Diyet 11 Haziran 2021 - 06:48:33

Oruç Diyeti Programı Nedir? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Yorumları

Oruç Diyeti Programı Nedir? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Yorumları

Oruç tutma diyeti, aralıklı İntermittent fasting diyeti olarak bilinen ve vücutta doğal olarak yağ yakmaya yardımcı olarak kilo vermeyi sağlayan bir diyet programıdır.

Oruç Diyeti Nedir, Ne Demek?

Kontrollü bir şekilde aç kalarak iştahı kontrol etmeye ve bu şekilde kilo vermeyi sağlayarak sağlığı arttırmaya yardımcı olan intermittent fasting son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih edilen bir diyet programıdır. Oruç diyeti ile yüksek efor sarf etmeden yağ yakabilir ve kilo verebilirsiniz. Ramazan orucuna benzeyen bu diyet yeme aralığı ile besin zamanlaması sağlayan bir programdır. Uzun süreli açlık planı oluşturulan bu diyette gün içerisinde çay kahve ve su içilirken kalori barındıran herhangi birşey yenmemektedir. Akşam ise istenildiği kadar yenebilmektedir.

Oruç Diyeti Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Ramazan orucuna göre daha kolay uygulanan İntermittent fasting diyette açlık aralıkları oluşturulmaktadır. Bu diyet programında tam olarak tüketilen yiyecek değil, yiyeceğin hangi zaman zarfında tüketildiği önemlidir. Bu diyette gereken zamanda istenilen yiyecek tüketilebilir. Her diyette olduğu gibi bu diyette de aşırı yemekten kaçınılması gerekir. Bu diyetin en önemli özelliği ise burada karşımıza çıkıyor. Oruç diyeti belli bir zamandan sonra vücudunuzda iştah kontrolü sağlar. Bu da sizin kendi iradenizle daha az yemek yemenizi sağlar. Yapılan araştırmalara göre vücudun uzun süre aç kalması aslında oldukça sağlıklıdır. Bu diyet programın aç kalmak kişinin iştah kontrolü sağlamasına yardımcı olur. Vücut aç kaldığında mental odaklanma, yağ yakımı ve enerji kişi hareket halindeymiş gibi yüksek olur. Bu da vücudun daha enerjik olmasını sağlamaktadır. Bu diyet açlık aralıkları ile gerçekleşir. Bu aralıklar başlangıçta 8 saattir ve ilerleyen zamanlarda 6 ve daha sonra 4 olmaktadır.

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Ramazan ayında tutulan oruçla oldukça bener olan aralıklı oruç diyeti sayesinde vücut oldukça enerjik bir hal almaktadır. Açken spor yapılmaz cümlesini tamamen reddeden bu diyette açken vücut daha enerjik olduğundan spor yapılabilmektedir. Tabi ki ağır spor programları bu aşamada vücudu yorabilir. Hafif programlar deneyebilirsiniz. Oruç diyeti programı içerisinde kahvaltının pek bir önemi yoktur. Eğer kişi sağlıklıysa kolay bir şekilde bu diyeti uygulayabilir. Kahvaltının vermiş olduğu enerjiyi tamamen sağlamaktadır. Bu diyete göre akşam yemek yemek kilo aldırmamaktadır. Çünkü bu diyet iştah kontrolü sağladığı için kişi akşam daha az yemek yemektedir. Vücut gün boyunca ihtiyacı olan yiyeceği akşam karşılamaktadır. Bu nedenle de kilo sorunu ortaya çıkmamaktadır. Bu diyet programı içerisinde sebze, protein ve karbonhidrat içeren besinler bulunmaktadır. Bu besinler iştah kontrolü sağlamanıza yardımcı olacaktır ve vücudunuzun gerek duyduğu enerjiyi karşılayacaktır.

İntermittent Fasting Diyet Yapanlar ve Yorumları Nelerdir?

Oruç diyeti yapanlar bu diyetin sonuçlarından oldukça memnun kalmaktadır. Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa uzman bir doktora danışarak sizler de bu diyeti uygulayabilirsiniz. Bilinen diyet programlarının aksine oldukça değişik bir içeriğe ve uygulamaya sahiptir. Bu diyette vücut aç kaldığında katabolik bir etki meydana getirir. Katabolizm vücudun aç kaldığında daha önce depolamış olduğu yağları yakarak enerji meydana getirmesidir. İntermittent fasting uygulayanlar bu etki sayesinde hem sağlıklı kilo verebilir hem de gün içerisinde oldukça enerjik olabilirler.

  • oruç diyeti nedir
  • oruç diyeti
  • oruç diyeti yapanlar
  • katabolizm
  • oruç diyeti programı
Yorumlar
Mine Acar Oruç diyeti ile 1 ayda kaç kilo verilir? Ramazan orucuna benzer olduğunu duymuştum. Ben her ramazan ayında yaklaşık olarak 5 kilo veriyorum. Bu diyeti uygulamaya devam ederek kilo kontrolü sağlayabilir miyim? cevapla
yorum yaz
Vücut Şekillendirici Korse Faydaları ve Zararları