Sumak çayı zayıflatırmı? Nasıl yapılır? Nasıl içilir?
Sağlık

Sumak çayı zayıflatırmı? Nasıl hazırlanır? Nasıl içilir? Sumak çayının faydaları

12 Mart 2018 - 22:02:35

Sumak çayı; metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak kilo vermeye etki eden bir içecektir. Kilolarından sağlıklı bir biçimde kurtulmak isteyen kişiler bunun için bu çayı tüketmeyi tercih edebiliyor.

Sumak çayı nedir? Nerede yetişir?

Genel olarak yemek kültürü ile haşır neşir olan kişiler, sumak bitkisini çok iyi bir şekilde tanımaktadır. Ülke mutfağımızda özellikle koku yapan ürünlerin tüketimi sırasında ciddi biçimde sumak bitkisi tercih edilebilmektedir. Birçok lokantada soğanın kokusundan daha az kalıcı olması ve ekşimsi bir tadının olması için sumak kullanılmaktadır. Bu bitki, 150'ye farklı çeşide sahip olurken yetiştirilme şartları oldukça esnektir. Ülkemizde de Doğu Anadolu Bölgesi'ni dışarıda bırakırsak kalan bölgelerin tamamında yetişebilmektedir. Yemeklerin üzerinde baharat olarak kullanılmasının yanı sıra bitki çayı şeklinde de hazırlanabilmektedir.

Sumak çayı nasıl yapılır? Tarifi nedir?

Genel olarak bitki çayları demleme yöntemi ile hazırlanırken kişilerin sıcak olarak tüketmesi önerilmektedir. Ancak sumak çayı bu sınıfın dışarısında kalırken limonata gibi soğuk olarak tüketimi çok daha yaygındır. Soğana katılan sumak, öğütülmüş haldedir ve bu şekilde çayda kullanılması doğru olmaz. İlk olarak aktarlardan öğütülmemiş şekilde sumak almak gerekmektedir. Bunun sonrasında kişilerin bu sumakları evlerinde en iyi biçimde ovması gerekmektedir. Ovduklarında renginin mora doğru değiştiğini göreceklerdir. Bu renk değişimi başladığında sumakların çay için hazır olduğu anlaşılır. Sonrasında bu sumakları kavanozun ya da sürahinin içerisinde yer alan suyun içerisine bıraktıktan sonra buzdolabına kaldırmaları gerekir. Böylece tamamen tadını suya geçiren sumak sayesinde sumak çayı elde edilmiş olur.

Sumak çayı zayıflatır mı? Kilo verdirir mi?

İnsanların fazla kilolarından kurtulması için sindirim sistemlerinin en iyi biçimde çalışması gerekir. Diyet ve spor ile kilo vermek isteyen kişiler bu dönemde sindirim sistemlerini maksimum düzeyde kullanabilmek isterler. Ancak beslenme şekilleri her zaman buna izin vermez. Bu durumda da kişilerin ekstra ürünler ile sindirim sistemlerini rahatlatmaları gerekir. Sumak çayı da bu ürünlerden bir tanesidir. Düzenli olarak tüketildiğinde sindirimin rahatlamasında ve daha kısa sürede tamamlanmasında etkili olmaktadır. Bu şekilde zayıflama üzerinde olumlu etkiler gösterebilir. Buna alternatif olarak sindirimi düzenleyici başka bitki çayları da bulunmaktadır.

Sumak çayının faydaları nelerdir?

Zayıflamaya olan katkısı birçok kişiyi mutlu etse de birçok insan ürünün ekstra faydalarını da merak etmektedir. Diyabet rahatsızlığı olan kişiler için bu çay son derece önemlidir. Araştırmalar, insanlar üzerinde bu çayın diyabeti dengeleyici bir etki gösterdiğini belirtmektedir. Bunun yanı sıra idrarını tutmakta zorlanan kişiler için de önerilebilir. Birçok bölgede sumak çayı denildiğinde akla ilk olarak zehirlenme durumlarında ortaya çıkardığı mucize sonuçlar gelmektedir. Vücudun içerisinde yer alan zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırması konusunda son derece iyi işler ortaya çıkarır. Oldukça kolay hazırlanan ve tüketilen sumak çayı sayesinde fazla kilolarından kurtulabilen kişiler, bunun yanı sıra farklı etkileri de vücutlarında görerek daha sağlıklı bir yaşam süreceklerdir.

Yorumlar
Elmas Yıldız 12 Mart 2018 - 22:12:35 Sumak çayı ile zayıflayanlar var mı? Kilo verme konusunda çok etkili olduğunu duydum. Bunun için denemek ve kullanmak istiyorum. Kilo vermek için nasıl kullanılır? Herhangi bir zararı ve yan etkisi var mı? Herkes kullanabilir mi?cevapla
Melike Kılıç 14 Ocak 2019 - 11:11:18 Doğal bir şekilde zayıflamanın yollarını arıyorum. Geçen gün televizyon izlerken sumak çayı ile zayıflama yöntemlerini anlatıyorlardır. Tarifi aslında basit geldi. Kolay uygulanabilir bir yöntem olduğu için denemeyi düşündüm. Kaç kilo verdirir ortalama acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: