Sağlık 21 Temmuz 2021 - 06:48:24

Karpuz Kabuğunun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karpuz Kabuğunun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karpuz kabuğu insan vücudu üzerinde mucizeler yaratan ve problemlere çözüm bulan karpuz meyvesinin kabuğudur.

Karpuz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Karpuz iç kısmındaki kırmızı bölüm, yeşil kabuk kısımları ve ikisinin arasında kalan beyaz bölge sağlığa faydalıdır. Beyaz bölümün içerisinde sitrülin isminde oldukça önemli bir madde mevcuttur. Maddenin içinde vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitler vardır. Sitrülin maddesinin sindirim sistemine girmesi halinde kan basıncı düşer ve kan dolaşımı hızlanır. Ayrıca beyaz alandaki şeker oranı azdır. Bu yüzden bu alandaki potasyum ve lif oranı fazladır. Karpuzda bulunan besin değerinin fazlası kabuktaki beyaz kısımlarda bulunur. Karpuz kabuğunun içindeki maddeler cinsel gücü arttırma özelliğine sahiptir. Cinsel gücün arttırabilmesi için kabukların sade bir biçimde tüketilmesi yeterlidir. Kabukların içerisindeki doğal lifler sayesinde kilo verilebilir. Aşırı yemek yemeyi ve gereksiz kalorilerin alınmasını önlemektedir. Kilo vermek için diyet listelerinde kullanılabilir. Kabuklarda likopen adındaki antioksidanın özelliği güçlü olmasıdır. Kabuklar salatanın içine eklenebilir. Bunun yanı sıra ızgara ve çorbalarda da kullanılabilmektedir.

Karpuz Kabuğu Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Karpuz kabuğu içinde yer alan lifler zayıflamayı hızlandırmakta ve bu süreci kısaltmaktadır. Antioksidan özelliğinin fazla olması vücudun hastalıklara karşı güçlü bir biçimde korumaktadır. Kabuktan elde edilen citrulline ismindeki amino asit kaygıyı azaltma özelliğine sahiptir. Bu sayede kişi günlük hayatın stresinden uzaklaşarak daha iyi hisseder. Kabuklar ağız içinin mekanik temizlenmesini sağlar. Bu sayede çürüklere yol açan asit miktarı azalır ve dişetlerine doğal yollar ile masaj yapılmış olur. Son olarak kabuktaki beyaz kısımların çiğnenmesi ve gargara yapılması ağızı temizlemekte, kötü kokuların gitmesine yardımcı olmaktadır.

Karpuz Kabuğunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt üzerinde bulunan aknelere fayda sağlar. Akne problemi olan birçok kişi kabukların özelliklerinden yararlanabilmektedir. Cildi temizleme özelliği vardır ve yağlı ciltlerin yağdan arınmasına yardım eder. Yaşlanma sorunu çoğu kişinin dert ettiği cilt problemlerinden biri olarak gösterilebilir. Kabukların bu konudaki etkisi göz ardı edilemeyecek kadar değerli olduğu için yaşlanma belirtilerini geciktirmek amacı ile kullanılabilir.

Karpuz Kabuğunun İçeriği Nelerden Oluşur?

Kabukların içinde sitrülin maddesi bulunur. Bunun dışında likopen antioksidanı vardır. Citrulline aminoasidi kaslar üzerinde etkilidir. Antioksidan açısından zengin olan resrevetrol ve sitrülin maddesi mevcuttur. Bu içeriğin varlığı kan dolaşımı hızlandırır. Sağlığa olan yararları saymakla bitmeyen kabuklar yüksek oranda potasyum barındırmaktadır. Kan basıncını düzlemektedir. Vitamin olarak ise C, A ve B6 bulundurur. Potasyum, magnezyum ve çinko oranı da fazladır. Karpuz kabuğunun faydaları çok fazla olduğu için çeşitli alanlarda kullanılması tavsiye edilir. Kişi tercih ederse salata, çorba ve yemeklerin içerisinde bu kabukları kullanabilir. Karpuz kabuğunun içindeki mineral ve vitaminler bedene enerji vermekte, bedenin iyi bir şekilde çalışmasına fırsat vermektedir.

  • karpuz kabuğunun faydaları
  • karpuz kabuğu
  • karpuz kabuğu zayıflatır mı
Yorumlar
Aynur Yüzer Karpuz kabuğunun faydası var mı? En çokta cilde faydalarını merak ediyorum. Cilde faydasının olması için nasıl tüketmek gerekiyor? Bu kabukların reçelini yapan var mı? Tadı nasıl oluyor? Nasıl değerlendirmek gerekir? cevapla
yorum yaz
Fidan Şaşırtma Nedir? Bitkilerde Şaşırtma Nasıl Yapılır?