Sağlık 12 Mart 2021 - 18:12:26

Nbş Nedir? Nbş Hangi Ürünlerde Var? Faydaları, Üretimi, Zararları

Nbş Nedir? Nbş Hangi Ürünlerde Var? Faydaları, Üretimi, Zararları

Nişasta bazlı şeker anlamına gelen nbş mısırdan üretilen bir şeker türüdür.

Nbş Nedir, Ne Demek?

Nbş, terimi nişasta bazlı şeker olarak bilindiği için nişasta bakımından zengin olan mısır kimyasal işlemlere tabi tutularak genel olarak sıvı halde edilir. Meyve şekeri ya da fruktoz olarak kullanımı sağlanmaktadır. Birçok gıdada tercih edilen bu şeker mısır şurubu olarak da bilinmektedir. Salamuradan çikolataya, hazır çorbadan bisküviye kadar kullanılan bu mısır şurubu özellikle şeker üretimi yapan fabrikalarda üretilmektedir.

Normal şeker üretiminde şeker elde edilen şeker kamışı ve şeker pancarının yanı sıra mısırdan elde edilen bu şeker çoğunlukla hazır gıdaların tatlandırılması için kullanılmaktadır.

Nbş Hangi Ürünlerde Vardır?

Nbş kullanılan ürünler arasında mayonez, ketçap, hazır çorba, çikolata ve salamura yapılan hazır gıdalarda tercih edilmektedir. Bu şeker yüksek miktarda fruktoz içerir. Yurt dışında yasaklanmış olan bu şekeri içeren ürünler yurdumuzda hali hazırda marketlerde satışa sunulmaktadır. Birçok gıdada kullanılan bu şeker sağlık açısından da zararlı olduğu bilinmektedir. Bisküvi, dondurma, helva, reçel, süt ürünleri, hazır tatlılar, marmelat ve unlu mamullerde de kullanılmaktadır.

Nişasta bazlı şeker, ürünlerin tadını arttırmak ve fermente ürünlerin uzun süre rafta durmasını sağlamaktadır. Nişasta bazlı şeker çoğu gıda da yer aldığından ev yapımı reçel ya da tatlılar her zaman daha sağlıklı gıdalar arasında yer alır. Olabildiğince nbş ile üretilen gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.

Nbş Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

  • Nbş kullanılan ürünlerde fruktoz miktarı oldukça fazladır. Asıl zararı fruktoz sayesinde vücuda almaktayız. Fruktoz tok tutucu bir ürün değildir. Meyve şekeri olarak bilinse de özellikle insülin direncini çok fazla etkiler.
  • Şeker hastalığına sebep olan fruktoz özellikle diyabet hastalığını daha da tetiklemektedir. Ciddi hastalıkların meydana gelmesine sebep olan bu nişasta bazlı şeker kanser hastalığına da davetiye çıkarmaktadır. Son yıllarda çok fazla kanser hastalığının meydana gelmesi tüketilen hazır gıdalardan da kaynaklanabilmektedir.
  • Kronik birçok hastalığa sebep olan bu şeker kalp damar hastalıklarını ve ayrıca karaciğer yetmezliğine de zemin hazırlamaktadır. Glukozun yüksek oluşu karaciğerde yağlanmaya sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra obezitenin artmasına sebep olan en önemli faktörler arasında görülür.
  • Diş çürümelerine de sebep olan nişasta bazlı şeker özellikle ağız sağlığını tehdit ederek vücutta bulunan diğer organlara da zarar vermektedir. Karaciğeri çok fazla yoran bu gıdalar bir süre sonra diğer organlarında iflas etmesine sebep olmaktadır.
Nişasta Bazlı Şeker Kilo Yapar mı?

Obezite ile savaş veren kişilerde genel olarak şekerin yüksek oluşu bu gıdaların fazla tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Tok tutucu bir özelliği olmadığından kişide sürekli olarak acıkma hissi uyandırmaktadır. Diyet yapan kişilerin diyet listelerine bakıldığında hazır gıdaların olmadığı görülür. Bunun sebebi nbş miktarının hazır gıdalarda çok olması ve gereksiz bir şekilde kalorinin vücuda fazla alınmasına sebep olmasındandır.

Nbş (nişasta bazlı şeker) diğer adıyla mısır şurubu sağlık açısından hiçbir faydası olmadığı gibi sırf ucuz olduğu için tercih edilen sağlığa birçok zararı olan bir şeker türü olduğundan uzak durulması gereken bir gıda türüdür.

  • nbş
  • nbş nedir
  • nbş zararları
  • mısır şurubu
Yorumlar
Feride Orfa Nbş hangi ürünlerde var? Üreten firmalar nelerdir? Nişasta bazlı şeker insan sağlığı için faydalı mı yoksa zararlı mı? Bu şekerin kotaları nedir? Kullanım için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Üretimi nasıl yapılıyor? cevapla
Gökhan sancak Bizim memleketimizde yetişen şeker pancarından elde edilen şekeri kullanmak hem maddi hem manevi bizim menfaatimizedir. Yerli çiftçinin kalkınması için şeker pancarı üretimini desteklemek yerine ne olduğu belli olmayan şeyleri milletin hayatına sokuyorsunuz yazık günah cevapla
Büşra Şimşek nbş li ürünler hangileri bilen var mı arkadaşlar şahsen ben kendi adıma bu şeyden çok korkuyorum. nişasta bazlı şeker kullanan firmalar ve ürünleri ile ilgili araştırma yapıyorum firma ve ürünleri tespit edip gerekirse kesinlikle almayacağım en sağlıklısı bence şeker pancarı cevapla
yorum yaz
İnce Belli Olmak İçin Ne Yapmalı?