Işık kirliliği nedir? Işık kirliliğinin olumsuz etkileri, zararları ve sonuçları
Yaşam

Işık Kirliliği Nedir? Işık Kirliliğinin Olumsuz Etkileri, Zararları ve Sonuçları

12 Mart 2018 - 14:22:24

İnsan hayatını olumsuz yönde etkileyen faktörlerden biri olan bu durum hemen her alanda görülebilmektedir. Yanlış koyulan cadde ışıkları, park ışıkları, sokak lambaları, turistik alanlarda yapılan yanlış ışıklandır ve spor merkezlerinde olan yanlış ışıklanmadan dolayı birçok yerde ışık kirliliği meydana gelmektedir.

Işık Kirliliği Nedir? Neden Olur?

Işığın her alanda kullanılması ve insanlar için aydınlatmanın önemi çok fazladır. Doğru bir alanın doğru bir şekilde aydınlatılması için profesyonel destek alınması daha doğru bir yöntem olacaktır. Işık kirliliği nedenleri arasında en önemli faktör insanların gösterişi çok fazla tercih etmesidir. Çok renkli ve çeşitli ışıkların yer aldığı ortamlar bu kirliliğe neden olmaktadır. Bunun yanı sıra güvenlik için aydınlatmanın tercih edilmesi ve bunun sonucunda çok fazla ışığın kullanılması bu kirliliğe neden olur. Metropolit şehirlerde sıkça karşılaşılan bu durum evlerden ve yüksek binalardan dışarıya taşan ışıklardan da meydana gelmektedir. Şehrin kalabalık ve sürekli olarak hareket halinde olması yol, cadde ve sokak lambalarının sürekli olarak açık kalmasından dolayı da ortaya çıkmaktadır. Bu duruma neden olan en büyük etken aslında ışığın bilinçsiz bir şekilde kullanılarak her alanda tercih edilmesidir.

Işık Kirliliğinin Zararları ve Olumsuz Etkileri

  • Bu durum hiç kuşkusuz tüm canlıların olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu durumda görme yeteneğinin azalmasına sebep olan bu faktör bir süre sonra insanların psikolojik hastalıklar ile savaş vermesine sebep olur.
  • Doğada bulunan canlılar bu kirlilikten dolayı yanlış yönlenerek ırklarının tükenmesine sebep olabilmektedir.
  • Bu kirliliğin maddi zararlara yol açtığı da bilinmektedir. Milli geliri bu durumdan dolayı bütçeye zarar verdiği ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilediği görülmektedir.
  • Bu durumdan dolayı insanlar bilinçsiz kullandıkları ışıktan dolayı ruhsal olarak kendilerini rahatsız hissedebilmektedirler. Evlerden dışarıya çıkan ışıklar gece olduğunda şehrin çok fazla aydınlanmasına sebep olur ve bu durum insanı yoran kirliliklerden biridir.
  • Bazı deniz canlıları yönlerini bulmak için ay ışığına ihtiyaç duyarlar. Işık kirliliği olan kesimlerde hayvanların yanlış yöne yönelmeleri ve sonucunda hayatını kaybetmesi ortaya çıkmaktadır.

Işık Kirliliği Nasıl Azaltılır?

Işığın çok fazla kullanılması kalabalık şehirlerde ışık kirliliğini kaçınılmaz bir hale getirmektedir. Bu durum karşısında öncelikle gece aydınlatmaları daha az ve seyrek yapılmalıdır. Bu şekilde şehrin çok fazla aydınlık olması engellenebilir. Tek tip ışığın her alanda kullanılması çeşitli ışık renklerinin de kullanılmasının önüne geçecektir. Karmaşık birçok ışığın bir arada kullanılması göz sağlığını tehdit eder. Cadde ve yollarda çok fazla ışıklandırılmanın olması gece kişinin ruhsal olarak rahatsız olmasına sebep olur. Bu yüzden cadde ve sokaklarda daha az ışık kullanılmalıdır. Işık kullanımı milli gelir için önemli bir unsurdur. Çok fazla ışık kullanılmadan gün ışığından faydalanmak milli gelir için de alternatif olacaktır.

Yorumlar
Tuğba Yalçın 12 Mart 2018 - 14:32:24 Işık kirliliği hangi durumlarda olmaktadır? Bu durumun nedenleri bir şehirde elektriğin çok fazla tüketilmesi olsa gerek. Özellikle metropol şehirlerde bu gerçekleşiyor. Bunu engellemek gerekiyor aslında.cevapla
Rümeysa Bozkurt 14 Ocak 2019 - 10:53:38 Işık kirliliğinden etkilenen canlılar var. İnsanlar dahil olmak üzere doğada bir sürü canlı bu durumdan etkilenebiliyor. Günümüzde bu kirlilik daha çok büyük şehirlerde oluyor. Gelişmiş şehirlerde daha fazla oluyor. Bunun nedeni de aydınlatmanın önemi ve insan kalabalığı aslında.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: