Doğuma giderken oje sürülür mü? Ne yapmalı? Alınması gerekenler nelerdir?
Yaşam

Doğuma Giderken Oje Sürülür mü? Ne Yapmalı? Alınması Gerekenler Nelerdir?

11 Eylül 2018 - 16:32:25

Doğuma giderken anne adayının süreç içinde rahat edebilmesi için yapması gereken uygulamalardır.

aronya çayı

Doğuma Giderken Ne Yapmalı?

Doğumun yaklaşması ile anne adayındaki heyecan durumu artmaktadır. Bahsi geçen sürecin geçirilmesi için anne zaman içinde değişik ruh hallerine bürünebilir. Anne adayını bu süreçte ağlarken görmek veya yalnız hissettiğini fark etmek mümkündür. Bazen gereksiz derecede alıngan olabilen anne etrafındaki insanlardan anlayış beklemektedir. Ailenin desteği az olduğunda anne adayı öfke duygusuna kapılabilmektedir. Doğum sürecinde eş, anne veya baba gibi yakın kişilerin olması tercih edilir. Kişi isterse kendine çok iyi gelen bir dostunu da arayabilir. Fakat burada unutulmaması gereken durum doğum sürecinde çok fazla kişinin olmaması gerektiğidir. Bazı insanlar anne adayını strese sokan davranışlarda bulunabildiği için doğum sürecinin iyi planlanmış olması gerekir. Doğuma hazırlanırken oda içinde telefon çalması, yüksek sesli konuşmalar veya bencil davranmak çok sinir bozucu olabilir.

Doğuma Giderken Alınması Gerekenler Nelerdir?

Doğum çantası hazırlamak zorlu olabilir. Tecrübesi olmayan anne adayları için doğum çantası hazırlamak strese dönüşebilir. Gerekli ve gereksiz olan eşyaların ayrılması gerekir. Doğuma iki hafta gibi bir süre kaldığında çantanın hazırlanmış olması kişiyi rahatlatır. Doğuma giderken alınması gereken eşyalar; topuksuz terlik, orta büyüklükte bavul, mevsime uyumlu olan sabahlık, gecelik veya pijama takımı (kolay giyilmeli ve rahat emzirmeye uygun olmalıdır) iki ila üç tane emzirme sütyenidir. Aynı şekilde çorap, saç bandı, tarak, göğüs pedi, hijyenik ped, meme ucu kremi, ıslak mendil, diş fırçası, diş macunu, kamera, fotoğraf makinası, bebek odası için süsleme malzemeleri, sigorta kartı, kimlik, yasal belgeler, misafirler için bebek ikramlarıdır. Anne sütünü arttırmaya yarayan içeceklerin doğumdan sonraki zamanda odada bulunması faydalı olur. Doktorun önerdiği çay, meyve suları odada yerini almalıdır. Sırt tutulmasını engelleyen emzirme aleti alınabilir. Hamilelik kilodu da alınmalıdır.

Bebek İçin Gerekli Olanlar Nelerdir?

Bebek için zıbın, tulum, eldiven, patik, yedek kıyafet, ikili takım, zıbın, ince ve kalın battaniye, yedek önlük, bebek bezi, pişik önleyen krem, kusmuk bezi, bebek saç fırçası, bebek kremi, yağı, pudrası, yedek takım, yüzde yüz saf mendil, bebek taşıma koltuğu gerekir.

Doğuma Giderken Evde Olması Gerekenler Nelerdir? Oje Sürülür mü?

Evde olması gereken araçlar arasında bebek küveti, küvet süngeri, bebek şampuanı, küvet ağı, file, bebek losyonu, iç giyim, göbek temizleme malzemesi, dış giyim, ıslak havlu mendil, burun aspiratörü, alt değiştirme örtüsü, bebek bezi, yedek önlük, bebek bakımı için gerekli olan kitap, dergi, sıcak su torbası vardır. Doğuma giderken oje sürmek kişinin kendi isteği ile ilgilidir.

aronya çayı

Yorumlar
Emine yıldırım 11 Eylül 2018 - 16:42:25 1 ay sonra doğum yapacağım ama bence doğum giderken oje sürülmez diye düşünüyorum. Ben sürmeyi düşünmüyorum yani. Kendime alınacaklar listesi hazırladım şu ara onları tamamlamaya çalışıyorum aynı zamanda aşırı heyecanlıyım:)cevapla
Nurten 13 Eylül 2018 - 14:02:58 Doğuma giderken ya da hastanede herhangi bir operasyon sürecine girilecekse benim bildiğim kadarıyla oje sürülmez. Çünkü acil durumlarda tırnak ve parmak renkleri vs değerlendiriliyor. Sezeryan doğumlarda özellikle operasyon başlamadan önce oje varsa çıkarılıyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı