Sağlık 15 Ağustos 2021 - 06:51:20

Nefes Egzersizleri Nedir? Nefes Egzersizi Neden ve Nasıl Yapılır?

Nefes Egzersizleri Nedir? Nefes Egzersizi Neden ve Nasıl Yapılır?

Nefes egzersizleri değişik alanlarda fayda sağlamak amacıyla yapılan önemli bir egzersiz türüdür.

Nefes Egzersizleri Nedir, Ne Demek?

Bazı zamanlarda nefes almanın önemi ve tarzı unutulur. Doğru bir şekilde nefes almak insan hayatını kaliteli hale getiren uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkar. İnsanoğlu doğru andan itibaren nasıl nefes alması gerektiğini bilir. Fakat güncel hayat içerisinde çeşitli etkenlerden dolayı ortaya çıkan stresten kaynaklı olarak yanlış biçimde nefes alınabilmektedir. Son yıllarda nefes alma konusunda birçok uzman insanlara koçluk yapmaktadır. Nefes alarak rahatlamak, stresten uzaklaşmak mümkündür.

Nefes Alma Çeşitleri Nelerdir?

Nefes egzersizlerinin birkaç farklı çeşidi bulunur. Egzersizlerden biri dışa doğru nefes vererek alma şeklidir. Bu egzersizde nefes öncelikle dışa verilir. Amaç ise nefes almanın ciddiyetini anlayabilmektedir. Psikolojik anlamda yararlı olan egzersizin kişiyi rahatlattığı ifade edilmektedir. Yöntem uygulanırken solunum görevi normalden daha güçlü hale getirilmektedir. İlk başta nefesin dışarı doğru verilmesi, nefesin içe çekilme halinin kendiliğinden olmasını sağlar.

Sakinleştirici Nefes Egzersizleri Nelerdir?

Sakinleşmeyi sağlayan gevşeme egzersizi insan psikolojisi için oldukça önemlidir. Sinir sistemi için önem taşıyan bu nefes egzersizini yapmak için ilk olarak dil ön dişlerin iç tarafında tutulmalıdır. Sonrasında sesli olacak şekilde nefes dışarıya doğru verilip alınmaktadır. Ağız kapatılmalı ve bu şekilde dört saniye beklenmeli, nefes burundan alınmalıdır. Nefes burundan alındığında yediye kadar sayılır. Daha sonra 8'e kadar sayılır, nefes dışardan alınır. İlk başlarda bu disiplini kazanmak kişiye zor görünebilir. Fakat birkaç denemeden sonra egzersiz alışkanlığa dönerek günlük rutine uyum sağlanır. Egzersizin dik bir biçimde oturulurken yapılması tavsiye edilir. Ayrıca uyumadan önce 4 defa bu egzersizi tekrarlamak zihnin boşalmasını sağlar. Zihin boşaldığı zaman kişi bütün gece rahat bir şekilde uyuyabilir. Rahat uyumak, ertesi günün enerjik, olumlu ve sakin geçmesine yardım eder. Gün sonunda stres atmak için birebir olan egzersizin her gün tekrar edilmesi alışkanlığa dönüşmesini kolaylaştırır.

Uyarıcı Egzersiz Nedir? Nasıl Yapılır?

Beden herhangi bir nedenden dolayı uyuşuk hale geldiğinde veya zihin çok dolu olduğunda bahsi geçen uygulama yapılabilir. Uyarıcı egzersizin yapılması için ilk olarak gevşeme pozisyonuna geçilir. Ağız kapalı olmalı ve hızlı bir biçimde burundan nefes alıp verilmesi gerekir. Yapılan bu uygulamanın sonunda kişi kendini enerji hissetmekte ve vücudunda hissettiği tüm halsizliği atabilmektedir.

Nefes Egzersizleri Ne İşe Yarar? Yöntemi Nedir?

Öncelikle sırt üstü bir biçimde uzanılabilir. Hem sabah hem de akşamları uyumadan önce yapılması önemlidir. Sırt üstü uzanıldığında eller bedenin yan kısımlarına sabitlenir. Nefes alırken hayal etmek ve nefesin gücüne odaklanmak gerekir. Nefes almanın ne denli önemli olduğunun farkına varılması uygulamanın işe yaraması açısından önem taşır. Gün içinde bir kez on defa tekrarlanabilir. Nefes egzersizleri düzenli olarak yapıldığında sonuçlar kendisini kısa bir sürede göstermeye başlamaktadır.

  • nefes egzersizleri
  • sakinleştirici nefes egzersizi
  • nefes egzersizleri nedir
Yorumlar
Özge Terzioğlu Anksiyete için nefes egzersizleri nasıl olmalı? Çözüm olur mu? Yoga ile nefes egzersizi yapmak mümkün olur mu? Evde kendi başımıza yapabilir miyiz? Bu egzersizlerin faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? cevapla
Mehtap Köse Nefes egzersizleri ile rahatlama ve zayıflama sağlamak mümkün olur mu? Bu şekilde sigara bırakan göbek eriten ve zayıflayan insanların olduğunu duymuştum. Yöntemi nasıl oluyor? Aranızda bu yöntemleri deneyenler var mı? cevapla
yorum yaz
Detoks Tarifleri Nedir? Nasıl Yapılır?