Çekirdek yemek faydalı mı? Kalorisi ve özellikleri nelerdir?
Sağlık

Çekirdek Yemek Faydalı mı? Kalorisi ve Özellikleri Nelerdir?

11 Eylül 2018 - 20:22:33

Çekirdek yüksek protein oranına sahip en önemli besin kaynaklarından biri olmasından dolayı çoğunlukla sporcuların tükettiği yiyecektir.

Çekirdek Yemek Faydalı mı?

Çekirdek sporcu kişilerin yanında diğer insanlar tarafından gün içinde tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Yapılan birçok araştırmaya göre çekirdeğin depresyon, stres gibi psikolojik sorunlara iyi geldiği ispatlanmıştır. Psikolojik problemler dışında unutkanlık ve anksiyete üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Çoğu hastalığın tedavisi için kullanılır. Yüksek kalorili şeker gibi sağlıksız gıdaların yerine tüketilebilir. Kolay bulunan bu besin gün içinde bir avuç kadar tüketilebilmektedir. Stres üzerindeki etkileri azımsanmayacak kadar fazladır. Anksiyeteyle mücadele etme yetisi olduğu için tüketimi düzenli olmalıdır. Doğal antidepresan olarak tanımlanır. Unutkanlığa olan etkileri fazladır ve hafızayı güçlendirerek unutkanlık sorununu azaltır. Tok tutar, bu özelliğinin olması diyet sürecinde avantaj sağlar. Kilo vermek isteyenler çekirdeğin tok tutucu özelliğinden faydalanabilir. Yüksek kalorisi olan atıştırmalıkların yerine geçebilecek sağlıklı besinlerden biri olması bu gıdanın ara öğünlerde tüketilmesini sağlar.

Gün İçinde Ne Kadar Çekirdek Yenmelidir?

Günlük bir avuç tüketilmelidir. Bu sayede gün içinde alınması gereken besinlerin değeri alınabilir. İçeriğinde olan vitaminler E vitamini, folik asit, B5 ve B1'dir. Panik bozukluğu olanlar çekirdek tüketebilmektedir. Sinir sistemini dengeleyip, düzenleyen bu besin aynı zamanda yüksek seviyede magnezyum içermektedir. Magnezyum vücudun daha kuvvetli olmasına destek olur. Duygu durumunu düzenleyebilen besin sayesinde birey kendini daha iyi hissedebilmektedir.

Ay Çekirdeğinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Vücudun şişlik durumunu azaltır. Ciltte meydana gelen kızarıklık sorununu tedavi etme özelliği bulunur. Vücut içinde hasar gören hücreler çekirdekler tedavi edilebilmektedir. Saç veya ciltte renk solma sorununa sahip olan kişiler tüketebilir. Tırnaklardaki beyazlaşma sorunu için günlük bir avuç çekirdek tüketilmelidir.

Çekirdek Yemenin Zararları Var mı?

Faydaları gibi zararları da vardır. Aşırı miktarda tüketilmesiyle zararlar kendini göstererek kişiyi rahatsız etmeye başlar. Sivilce oluşumuna uygun olan cilt yapısında sivilcelerin meydana gelmesine neden olur. Aşırı oranda tüketilmesi sivilceye yol açar. Cilt yapısını bozar ve cildin ciddi seviyede yağlanmasına sebep olur. Dolayısı ile bu besinin bir avuçtan fazla tüketilmemesi gerekir. Tuz seviyesi yüksek olduğu için yüksek tansiyonu olanlar bu çekirdeği dengeli tüketmelidir. Fazla oranda çekirdek yemek ağız içinde bazı problemlere neden olur. Ağızın içinde yanma veya dudak kenarında acı hissinin oluşmaması için çok aşırı tüketilmemesine özen gösterilir.

Çekirdeğin Kalorisi Ne Kadardır?

Çekirdeğin işlenmesi ile kalori değeri artış gösterir. Diyet yapan kişinin tuzlu ve kavrulmuş çekirdek tüketmemelidir. Tuz içermeyen ve çiğ çekirdeğin dengeli şekilde tüketilmesi kilo almaya yol açmaz. Çekirdekle kilo verilmeyebilir fakat ara öğünlerde dikkatli biçimde tüketilirse kilo ile ilgili herhangi bir risk teşkil etmemektedir.

Yorumlar
Sevcan Denk 11 Eylül 2018 - 20:32:33 Çekirdek yediğim zaman yüzümde sivilce çıkıyor. Bu yüzden çok fazla yememeye dikkat ediyorum. Eğer yersem de tuzsuz yiyorum kalorisi de daha düşük olur diye. Çok fazla yenmediğinde kilo yapacağını sanmıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: