Yaşam 18 Aralık 2020 - 11:05:12

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

Sağlık üzerindeki olumlu etkileri ile bilinen ayva yaprağı çayı meyvesinden gelen doğal özler sayesinde oldukça faydalı etkiler gösteren bir içecektir.

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Ayva meyvesi diğer meyveler gibi sağlık için oldukça faydalıdır. Ayva ağacının meyvesi gibi yaprakları da çay olarak tüketilebilmektedir. Ayvanın kabuğu ve çekirdekleri dahi sağlık için önem taşır. Ayva kış meyve kategorisinin içinde yer alır. Dolayısı ile kış aylarında fazla tüketilir. Hasat edilme zamanı sonbahar mevsimidir. Tercihe göre kurutulmuş veya taze halde çay olarak tüketilebilir.

Ayva Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Ayva çayının bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. Bronşit rahatsızlığının yanı sıra öksürükler için de faydalıdır. Öksürükleri azaltır kişinin kısa sürede toparlanmasına destek olur.
  • Kadınların regl süreçlerinde hafif veya şiddetli olarak yaşadıkları ağrılar azaltılmaktadır.
  • Kişilerin ses tellerine katkısı olduğu için bu çay tüketilebilir.
  • Kişinin hastalığı varsa bu çayı tüketmeden önce uzman hekimin onayı alınmalıdır. Ayva yaprağının çiğ olarak tüketilmemesi gerekir.

Ayva Çayı Strese İyi Gelir mi?

Kişi stresli ve düşünceli olduğu zamanlarda uyuma sorunu yaşar. Bu tarz durumlar için çaylardan destek alınır. Ayva yaprağı çayı da aynı şekilde stres ve uyku sorunlarına iyi gelmektedir. Kişinin stresli halini sakinleştirerek azaltır. Çayın yatıştırma ve sakinleştirme özelliği bulunmaktadır. Stresli ve uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler bu çayı tüketebilir.

Ayva Yaprağı Çayı Neye İyi Gelir?

İshali kesme ve ateşi düşürme etkisi bulunur. Hem ayva da hem de yaprağında C, A B2 vitaminleri ve protein, organik asit ve şeker bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yaprağın özellikleri arasında potasyum, demir ve bakır vardır. Yüksek oranda bu mineral ve vitaminleri taşıdığı için bu meyveyi kış aylarında tüketebilirsiniz. Midenin mikroplardan korunmasını sağlar. Parazitleri ortadan kaldırmaktadır. Hazımsızlık problemi yaşayan bireyler bu çayı tüketebilir. Yaş ilerledikçe çok önemli bir hale gelen cilt canlanır ve bu çay cildin daha parlak görünmesini sağlar. Boğaz kısmında sorunu olan insanlar boğazdaki şişkinlerin inmesi ve ağrıların geçmesi için bu çayı düzenli olarak tüketebilir. Ayva yaprağı çayı düzenli bir şekilde tüketildiği zaman hemoroid ağrılarına iyi gelmektedir.

Ayva Yaprağı Çayı Tarifi ve Hazırlanışı

İnsanların yaşadığı çeşitli hastalıkların doğal tedavi edici olarak kullanılan ayva meyvesinin yaprağından elde edilen ayva çayı da sağlık için faydalıdır. Bu çayın yapılması için su ve ayva yaprağı gerekir. İlk olarak ayva yaprakları suda haşlanır. Haşlama işlemi tamamlandıktan sonra bu yapraklar atılır. Daha sonra yaprakların üzerine yeniden temiz su eklenir ve karışım kaynatılır. Çay bir süre demlenir ve tüketilir. Karşım bitince yeni su eklenir ve tüketilir. Dört ila beş fincan çay için bir avuç kadar yaprak yeterlidir. Çayın tekrardan demlenmesi ile tat daha güzel bir hal almaktadır.

  • ayva yaprağı çayı
  • ayva yaprağı çayı nasıl yapılır
  • ayva yaprağı çayının faydaları
Yorumlar
Melis Erguvan Ayva yaprağı çayı neye iyi gelir? Öksürüğe iyi gelir mi? Ayva çok sevdiğim bir meyve sık sık tüketirim. Çayının da güzel olabileceğini düşünüyorum. Bazı yerlerde öksürük için faydalı olabileceği belirtiliyor. İyi gelir mi işe yarar mı? cevapla
Yıldız Durmaz Ayva yaprağı çayı öksürüğe iyi geliyor diye duymuştum ama bebeklere verilir mi bu konu hakkında bilgi almak istiyorum. Çocuğum 1 yaşında geçmeyen bir öksürüğü var. İlaç da çok fazla vermek istemiyorum. Bu çaydan versem zararı olur mu? cevapla
yorum yaz
Kolon Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?