Vişnenin faydaları, zararları, vitaminleri ve özellikleri nedir?
Yaşam

Vişnenin Faydaları, Zararları, Vitaminleri ve Özellikleri Nedir?

18 Haziran 2018 - 18:14:11

Tadında ekşilik yer alsa da ülke mutfağımızda birçok farklı şekilde kullanılabilen vişne, insan sağlığı için de son derece yararlı bir meyvedir.

Vişnenin Özellikleri Nelerdir? Neye Yarar?

Vişne denildiğinde herkesin aklına aynı şekil ve renkteki meyve gelse de yetiştirildiği yere göre vişneler farklı şekil ve renklerde olabilirler. Genel olarak bu meyvelerin şeklindeki değişiklik ebadının daha büyük ya da daha küçük olmasından kaynaklanır. Bu meyve olgunlaştığında ağaçtan toplanarak tüketilebilirken bu ağacın ömrü ortalama 50 yıldır. Temmuz ayı geldiğinde ağaç meyve vermeye başlar ve bu dönemde üreticiler meyvelerini toplayarak istedikleri şekilde kullanabilirler. İnsanlar arasında ince kabuklu olan ve içerisinde bolca su içeren vişneler beğenilmektedir. Satın alırken de bu özellikte olan ürünler daha pahalıya satılır. Kütahya ve Katırlı vişnesi bu özelliklerinden dolayı en fazla tercih edilen çeşitlerdir.

Vişnenin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Uykusuzluk sorunu çeken ya da vücudunda yer alan negatif enerjiden yakınan kişiler, vişne tüketerek bu sorunu son derece rahat bir şekilde aşabilirler. Bunun yanı sıra içerisinde vitaminler bulunduğundan insanlarda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve yılın her döneminde ortaya çıkabilecek olan hastalıklardan korunmada etkili olmaktadır. Birçok kaynağa göre yaşlanma karşıtı meyvelerden birisidir. İçerisindeki vitaminler göze direkt olarak etki ettiğinden göz sağlığı için önem arz eder. Sinir sistemine iyi gelen meyvelerden birisi olduğundan çabuk sinirlenen insanların daha sakin bir dönem geçirmesini sağlamaktadır.

Vişnenin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Bu meyvenin fazla miktarda tüketilmesi, insanlarda mide yanması problemlerinin çok kısa bir süre içerisinde kendisini göstermesine sebep olabilir. İçerisinde çok ciddi miktarda asit bulunur ve bu sebeple de fazla tüketimde mideye zarar verebilir. Böbrek yetmezliği ya da kalp problemleri olan kişilerin çok fazla miktarda tüketmemesi daha sağlıklı olmaktadır. Tüm bunlara ek olarak çok fazla tüketimde ishal problemleri kendisini göstermektedir. Özellikle yaz aylarında su tüketiminin de artmasıyla birlikte vişne ishale daha rahat sebep olabilmektedir. Bu sebeple de yaz aylarında kullanıma daha dikkat edilmesi gerekir.

Vişnenin Vitaminleri Nelerdir? İçinde Neler Vardır?

Meyve tüketirken insanlar meyvelerin lezzeti kadar içerisinde yer alan mineral ve vitaminlere de dikkat ederler. Bu doğrultuda vişne, A ve C vitamini yönünden çok zengin bir meyve olarak gösterilebilir. İçerisinde yer alan A vitamini, kişilerin kemik sağlığının gelişmesinde yardımcı olur ve üreme sistemine olumlu etki eder. C vitamini ise herkesin bildiği gibi gün içerisinde kişilerin daha dinç kalmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra vişnenin faydalarında sayılan bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de C vitamini ile birlikte kendisini göstermektedir. Gün içerisinde bir avuç vişne tüketildiğinde dahi A ve C vitamini ihtiyacı büyük miktarda giderilmektedir. Lezzet olarak tatmin edici düzeylerde olmasa da bu meyvenin mayhoş tadı insanların hoşuna gitmekte ve vücutlarının sağlığı için düzenli olarak tüketmektedirler.

Yorumlar
Esra İnce 18 Haziran 2018 - 18:24:11 Vişneyi çok severek tüketiyorum. Reçelini ve kompostosunu yapıyorum ama normal olarak da meyveyi tüketiyorum. Nahoş bir tadı olmasına rağmen benim çok hoşuma gidiyor. Bu meyvenin kalorisi çok yüksek mi? Diyette yenir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: