Diyet 11 Haziran 2021 - 13:38:34

Yeşil Mercimek Salatası Diyeti Nasıl Yapılır? Kalorisi ve Tarifi Nedir?

Yeşil Mercimek Salatası Diyeti Nasıl Yapılır? Kalorisi ve Tarifi Nedir?

Zayıflamak için tercih edilen menüler arasında en sık karşılaşılan besin de yeşil mercimektedir. Uzun süre tok tutucu özelliği ve besin değerinin yüksek olması diyet yapanlar için son derece sağlıklı seçimlerden biridir.

Yeşil Mercimek Salatası Diyeti Nedir?

Yeşil mercimek içeriği oldukça faydalı ve besin değeri bakımından zengin olan gıdalar arasında yer alır. Özellikle diyet yaparken sağlıklı öğünleri tercih edenler için önemli bir gıda kaynağıdır. Yeşil mercimek salatasının ister yoğurtlu ister yeşil sebzeler ile hazırlanmış hali olsun kalori bakımından da düşük bir gıdadır. Et ile aynı değerde olan yeşil mercimeğin içeriğinde yüksek miktarda protein olduğundan uzun süre tokluk hissi alınmasına yardımcı olur. Ayrıca diğer sebzeler ile karıştırılarak daha lezzetli hale getirilebilmektedir. Yeşil mercimek salatası diyeti de düşük kalorili olduğu için sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Yeşil Mercimek Salatası Diyeti Nasıl Yapılır?

Yeşil mercimeğin yer aldığı besleyici bir salata yapmak için öncelikle yeşil mercimeklerin haşlanmış olması gerekmektedir. Su da bekletmek yerine eğer diri kalması da isteniyorsa hemen haşlamak daha iyi olacaktır. Mercimeklerin tanelerinin dağılmaması ağızda daha keyifli bir tat bırakacaktır. Yeşil mercimek salatasını hem renklendirmek hem de lezzetlendirmek için dere otu, közlenmiş kırmızı biber, maydanoz, kuru soğan, taze soğan ve zeytinin küçük küçük doğranması gerekir. Haşlanan yeşil mercimeğin suyu süzülerek soğumaya bırakılır. Ardından diğer doğranmış sebzeler ile aynı kap içerisinde harmanlanır. Damak zevkine göre limon, nar ekşisi ve bir miktar zeytin yağ ilave edilerek yeşil mercimek salatası hazır hale getirilir.

Yeşil Mercimek Salatasının Faydaları Nelerdir?

Yeşil mercimeğin kendi başına sağlık açısından oldukça besleyici özelliği bulunmaktadır. Fakat salata halinde tüketildiğinde de özellikle diğer sebzelerin tadı ile birleşerek daha lezzetli hale geldiği gibi ayrıca tok tutucu özelliği bulunmaktadır. Yeşil mercimek salatası kendi başına sadece tek bir öğün olarak tüketilebilir. İçerdiği sebzelerin kabızlığı önleyici etkisi bulunmaktadır. Yeşil mercimek uzun süre tok tuttuğundan kişinin çok fazla yemek yemesine gerek kalmaz. Ayrıca spor yapan kişilerde doğal protein desteği görevini görebilmektedir. Yeşil mercimeğin çocuklarda beyin gelişimi desteklediği bilinmektedir. Bunun yanı sıra yetişkinlerin diyet listelerinde mutlaka yer alması gereken bakliyatlardandır. Yeşil mercimek salatası çeşitli sebzelerde ilave edilerek damak zevkine göre hazırlanabilmektedir. Uzmanlar haftada en az iki kez yeşil mercimek tüketilmesini önermektedir. Böylece vücudun ihtiyacı olan protein desteğinin bir bölümü yeşil mercimek tarafından karşılanabilmektedir.

Yeşil Mercimek Salatası Diyeti Kalorisi Nedir?

Et yemeklerini ve eti sevmeyen kişiler için yeşil mercimek tüketimi oldukça önemlidir. Kalori bakımından da düşük olduğu için gün içinde enerji verici etkisi bulunmaktadır. Yeşil mercimek çocuklar ve yetişkinler tarafından bolca tüketilmesi gerekir. Küçük yaşlarda kemik gelişimine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Yeşil mercimeğin salata dışında yemek şeklinde de tüketilmesi aynı etkiyi yaratarak vücuda fayda sağlayacaktır. Diyet yapanların menülerinde yer alması gerekmektedir. Düşük kalorisi sayesinde hem tokluk hissi meydana getirir hem de kilo verme sürecinde oldukça yardımcı olur.

  • yeşil mercimek salatası
  • yeşil mercimek salatası diyeti
  • yeşil mercimek salatası nedir
  • yeşil mercimek salatası nasıl yapılır
  • yeşil mercimek salatası diyeti kalorisi
Yorumlar
Aslıhan Günaydın Yeşil mercimek salatası malzemeleri nelerdir? Diyette tüketebilmek için nasıl hazırlamak gerekiyor? Kalorisi ne kadar? Tarifi nasıl olur? Diyetteyim ve yemek istiyorum. Diyetimi bozar mı acaba? Diyette nasıl yenir? cevapla
yorum yaz
Sazlık Bitkisinin Fiyatı ve Özellikleri