Sağlık 10 Haziran 2021 - 16:25:13

Serviks Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Serviks Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Rahim ağzı kanseri olarak da bilinen serviks kanseri kadınların korkulu rüyalarından biridir. Rahimin mikrop ve bakterilere karşı her zaman açık olan yapısından dolayı farklı hastalıkların meydana çıkması oldukça normaldir. Fakat son yıllarda çok fazla bilinen hastalıklardan biri olan serviks kanseri kadınların adın sağlığını ve vücut sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Serviks Kanseri Nedir, Ne Demek?

Rahim ağzı kanserinin rahim ve döl yolu arasında olan kısımda meydana gelmesi bu alanda bulunan dokuların zarar görmesinden kaynaklanmaktadır. Bu kanserden dolayı ülkemizde ve dünyada her gün birçok kadın hayatını kaybetmektedir. Virüs kaynaklı olan bu hastalık kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğu gibi virüsün farklı çeşitleri diğer kişilere bulaşma oranı da yüksektir.

Serviks Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak virüs hastalıkları arasında yer alan bu hastalık HPV virüsü ile beraber başlamaktadır. Genital siğil olarak adlandırılan bu virüs zamanla kanserli dokuların hızlı bir şekilde fazlalaşmasına neden olur. Bu nedenle rahim ağzı kanseri her kadının korktuğu hastalıklardan biridir.

Serviks Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

  • Her hastalıkta olduğu gibi serviks kanserinde de belirgin olarak belirtiler meydana gelmektedir. Bu belirtilerde kişi mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olması gerekmektedir. Bazı diğer hastalıklar ile karıştırılabileceğinden mutlaka doktorun detaylı muayene yapması gerekmektedir.
  • Serviks kanserinde pelvik bölgesinde sürekli olarak ağrı meydana gelmektedir. Bu aşamada kişi adet ağrısı ile bu pelvik ağrısını çok fazla karıştırabilmektedir.
  • Rahimde genital akıntı ağır kokulu ve renkli ise mutlaka doktor muayenesi gerekmektedir. Yoğun akıntı ve kötü koku kişinin günlük hayatını da olumsuz yönde etkilemektedir. Cinsel ilişki sırasında ağrının fazla olması ve lekeleme çok sık görüldüğü takdirde hastalık belirtisi meydana gelebilmektedir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında yaşanan bu tip sorunlardan sonra mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.
  • Vajinal kanama da serviks kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır. Özellikle adet dönemi dışında çok fazla kanama meydana geliyor ise mutlaka doktor kontrolü gerekebilmektedir.
Serviks Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Serviks kanserinin en önemli tedavi şekli aslında erken tanı ile mümkündür. Kanser türlerinde hastalığın erken teşhisi kişinin iyileşme kaydedebilmesi için oldukça önemlidir. Erken teşhis kanser tedavisinde hızlı bir şekilde hastanın iyileşme oranını da arttırabilmektedir. Serviks kanserinin kesin teşhisi smear testi le yapılabilmektedir. Yapılan test sonrasında kadının vücudunda bulunan HPV virüsü kanseri oluştuğunu göstermektedir. Bu nedenle kadınların her yıl düzenli olarak bu test yapması gerekmektedir. HPV virüs aşısı kişinin bu hastalığı bağışıklık sistemine bağlı olarak kendiliğinden yenebilmesini sağlar. Fakat ilerlemiş olan serviks kanserlerinde kadının rahmini kaybetme oranı çok yüksektir. Rahim alınsa bile kanserli dokuların tüm vücuda yayılması ölümle sonuçlandırabilmektedir. Düzenli olarak rahim muayenesinin yapılması bu hastalığa yakalanma riskini en aza indirecektir. Böylece rahim ağzı kanserinde yayılma görülmez.

  • serviks kanseri
  • serviks kanseri nedir
  • serviks kanserinin nedenleri
  • serviks kanserinin belirtileri
  • serviks kanseri tedavisi
Yorumlar
Demet Yalçın Rahim ağzı kanseri aşısının adı nedir? Teşhisi nasıl konur? Serviks kanserinin belirtileri olduğunda ne yapmamız gerekiyor? Erken teşhis için nasıl bir yöntem uygulamak gerekiyor? Tarama nasıl yapılır? Evreleri nelerdir? cevapla
yorum yaz
Geniş Omuzlu Olmak İçin Yapılması Gerekenler