Sağlık

Böbrek Yetmezliği Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Evreleri

31 Aralık 2017 - 13:34:54
Böbrek yetmezliği nedir? Tedavisi, nedenleri ve evreleri

Farklı sebeplerden dolayı böbrekler görevini yerine getirememeye başlar ve bu durum böbrek yetmezliği olarak tanımlanır.

Böbrek Yetmezliği Nedir, Ne Demek?

Boşaltım sisteminde çok önemli bir yere sahip olan böbreklerin farklı sebeplerden dolayı işleyişlerinde sorunlar ortaya çıkabilir. Böyle bir durum oluştuğunda kişilerde böbrek yetmezliği olduğu belirtilir ve en kısa sürede tedavisine başlanmalıdır. Böbreklerde bu sorun ortaya çıktığında idrar üretiminde sorun ortaya çıkarken vücudun sıvı dengesi tamamen bozulacaktır. Genel olarak böbreklerde bu işlevsel bozukluk 3 aydan kısa sürerken daha uzun süreler aldığında bu kronik böbrek yetmezliği olarak tanımlanır ve tedavi için farklı yollara başvurulması gerekir.

Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri Nelerdir?

Böbreklerde yaşanan bu sorunun birçok farklı sebebi olurken bu sebepler farklı düzeyde yetmezliğe sebep olur. Yetmezliğin oluşumunda ilk neden diyabet, yani şeker hastalığıdır. Ülkemizde birçok kişide şeker hastalığı teşhis edilirken bu rahatsızlığa sahip olan kişiler yaşantılarına dikkat etmedikleri durumlarda böbreklerinde yetmezlik problemi ortaya çıkacaktır. Şeker hastalığının arkasından hipertansiyon olarak isimlendirilen yüksek tansiyon problemleri gelmektedir. Bu sorunlar da kişilerde böbreklerin işleyişinin bozulmasına sebep olur. Diğer bir sebep olarak böbreklerde başlayan ve tedavi edilmeyen enfeksiyonlar gösterilebilir. Bu enfeksiyonlar da direkt olarak böbreğin yapısını bozabilir. Ayrıca bazı büyük hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da böbreklerde bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Böbrek yetmezliği rahatsızlığının ilk evrelerinde belirtiler ortaya çıkmayabilir. Bazı kişiler çeşitli dönemlerde bu rahatsızlığı yaşarken belirtilerin oluşamamasından dolayı bu rahatsızlığın farkına varmazlar ve belirli bir süre sonra hastalık ortadan kalkar. Ancak yüksek miktarda bir yetersizlik söz konusu ise belirtiler ortaya çıkmaya başlayacaktır. İlk olarak vücut içerisindeki su dengesi tamamen bozulur. Bu durum kişilerin su alımlarını direkt olarak etkilerken terleme alışkanlıklarını da değiştirir. Bir sonraki aşamada nefes darlığı başlarken güçsüzleşme şikayetleri kendisini göstermektedir. Bu evre içerisinde bacaklarda ve ayaklarda şişmeler de gözlenebilmektedir. Bu rahatsızlık yaşanırken idrar üretimi aksadığından kişiler idrarlarını çok az yaparlar ya da hiç yapamazlar. Bu durum böbreklerdeki yetmezliğin en net belirtisidir.

Böbrek Yetmezliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu rahatsızlığın ilk aşamalarında ilaç tedavisi ya da buna sebep olan durumun ortadan kaldırılması yeterli olabilirken ileri düzeyde bir yetmezlik söz konusu olduğunda 3 farklı tedavi seçeneği ortaya çıkar. İlk olarak hemodiyaliz tedavisi uygulanabilir. Bu durumda hastalar haftada 3 gün, 4 saat uygulanacak olan tedavi için hastanelere gelerek vücut içerisindeki kanın temizlenmesi sağlanır. Diğer bir yöntem periton diyalizi isimli uygulamadır. Bu uygulamada vücuda bir aparat yerleştirilir ve bu aparat ile birlikte kişiler kanlarını kendileri temizleyebilirler. Son olarak böbrek nakli ile bu problemlerin çözümü sağlanmış olacaktır. Böbrek yetmezliği yaşadığımız dönemin en ciddi rahatsızlıklarından birisi olurken tedavilerinin tamamı oldukça zorludur. Bu sebeple oluşmaması için ciddi şekilde önlemlerin alınması gerekir.

Yorumlar
Melahat Kaya 31 Aralık 2017 - 13:44:54 Böbrek yetmezliği neden olur? Nasıl anlaşılır? Bu rahatsızlığın belirtileri arasında böbreklerin ağrıması var mıdır? Böbreklerimde ara ara ağrılar meydana geliyor. Son zamanlarda sıklaştı bunun için doktora gideceğim fakat öncesinde araştırmak istedim.cevapla
Feride Aycı 16 Ekim 2018 - 10:17:52 Böbrek yetmezliğine faydalı bitkiler arasında en çok tercih edilen hangisi bilen varsa yazsın. Bu hastalık öldürür mü? Hastalık tedavisi boyunca beslenme konusunda nelere dikkat edilmeli diye araştırıyorum. Tek böbrekle yaşamak zor oluyor sanırım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: