Sağlık 02 Temmuz 2021 - 05:50:00

Yüze Sürülmemesi Gereken Şeyler ve Yağlar Nelerdir?

Yüze Sürülmemesi Gereken Şeyler ve Yağlar Nelerdir?

Cildin pürüzsüz ve canlı durması için uygulanan pek çok yöntemin ve maskenin asıl olarak ciltte meydana getirdiği birtakım yan etkiler olabilir. Yazımızın içeriğinde yüze sürülmemesi gereken şeyler hakkında detaylı birtakım bilgiler verirken, aynı zamanda cilt için zararlı olabilecek bitkisel yağlara da değineceğiz.

Yüze Sürülmemesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Kusursuz bir cilt görünümüne sahip olmak isterken farkında olmadan kullandığımız bazı ürünler, tenimize zarar verebilir. Yanlış cilt bakım ürünü seçmek ve cildin PH değerinin bozulmasına neden olacak tüm etkenlerden uzak durmanız gerekmektedir. Yüze sürülmemesi gereken içerikler hakkında bilgi verecek olursak eğer;

Limon: Limonun içeriğinde yer alan asit nedeniyle cilde temas ettiği zaman cildin doğal PH dengesinin bozulmasına neden olur. Her ne kadar mikrop ve bakteri önleyici etkisi olsa da özellikle kuru ciltlerde kurutucu etkisi nedeniyle kullanılmamalıdır.

Mayonez: Yoğun ve yağlı bir tabakaya sahip olan mayonez, gözeneklerin tıkanmasına neden olarak sivilce oluşumuna sebep olmaktadır.

Yumurta: Pek çok maske tarifinin içerisinde yer alan yumruta, içerisinde kolayca bakteri üreyebilen bir besindir. Ayrıca ciltte meydana getirmiş olduğu gerginlik, PH dengesinin bozulmasına neden olabilir.

Alkol: Cildimizi güzelleştirmek için kullandığımız pek çok ürünün içerisinde alkol bulunmaktadır. Cildin kurumasına neden olan alkol aynı zamanda çatlamasına de sebebiyet verebilir. Bundan dolayı yüze sürmememiz gereken şeylerden biridir.

Vücut Losyonu: Genel olarak herkesin yüzü ile vücudu farklı deri tiplerine sahiptir. Bundan dolayı vücut için üretilen ürünleri aynı zamanda yüzümüze sürmek sakıncalıdır. Nemlendirmek amacı ile cildinize vücut losyonu sürmek yerine cilt tipinize uygun bir nemlendirici alınız.

Diş Macunu: Genel olarak sivilcelerin kuturulması için kullanılan diş macunu, cilt lekesine neden olabilir. Aynı zamanda vücudun farklı bölgelerinde sivilcelenme yaratabilir.

Kabartma Tozu: PH değeri cildimize uymayan kabartma tozu bazı maske tariflerinde yer alıyorsa olsa da faydalı değildir.

Saç Spreyi: Cilde asla değmemesi gereken saç spreyi, içerisinde yer alan alkol ve katkı maddeleri nedeni ile ciltte leke ve farklı sorunlar meydana getirebilir. sağlıklı bir cilt için asla cildinize değdirmemelisiniz.

Aknelerimizin ve siyah noktalarımızın iyileştirilmesi için sıklıkla kullandığımız pek çok madde görüldüğü üzere cildimizin pek çok yan etkiyi beraberinde getirebilmektedir.

Yüze Sürülmemesi Gereken Yağlar Nelerdir?

Doğal cilt bakımında sıklıkla kullanılan bitkisel yağlar, cilt tipine uygun olarak kullanılmadığı zaman yan etkiye neden olabilir. Hangi yağ hangi cilde iyi gelir sorusu kapsamında bu başlığı açıklayacak olursak eğer;

Avokado yağı: Kuru ve yıpranmış ciltler için etkili olan bir yağdır. Ciltte etkili bir nemlendirme etkisi sağladığı için yağlı ciltler için faydalı olmayabilir. Genel olarak egzama gibi kuruluğa bağlı oluşan hastalıkları önlemek için etkilidir.

Badem yağı: Pek çok amaç için kullanılan badem yağı, tüm cilt tipleri için uygundur. Rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat cildinize aşırı yağı ve sivilceye eğimli ise kullanmayınız. Gözeneklerin tıkanmasına ve sivilcelerin artmasına neden olabilir.

Buğday yağı: Kuru ve çatlamaya meyilli ciltler için kullanılabilen etkili bir bitkisel içeriktir. Hücre yenileyici özelliği sayesinde yara, yanık, kırışıklık, leke giderici etkiye sahiptir. İçerisinde yer alan E vitamini sayesinde güçlü antioksidan özelliğe sahiptir.

Ceviz yağı: Kuru ve yaşlanmış cilt tiplerinin nemlendirilmesi için etkilidir. Dudak çatlamaları ve kırışıklıklar için etkilidir. Gençleştiren bitkisel yağlar arasında yer alır ve cilt yüzeyini onarır.

Jojoba yağı: Kuru ciltlerin etkili nemlendirilmesini sağlayan, cilde esneklik kazandıran, dökülmeleri önleyen ve cildin yumuşamasını sağlayan bir yağdır. Cilt onarıcı yağlar arasında sayabileceğimiz bu doğal içerikli ürün, cildin daha canlı gözükmesini sağlar.

Görüldüğü üzere bitkisel yağlar genel olarak kuru ciltlerde cilt bariyerinin güçlenmesi için kullanılan yağladır. Yağlı ciltler için daha fazla yağlanmaya sebep olabileceklerinden dolayı kullanılmamalıdır. Ya da tüm cilt tiplerine uygun olan yağlar kullanılmalıdır. Hassas ve yağlı bir cildiniz varsa lavanta yağı, papatya yağı tercih edebilirsiniz. Hangi yağ yüzü sıkılaştırır diye baktığımızda ise biberiye yağından yararlanabiliriz.

Yüze Sürülmemesi Gereken Kremler Nelerdir?

Cildinizin daha canlı, pürüzsüz gözükmesini istediğiniz için bir arkadaşınıza iyi gelen kremi siz de kullanıp sonrasında yan etki görebilirsiniz. Genel anlamda yüze sürülmemesi gereken şeyler cilt tipine uygun olmayan ürünlerdir. Peki yüzümüze nasıl krem sürmeliyiz? Bu sorunun cevabına baktığımızda cildimizin tipine uygun olanları kullanmalıyız. Eğer cildiniz yağlıysa su bazlı kremler daha etkili olur. Kuru bir cildiniz varsa yoğun nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Bunun için uzman bir dermatolog desteği almalısınız.

  • yüze sürülmemesi gereken şeyler
  • yüze sürülmemesi gereken içerikleri
  • yüze sürmememiz gereken şeyler
  • yüze sürülmemesi gereken yağlar
  • hangi yağ hangi cilde iyi gelir
  • gençleştiren bitkisel yağlar
  • cilt onarıcı yağlar
  • hangi yağ yüzü sıkılaştırır
  • yüze sürülmemesi gereken kremler
  • yüzümüze nasıl krem sürmeliyiz
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Dizlerde Sıvı Kaybının Belirtileri Nelerdir? Bitkisel Tedavisi Nedir? Ne İyi Gelir?