Sağlık

Frenk Yemişi Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

11 Eylül 2018 - 12:42:12
Frenk yemişi nedir? Nerede yetişir? Faydaları nelerdir?

Kaktüs bitkisinin bir çeşidinden meyvesinden biri olarak bilinen frenk yemişi, frenk inciri olarak da bilinmektedir. Bazı bölgelerde dikenli incir olarak anılmaktadır.

Frenk Yemişi Nedir? Nasıl Olur?

Bu meyve Antalya bölgesinde sadece ağustos aylarında yetiştirilmektedir. Bu meyvenin tadı çok tatlıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli yanı ise dikenleridir. Çok fazla dikeni vardır ve gözle görülemeyecek şekilde küçüklerdir. Frenk yemişinin dalından koparılarak tüketilmesi mümkün değildir. Dikenli bir meyve olduğundan dikenleri battıktan sonra çok çabuk vücuda girebilir ve batma hissi oluşturur. Dikeni vücuttan çıkartmanın tek bir yolu ise diken batan bölgeye zeytinyağ sürerek beklemektedir. Dikenli ve lezzetli meyvelerden biri olan bu frenk yemişinin faydaları da oldukça fazladır.

Frenk Yemişinin Faydaları Nelerdir?

Normal incirden farklı bir yapıya sahip olan frenk yemişi toplanırken çok dikkatli olunmalıdır. Faydalı meyveler arasında yer alan bu meyve özellikle kan yapısı etkisi ile vücuttaki kanı ve kan hücrelerinin artmasına yardımcı olmaktadır. Kansızlık sorunu olan kişilerce mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Cilt hastalıklarının çoğunda tedavi destekleyici bir yapıya sahiptir. Özellikle sivilce, egzama, alerji ya da sedef gibi hastalıklarda tedavi destekleyici olarak tercih edilebilir. Kan üretimi sağladığından ciltteki hastalıkların büyük bir bölümünü tedavi edicidir. Ciltte meydana gelen yaralarda çok çabuk yaraların kapanmasını sağlar. Hücre yenilemesi yaparak yaralarda ciddi bir şekilde iyileşme söz konusu olmaktadır. Özellikle kişinin cildinde meydana gelen yaralanmalarda tedavi ile birlikte olumlu sonuçların alınmasını sağlar.

Frenk Yemişi Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

İshal önleyici etkisi sayesinde kişinin ishal durumunda iyileşme sağlar. Sindirim sistemindeki zararlı bakterilerin ölmesini sağlayarak sindirim dengede tutar. Bazı bölgelerde doğal cinsel gücü arttırıcı bir meyve olarak kullanılmaktadır. Tatlı bir tadı olmasından dolayı keyifle tüketilen bu meyve kadın ve erkeklerde cinsel gücü arttırarak daha sağlıklı bir cinsel yaşamın olmasını yardımcı olur. İlerleyen yaşlarda viagra görevi görebilmektedir. Kadınlarda cinsel isteksizliği de önlediği bilinmektedir.

Frenk Yemişi Nasıl Yenir? Nasıl Tüketilir?

Frenk yemişi dikenli bir meyve olduğundan ve dikenlerin elinize batmaması için kalın bulaşık eldiveni ile toplanması gerekir. Meyveyi temizleme esnasında da mutlaka eldiven kullanılmalıdır. Meyvelerin yer aldığı kaba su doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra su dolu kaptaki meyvelerin baş kısmın vurularak dikenlerin suya karışması sağlanmalıdır. Bu işlem neredeyse 4- 5 kez tekrarlanır. Çünkü meyveler tamamen dikenlerinden ayrılması gerekmektedir. Yıkanan ve dikenlerinden ayrılan meyvelerin kabukları ince bir şekilde soyulur ve servise hazır hale getirilir. Bu meyvenin soğuk yenmesi daha lezzetli olacaktır. Bu yüzden buzdolabında birkaç saat bekletildikten sonra tüketilmesi daha keyif verici olacaktır. Meyve ayrıca dondurma ya da tatlı ile beraber de servis edilerek konuklara ikram edilebilir. Yaz aylarında oldukça lezzetli tatlı seçeneklerinden biri olacaktır. Bu meyvenin sadece ağustos ayında bulunduğu unutulmamalıdır.

Yorumlar
Halide Genç 11 Eylül 2018 - 12:52:12 Frenk yemişi tohumunun faydalarını biliyorum ama nasıl yenir onu bilmiyorum. Antalya'da ağacını görmüştüm daha önce. Dışı dikenli olduğu için nasıl soyup yemeye hazır hale getirmem gerekiyor onu öğrenmek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: