Diyet

Kolonoskopi Diyeti Nasıl Yapılır? Neler Yenir? Neler Yenmez?

04 Ağustos 2018 - 22:46:05
Kolonoskopi diyeti nasıl yapılır? Neler yenir? Neler yenmez?

Kolonoskopi işlemi insan sağlığı için son derece önemli bir işlem olurken insanların bu işlem öncesinde mümkün olduğu kadar bağırsaklarını boşaltması gerekecektir.

Kolonoskopi Nedir, Ne Demek?

Bağırsaklar, boşaltım sisteminin en önemli elemanlarından birisi olarak gösterilirken vücudun sürekli olarak kullanıldığı organlarından birisidir. Bu durum belirli bir süre sonunda organın yorulmasına ve çeşitli rahatsızlıklar göstermesine sebep olmaktadır. Bağırsaklarda yer alan bakterilerin gerçekleştirdiği hastalıklardan kolon kanserine kadar birçok farklı hastalık bağırsaklarda meydana gelirken bunların tespit edilmesi için bazı yöntemler kullanılır. Tüm bağırsağın incelenmesi için uygulanan özel yöntem Kolonoskopi olarak isimlendirilmektedir. Bu yöntemde tüm bağırsak görüntülenebilirken kişilerin uzun süre aç kalması ya da belirli diyetleri uygulaması gerekir. Aksi halde görüntüleme olması çok mümkün olmaz.

Kolonoskopi Diyeti Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi işleminde görüntülenmenin en net biçimde yapılabilmesi için belirli besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Normal şartlarda diyet yapılırken kişiler kalori değerlerini kontrol ederek beslenirken bu diyet türünde daha farklı etmenler göz önünde bulundurulmaktadır. Bağırsakları zorlayacak, sindirim işleminde sorun yaratacak ya da insanların bağırsaklarında uzun süre kalacak olan besinlerin kullanılmaması gerekmektedir. Kişilere uzak durmaları gereken besinler ve tüketebilecekleri besinler açıkça bildirilir. Eğer insanlar bu listelerin dışına çıkmazlarsa kolonoskopi işlemi tek bir seferde uygulanabilmektedir. Aksi halde işlem tamamlanamaz ve bu süreç yeniden başlar.

Kolonoskopi Diyetinde Neler Yenir?

Bu diyet uygulanırken kullanılabilecek ürünlerin başında yumurta gelmektedir. Yumurta tüketmeyi seven kişiler, kolonoskopi işleminden bir gün öncesine kadar rahatlıkla yumurta tüketebilirler. Çok fazla besin alamayacakları bu dönemde uzun süre açlığa dayanmalarında yumurta iyi bir yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra yoğurt ve peynir tüketimi de rahatlıkla yapılabilmektedir. İnsanların bağırsaklarının rahatlamasında yardımcı olan yoğurt aynı zamanda rahatça vücuttan uzaklaştırılabilmektedir. Sakatat olmadığı takdirde kırmızı et, beyaz et ya da balık rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra tanesiz çorbalar da bu dönemde rahatlıkla tüketilebilen ürünler arasında gösterilmektedir. Özellikle kolonoskopinin olduğu gün insanlara yalnızca yoğurt ya da tarhana çorbası tüketmeleri söylenmektedir.

Kolonoskopi Diyetinde Neler Yenmez?

Bu dönemde kişilerin lifli gıdalardan mümkün olduğu sürece uzak durması gerekecektir. Lifli gıdaların başında da ekmek yer alır. Kişiler, bu dönemde ekmek çeşitlerinin hiçbirini tüketemezler. Bunun hemen ardından bakliyatlar gelir. Bezelye, nohut, kuru fasulye ya da yeşil mercimek tüketmek de bu dönemde son derece yanlış bir karar olacaktır. Ayrıca brokoli ve lahana tüketimi de doktorlar tarafından önerilmemektedir. Meyveler arasında elma, armut ve kayısı tüketilmemesi gerekenler listesinde üst sırayı alır. Son olarak kişiler kolonoskopi diyeti döneminde çekirdekli besinlerden ve her türlü kuruyemişten uzak durarak bu işlem için hazır hale gelebilir. Bağırsakların incelenmesi ve ciddi hastalıkların bulunabilmesi için uygulanan kolonoskopi yöntemi öncesinde diyetlerin uygulanması ve sonuçların en kolay biçimde alınması önemlidir.

Yorumlar
Arzu Çoban 04 Ağustos 2018 - 22:56:05 Kolonoskopi öncesi diyet nasıl yapılır? Neler yemek gerekiyor? Neler yememek gerekiyor? Dondurma yenir mi? Bide sigara içmek yan etki yapar mı? Herhangi bir sorun olur mu? 2 gün sonra kolonoskopi olacağım. Merak ediyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: