Maydanoz suyunun faydaları ve zararları nelerdir? Nasıl hazırlanır?
Sağlık

Maydanoz Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

16 Haziran 2018 - 12:32:53

Maydanoz, her zaman Türk mutfağında tercih edilen önemli yeşilliklerden birisi olurken maydanoz suyu da vücut için sayısız faydası bulunan içeceklerden birisidir.

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz suyunu hazırlamak isteyen kişileri karşılarına çıkan yemyeşil suyu gördüklerinde oldukça heyecanlanacaktır. Normal içeceklerin aksi bir renkte olduğundan insanlar kesinlikle bu karışışım vücut içerisinde olumlu etkileri olduğunu düşünürler. Bunda yanıldıklarını söylemek de oldukça zordur. Maydanoz suyu, insanlar üzerinde idrar söktürücü bir etki yapmaktadır. Bu sayede vücut içerisinde yer alan zararlı maddeler vücudun dışarısına çıkarılabilir. Buna ek olarak kansere yakalanma riskini azaltan ürünler arasında gösterilebilir. İçeriğinde yer alan B vitamini ve folik asit kalp ve damar sağlığının korunmasında etkili olacaktır.

Maydanoz Suyunun Zararları Nelerdir?

Maydanoz suyunun çok fazla tüketimi ya da uzun süre uygun düzende devamlı kullanımı bazı sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. İlk olarak insanların ciltlerinde sorunlar yaşanabilir. Ciltte döküntülere ya da kuruluğa sebep olabilmektedir. Gebelik döneminde kullanılırsa kişilerde düşük riskini arttırdığı da bilinmektedir. Düşük miktarlarda kullanıldığında bu etkisi ortaya çıkmaz ancak yüksek miktarda kullanımı sıkıntılı olabilir. Vücudun içerisinde sodyumun tutulmasına sebep olmaktadır. Bu da kişilerde ödem oluşumunun başlıca sebeplerinden birisidir. Son olarak bağırsakları hedef alan ürünlerden birisi olduğundan yüksek miktarda kullanımında bağırsaklarda ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Maydanoz suyunu hazırlamak isteyen kişiler için iki farklı seçenek yer alır. Bunlardan ilki kişilerin maydanozu kaynamış suya atarak 5 dakika kadar bekletmesidir. Bu sayede maydanozun tüm yararlı etkileri suyuna geçerken rahatlıkla sıcak bir biçimde tüketilebilir. Bunun yanı sıra bir blender yardımıyla maydanozu olabilecek en küçük parçalara ayırarak suyunu çıkarmak olacaktır. İlk olarak kişiler blender yardımıyla maydanozu çekerler. Sonrasında ortaya çıkan karışım tülbent yardımıyla süzülür ve elde edilen suyu tüketilebilir. Özellikle blender kullanılarak yapılan karışımda kişiler farklı sebzeleri kullanmaktan da çekinmezler. Havuç ve kereviz gibi sebzeler bu dönemde maydanozun yanında kullanılarak farklı tatlar elde edilebilir.

Maydanoz Suyu Nasıl Tüketilir?

İnsanların bünyesine ciddi biçimde etkileri bulunan maydanoz suyunu tüketirken kişiler aşırıya kaçmamalı ve düzenli olarak kullanıma devam etmelidir. Birçok bitkinin gün içerisinde kullanılması gereken miktarları verilir ve insanlar bu miktarın dışına çıkmadan sağlıklı bir şekilde kullanabilirler. Ancak maydanoz tüketiminde gün içerisindeki doku aşmamak yeterli olmayacaktır. Bu aşamada kişilerin 15 gün kullanımdan sonra ara vermesi ve 10 gün boyunca maydanoz tüketmemesi gerekmektedir. Eğer bu yapılmazsa maydanozun zararları kendisini göstermeye başlayacaktır. Gün içerisinde de bir bardak tüketimi istenen etkilerin ortaya çıkması için yeterli bir miktar olacaktır. Maydanoz suyu içmek isteyen kişiler çok uygun fiyatlara ve çok kolay bir şekilde bu suyu hazırlayarak düzenli olarak tüketebilirler.

Yorumlar
Demet Ateş 16 Haziran 2018 - 12:42:53 Maydanoz suyu kullananların yorumlarını okuduğumda oldukça etkili ve faydalı olduğunu görmüştüm. Zayıflatır mı acaba? Kilo vermek için kullanılır mı? Tarifi nasıldır? Zayıflamak için günde ne kadar içmek gerekir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: