Mide kanaması neden olur? Belirtisi, sebepleri ve tedavisi
Sağlık

Mide Kanaması Neden Olur? Belirtisi, Sebepleri ve Tedavisi

31 Aralık 2017 - 10:44:51

Vücudun farklı bölgelerinde çok ciddi kanamalar yaşanabilirken midede yaşanan kanamalar mide kanaması olarak isimlendirilmektedir.

Mide Kanaması Neden Olur?

Midenin farklı bölgelerinde kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamaların tamamı mide kanaması olarak isimlendirilirken midenin içerisine kan dolmaya başlar. Bunun sonrasında bu kanın vücuttan atılması için belirli tepkiler verilir ve vücudun verdiği bu tepkiler rahatsızlığın en büyük belirtisidir.

Mide Kanaması Belirtisi Nedir?

Kişilerde midede kanama rahatsızlığı 2 farklı şekilde kendisini gösterirken akut ya da kronik olarak ayrılmaktadır. 6 haftadan daha kısa süren kanamalar akut kanama olarak isimlendirilirken 6 haftanın üzerine çıkan mide kanamaları kronik kanama olarak isimlendirilmektedir. Her iki durumda da kişilerin vücudunda belirtiler ortaya çıkmaya başlar ve bu durumda en kısa sürede tedavi için doktorlara başvurulması gerekir. Midede yaşanan kanamaların ilk sebebi kanlı kusma durumudur. Kırmızı ya da kahve tonlarında bir kanlı kusma, midede yaşanan kanamaları gösterir. Görünümü kahve telvesine benzeyen dışkılama, dışkının parlak ve kanlı olması, oldukça yüksek düzeyde kötü kokulu olması da mide kanaması belirtisi arasında yer alır. Dışkılama dışında da makattan kan gelmesi ve halsizlik, baş dönmesi gibi şikayetler midedeki kan kaybını göstermektedir.

Mide Kanamasının Sebepleri Nelerdir? Nasıl Oluşur?

Mide kanaması birçok farklı etmen sebep olabilir. Bunlardan ilki kanamaya sebep olan ilaçların fazla ya da düzensiz kullanımıdır. İlaçlar, midede kanamanın başlamasına sebep olurken anında ilaç kullanımının durdurulması gerekir. Buna ek olarak mide ülseri, tedavi edilmediği takdirde kanamaya sebep olur. Mide ülseri rahatsızlığı olan kişi sayısı oldukça fazla olduğundan kanamalar da sıklıkla görülebilmektedir. Aşırı miktarda alkol kullanımı midenin çok fazla zorlanmasına sebep olurken kanamaların başlangıcına sebep olmaktadır. Diğer etmenlere göre kanamalar daha düşük miktarlarda yaşanır ancak belirtilerin ortaya çıkması için yeterlidir. Cerrahi girişimlerde atılan yanlış adımlar da mide kanamalarına sebep olabilen etmenlerden birisi olarak gösterilmektedir.

Mide Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer insanlarda bu rahatsızlığın belirtileri ortaya çıkıyorsa kişilerin hemen hastaneye götürülmesi gerekmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisi kesinlikle hastanelerde uygulanır ve tedaviye geç kalındığında çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. İlk olarak kişiler tedaviye alındığında kanamanın yeri ve sebebi belirlenir. Kanamaya sebep olan durumun ortadan kaldırılması ilk atılacak olan adımdır. Bu sebebin ortadan kaldırılması her zaman kanamanın durmasını sağlamaz. Bu sebeple de kanamanın olduğu bölgeye ısıl işlem uygulanarak ya da ilaç tedavisi ile birlikte kanama durdurulur. Bunun sonrasında kişilerin sağlık açısından bir sorunu kalmazken midelerinin eski düzenine dönmesi biraz zaman alacaktır. Sindirim sisteminde yaşanan en ciddi rahatsızlıklardan birisi olan mide kanaması, en kısa sürede tedavi edilmesi gereken bir durum olarak gösterilirken aksi halde geri dönüşü zor durumlar ortaya çıkabilir.

Yorumlar
Gülay Bozkurt 31 Aralık 2017 - 10:54:51 Mide kanaması ne kadar sürer? Kızım iki gün önce bu rahatsızlığı geçirdi. Şimdi tedavisi devam ediyor. Mide kanaması geçirenler kahvaltıda nasıl beslenmeli? Neler yemeli ya da yememeli? Bu hastalık tekrarlar mı?cevapla
Ceylan Koç 16 Ekim 2018 - 10:10:11 Mide kanamasının belirtileri hakkında bilgi almak istiyorum. Bu durumu önceden fark etmek mümkün mü diye merak ediyorum. Bu durum ağrı yapar mı ve ağızdan kan gelmesi gibi bir durum söz konusu oluyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: