Sağlık

Haşimato Diyeti Nasıl Yapılır? Haşimato Hastalarının Diyeti ve Beslenmesi

05 Ağustos 2018 - 02:36:18
Haşimato diyeti nasıl yapılır? Haşimato hastalarının diyeti ve beslenmesi

Bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar her zaman insanlar için çok ciddi tehlikeler oluştururken haşimato hastalığı da bunlardan birisidir.

Haşimato Hastalığı Nedir? Nasıl Olur?

Tiroid bezi, insanların sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için çok sayıda salgı yapan bir birim olurken haşimato hastalığı kendi bağışıklık sistemimizin tiroid bezini yok etmesi için çalışmasına verilen isimdir. Bu hastalığa yakalanan kişilerin bağışıklık sistemleri tiroid bezini adeta bir düşman olarak görür ve ona karşı çok ciddi bir savaş verir. Bu hastalık bayanlarda çok daha fazla gözükürken teşhisi oldukça zordur. Genelde bayanlar bu hastalığı ilk safhalarında fark edemezler. Bu durum da hastalığın ilerlemesine ve sonrasında daha büyük sorunlar ortaya çıkarmasına sebep olacaktır.

Haşimato Diyeti Nasıl Yapılır?

Haşimato hastalığı ile karşı karşıya kalan kişilerin beslenme düzenlerine çok dikkat etmesi gerekir. Doğru bir şekilde beslenmeleri bazı durumlarda tek başına yeterli olmaz. Bunun yanında ilaç tedavisinin de uygulanması gerekebilir. Ancak her ne kadar tek başına yeterli olmadığı durumlar bulunuyor olsa da kişilerin hastalığın tedavisinde ellerinden geleni en iyi biçimde yapması istenmektedir. Bu süreçte uygulanacak olan diyet Haşimato diyeti ya da AIP diyeti olarak isimlendirilmektedir. Diyet döneminde işlenmiş gıdalardan tamamen uzak duran kişiler tamamen bilinçli bir şekilde beslenirler. Vücut içerisinde ilaçların emilimini azaltacak olan besinlerin tamamı bu dönemde yenmemektedir.

Haşimato Hastalarının Diyeti ve Beslenmesi Nasıl Olur?

Haşimato hastaları gün içerisinde ekmek tüketimlerine devam edebilirler. Ancak bu tüketimin belirli sınırlar içerisinde kalması gerekir. Günde toplam 5 dilim ekmeğin üzerine çıkılmaması gerekmektedir. Bunun için de insanları ekmeğe yöneltmeyen ürünlerin kullanılması önemlidir. Meyvelerin bu dönem içerisinde tüketimi son derece doğru bir tercih olacaktır. Diyet dönemlerinin vazgeçilmezi olarak çilek ya da kivi gibi meyveler rahatlıkla tüketilmektedir. Bunların yanında zeytinyağı tüketiminde de bir sorun yoktur. Diğer yağlara göre zeytinyağı kullanılması gerekirken zeytinyağlı yemekler de tercih edilebilmektedir. Son olarak beyaz eti sıkça tüketmek bu sürecin en iyi şekilde yönetilebilmesi için önem arz etmektedir.

Haşimato Diyetinde Neler Yenmemelidir?

Haşimato diyeti yaparken işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerekirken sosis ve salam kahvaltının en tehlikeli ürünleri olacaktır. Bunun yanında kuru meyveler de bu dönemde kullanılamaması gereken seçeneklerdir. Baklagillerin büyük bir çoğunluğunun bu dönemde tüketilmemesi gerekmektedir. Pirinç ya da arpa gibi ürünler diyet içerisinde kendisine yer bulamamaktadır. Domates, biber ve patlıcan üçlüsünün de bu diyet döneminde kullanılmaması gerekirken kişileri en çok zorlayan durumlardan birisi de bu üçlüdür. Ülke mutfağımızda birçok yemekte bu ürünler kullanılır. Ayrıca alkollü içeceklerden de bu dönemde uzak durulması çok büyük önem taşımaktadır. Haşimato hastalığı olan kişiler eğer diyet programlarına uyum sağlarlarsa belirli bir tempoda hastalıklarından kurtulacak ve eski sağlıklı yaşantılarına geri döneceklerdir.

Yorumlar
Mürvet Avcı 05 Ağustos 2018 - 02:46:18 Haşimato hastası olanlar nasıl beslenmelidir? Nasıl diyet yapmalılardır? Neleri yemesi gerekir ve nelerden uzak durması gerekir? Çocuğumda bu hastalık yeni fark edildi nelere dikkat etmemiz gerekiyor acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: