyici hem de doyurucu bir besindir. Düşük kalorisi sayesinde kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir atıştırmalık olan bu besin aynı zamanda tatlı krizlerini de bastırmaktadır.

Lif oranı yüksek olan kuru erik kabızlık tarifi için en etkili olan meyvelerden biridir ve bağırsak fonksiyonlarının sistematik bir şekilde işlemesini destekler.

Antioksidan özelliği sayesinde vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olan kuru erik düzenli bir şekilde tüketildiği zaman kabızlık sorunlarını önlemektedir. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamasının yanı sıra bağırsak parazitlerini de giderir. Böylece kolon temizliği gerçekleştirir ve sindirim sistemi problemlerinin önlenmesine destek olur. Kabızlık için kuru erik suyu da tercih edilebilir. Özellikle akşamdan hazırlanan ve bekletilen, gün içerisinde tüketilen kürler bağırsakların temizlenmesi konusunda oldukça etkilidir.

Kuru Erik İshal Yapar mı?

Düzenli ve dengeli tüketilen kuru erik, metabolizma dengeleyici ve bağırsak düzenleyici etki sağlamaktadır. Fakat eğer ki fazla tüketilirse o zaman ishal yapabilir. Aynı zamanda şişkinlik ve kan şekerinde yükselme de oluşturabilir. İshal olmamak için kuru erik ne kadar yenmeli? Gün içerisinde ara öğünlerde 5-6 adet tüketim sağlayabilirsiniz.

Kuru Erik Kabızlıkta Nasıl Kullanılır?

Hazımsızlık ve kabızlık hemen her birimizin başına gelebilen bir sindirim sistemi problemidir. Eğer i kuru erikten tam fayda sağlamak istiyorsanız gün içerisinde 10 adetten fazla tüketmeniz gerekir. Kuru erik kabızlık tarifi için bu meyvelerin suyundan yararlanabilirsiniz. Ayrıca kuru kayısı ile birlikte de tüketilebilir. Kabızlık için kuru erik suyu şöyledir:

  • 2 adet kuru kayısı ve 3 adet kuru eriği yıkayıp, temizleyiniz.
  • Daha sonra 400 ml. suyun içerisinde kayısı ve erikleri atınız.
  • Karışımı üzeri kapalı şekilde oda sıcaklığında 1 gün bekletiniz.
  • Sabah aç karnına kayısı ve erikleri yiyiniz. Ayrıca suyunu da içiniz.

Bu tarif sayesinde gün içerisinde bağırsakların daha etkili çalışmasını sağlayarak kabızlığı önleyebilirsiniz.

Kuru Erik Gaz Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar?

Aşırı bir şekilde tüketildiği zaman içerisinde lif oranı nedeniyle kuru erik gaz yapabilmektedir. Bu tarz durumları önlemek ve şişkinlik oluşturmaması için gün içerisinde fazla tüketmeyiniz. Kuru erik kalorisi 100 gram için 240,4 kcal'dır. Diyet yaparken ana öğünler öncesinde 5-6 adet yiyerek tatlı ihtiyacınızın karşılanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: