Bodur otu çayı nasıl demlenir? Kullanımı, faydaları ve zararları
Yaşam

Bodur Otu Çayı Nasıl Demlenir? Kullanımı, Faydaları ve Zararları

18 Aralık 2017 - 16:55:19

Eski dönemlerden bugüne kadar süregelmiş olan bodur otu çayı faydaları oldukça fazla olduğu için tüketilmektedir.

Bodur Otu Nedir? Nasıl Olur?

İsmi ile pek tanınmayan bu ot şifalıdır ve birçok kişi çayını tüketir. Görüntü olarak sarmaşığı andıran ot organik asit türlerini barındırmaktadır. Sindirim sisteminin güçlü olmasını sağlar ve gaz giderir. En belirgin özellikleri bunlardır. Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Bodur otuna İspanyol ya da Fransız lavantası denilmektedir. Boy olarak otuz ila yüz santimetreye kadar uzamaktadır. İlkbahar mevsiminin son aylarına doğru çiçek açar. Bazı zamanlarda ise yaz mevsiminin ilk aylarında çiçek açabilmektedir. Açan çiçeklerinin rengi mor ve pembedir.

Bodur Otu Kullanımı Nasıldır?

Bodur otunun kullanıldığı yerler ise çeşitlidir. Lavanta bitkisine benzeyen bu ot kozmetik sektöründe kullanılır. Bu sektörde parfüm ürünlerinde ve sabun yapımında tercih edilmektedir. Bu bitkinin çiçekleri dökülür ve bu sırada bitki toplanmaktadır. Gövde kısmından yağ elde edilir. Bu yağ cilt rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Çeşitli ilaçların yapımında kullanılır. Tüm bunların yanı sıra yağın kullanıldığı başka bir amaç ise yaraların temizlenmesidir. Antiseptik özelliği bulunur. Kasları gevşeten bir yapısı vardır ve vücudu rahatlatır. Bu özelliklerden dolayı masaj yağı olarak kullanılır.

Bodur Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Sinirlerin sakinleşmesi için düzenli kullanılmalıdır. Kan dolaşımını düzenleme özelliği bulunur.
  • Antibiyotik olarak kullanılabilmektedir.
  • Konsantrasyon sorunu yaşayan, odaklanamayan kişiler bu çayı tüketebilir. Hafızayı güçlendirme özelliği olduğu için derse odaklanamayan öğrenciler bu çayı deneyebilir.
  • Çok sık rastlanan baş ağrısının birden çok nedeni olabilir. Sinirsel nedenlerden dolayı meydana gelen baş ağrılarının tedavisi için bodur otu çayı tüketilebilir.
  • Farklı sebeplerden kaynaklı olarak meydana gelen ateşi düşürme üzerinde etkilidir.
Bodur Otu Çayı Neye İyi Gelir?

Vücudun kuvvet kazanmasına ciddi oranda destek sağlar. Enerji verir bu sayede kişinin vücudu kısa sürede yorulmaz. Hazımsızlık gibi sorunlarda bodur otu çayı tüketilebilir. Sindirim sitemini belirli bir düzene sokmakta olumlu geri dönüşleri bulunur. Çağımızın sorunu olan sigarayı bırakmak her kişi için kolay olmayabilir. Fakat sigarayı bırakmak için doğal yollar denenebilir. Sigarayı bırakma üzerinde etkileri olan çayı düzenli olarak tüketebilirsiniz. Sadece çay tüketerek sigarayı bırakmak hayal olabilir. Dolayısı ile kişi doktora danışmalı ve önerilen adımları izlemelidir. Stres, negatif olma, karamsarlık, kaygılı ruh hali gibi rahatsızlıklarda bu çayı tüketerek biraz da olsa bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Bodur Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Bu çayı hazırlamak için bitkinin kurutulmuş veya taze halde olanını satın alabilirsiniz. Kurutulmuş şekilde bulacağınız yerlerin başında aktarlar gelir. Aktardan kurutulmuş bodur otunu alabilirsiniz. Gerekli olan malzemeler üç ila dört çay kaşığı bodur otu ve su olmalıdır. Bu ölçü iki bardak için geçerlidir. Su kaynatılır ve kaynamış suyun içine bodur otu ilave edilir. Ocak kapatılır, dört dakika bodur otu çayının demlenmesi beklenir.

Yorumlar
Pelin Pehlivan 18 Aralık 2017 - 17:05:19 Bodur otu çayı nasıl kullanılır? Bitkisel çaylar çok faydalı olduğu için genelde hep içiyorum. Yeni duyduğum bir çay bu ve oldukça merak ediyorum. Sindirim sistemi üzerinde olan faydaları için içmek istiyorum. Etkili olur mu?cevapla
Nejla Kandemir 11 Ekim 2018 - 14:25:47 Bodur otu çayını daha önce hiç içmedim ve ne işe yarar diye merak ediyorum. Bu çayın çok faydalı olduğunu duymuştum. Yapılışı ve tarifi nasıl olur diye biraz araştırdım kolay gibi görünüyor. Sindirime etkilerinin yoğun olduğunu duydum ama bakalım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: