Sağlık 18 Aralık 2020 - 16:45:26

Çakşır Otu Çayı Nasıl Yapılır? Kullanımı, Tarifi, Faydaları ve Zararları

Çakşır Otu Çayı Nasıl Yapılır? Kullanımı, Tarifi, Faydaları ve Zararları

Çakşır otu çayı, içerisinde bulunan yararlı özler sayesinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir içecektir.

Çakşır Otu Nedir? Neye Yarar?

İnsan sağlığı için önem taşıyan bu çayın birçok işe yarar özelliği bulunur. En belirgin özellikleri arasında ağrı kesici olması ve bakteri öldürücü özelliği vardır. Çakşır otu maydanozgiller kategorisinde yer alır. Boyu genel olarak üç metreye kadar uzayabilir. En çok yetiştiği ülkeler Afganistan ve İran'dır. Bu otun kokusu hoş değildir. Nemli toprakları sever ve bu tarz topraklarda yetişir. Bitkinin üst tarafında şemsiye şeklinde görülen çiçekler diğer bitkilerin çiçeklerinden farklıdır.

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir?

Bu ot tedavi amaçlı kullanılır. Bal bitkisi olduğu söylenebilir. Kramplar üzerinde etkisi olan bu ot aynı zamanda tümörler üzerinde de faydalı etkiler meydana getirmektedir. Bağırsak parazitlerinin çoğunlukla görüldüğü bu dönmelerde tedavi edici olarak bazı ülkeler bu çayı tüketir. Karın ağrılarını iyileştirmektedir. Güçlü afrodizyak etkili bitkilerden biri olan çakşır otu düzenli kullanıldığı zaman etkilerini hızlı bir şekilde göstermektedir. İbn-i Sina bu otu deri hastalıklarında tedavi edici olarak kullanmıştır. Ayrıca bu bitki ile macun, çay, yağ, çakşır kökü tozu yapılmaktadır. Bu bitki ile ilgili herhangi bir kimyasal bileşim incelenmemiştir.

Çakşır Otu Çayı Neye İyi Gelir?

  • Çok besin almak istemeyen, stresten dolayı yemek ihtiyacını karşılamayan insanlar için oldukça etkili olan çakşır otu çayı iştahı arttırmaktadır.
  • Cinsel problemi olan insanların bu çayı tükettikleri söylenebilir. Afrodizyak etkisi olduğu için cinsellik problemlerini azaltmaktadır.
  • Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olan ot bu sistemi düzenlemektedir.
  • Sindirim sistemi ile alakalı olan rahatsızlıkları tedavi etmektedir.
  • Astım ve öksürük gibi hastalıkların tedavi edilme sürecince olumlu etkiler sağlamaktadır.
Çakşır Otu Çayının Zararları Nelerdir?

Çakşır otu biraz da olsa içerisinde zehir içeren şifalı otlardan biridir. Bu nedenlerden kaynaklı olarak bu bitki ile hazırlanan ilaçlar uzun zamanlar boyunca tüketilmemelidir. Bu ot ile hazırlanan bitkisel ilaçların uzman hekime sorulmadan tüketilmemesi gerekir. Hamile kadınlar çakşır otu çayı veya otu tüketmemelidir. Hamile kadınların yanı sıra emzirme döneminde olan kadınlar da bu bitkiyi tüketmemeleri tavsiye edilir. Emzirme yolu ile çocuğa geçen annenin tükettiği besinlere dikkat edilmelidir. Bitkiye alerjisi olan kişiler ve yetişkin olmayan kişiler kullanılmamalıdır. Bitki hakkında detaylı bilgi almak için uzman doktora başvurabilirsiniz. Nasıl kullanılması gerektiği ve miktarı doktora sorulmalıdır.

Çakşır Çayı Tarifi ve Kullanımı

Bu çayın çeşitli tarifleri olabilmektedir. Çakşır otu çayı bitkinin kökleri ile hazırlanmaktadır. Malzemeler; yirmi gram çakşır otu kökü ve altı yüz ml temiz su gereklidir. Otun üzerine su eklenir ve yirmi dakika boyunca kapak kapalı bir şekilde kısık ateşin üzerinde kaynatılır. Cam demlikte yapılması tavsiye edilir. Demlenen çay süzülür ve sıcak şekilde tüketilir.

  • çakşır otu çayı
  • çakşır otu çayının faydaları
  • çakşır otu çayı tarifi
Yorumlar
Ahmet Orak Çakşır otu satın almak istiyorum. Çayının oldukça faydalı olduğunu duydum bugün televizyonda ve denemek istiyorum. Tohumunu nereden bulabilir? Yetiştirmek mümkün mü acaba? Daha önce içen arkadaşlar var mı? cevapla
Gökçen Yılmaz Çakşır otu çayında içmek için sipariş vermek istiyorum ama nerede satılır onu tam bilmiyorum. Bu otun çeşitleri varmış sanırım. Çayını kullananlar hangi çeşidini tercih ediyor daha çok? Birde fiyatları hakkında bilgisi olan varsa yazarsa iyi olur. cevapla
yorum yaz
İskit Yağı Nedir? Ne İçin Kullanılır? İçindekiler, Kullanımı, Fiyatı, Yan Etkileri