Sağlık

Palm Yağı Nedir? Neden Zararlı? Palm Yağının Zararları ve Faydaları

15 Ağustos 2020 - 13:41:52
Palm yağı nedir? Neden zararlı? Palm yağının zararları ve faydaları

Palm yağı son zamanlarda barındırdığı mineral ve besin değerlerinden dolayı önemsenen, çeşitli amaçlar için kullanılan yağa denir.

Palm Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yağların önemli derecede besin değeri içermesi üretim sektörlerinin dikkatini çekmekte ve özelliklerinden ötürü kullanımı tercih edilmektedir. Popüler olan yağlar arasında kanola, badem ve havuç yağı bulunur. Yapılan araştırma sonuçlarına göre palmiye yağının tarihi beş bin sene öncesine dayanmaktadır. Saç ve cilt bakımı üzerinde ciddi ölçüde yararları olan palm yağı E vitamini açısından oldukça zengindir. E vitaminin fazla olması saçlar için üretilen ürünlerin içinde kullanılmasına yol açar.

Palm Yağının Faydaları Nelerdir?

E vitamini ve antioksidan etkisinin olması ciltte bulunan serbest radikaller ile savaşılmasına yardım eder. Bu sayede insanlar sağlıklı cilde sahip olabilmektedir. Yağlı cildi olan kişilerin cildindeki en alt tabakaya etki etme özelliği bulunur. Alt tabakadaki hücreleri yenileyerek yaşlanmayı yavaşlatır. Cilde bakım sağlayan palm yağı cildin etkili biçimde nemlenmesine olanak tanır. Gün içinde nemlendirici amacıyla kullanılan yağ ciltteki tıkalı gözenekleri açar. Gözenekler açıldığında cilt kir ve tıkanıklardan arınmaktadır. Aynı zamanda nemlendirme özelliğinden kaynaklı cildin yumuşamasına yardımcıdır. Bazı insanlar cildin sağlığını korumak için günlük bir tatlı kaşığı oranında bu yağı cilde sürmektedir. Masajla yedirilen yağ uygulamasından sonra bölge ılık suyla yıkanmaktadır. Cilt bakımının yanı sıra saçlar için de kullanımı etkin bir şekilde tercih edilir. Saçlara etkisi oldukça fazla olan yağ içeriğinde bulunan E ve A vitamininden dolayı saçları yüksek oranda besleyerek güçlendirmektedir.

Palmiye Yağının Zararları Nelerdir?

Doymuş ve doymamış yağ asidini içerisinde bulunduran palm yağı özellikleri sayesinde kompleks yağ çeşidi olarak ifade edilmektedir. Genel olarak bitkisel yağların çoğunda doymuşluk seviyesinin az olmasına dikkat edilmektedir. Çünkü doymamış yağ asidini barındıran yağların sağlık için daha etkili olduğu söylenmektedir. Fakat palmiye yağının kullanımı için bu durum değişmektedir. Yağın içinde 2 yağ kategorisi de eşit oranda olduğu için diğer yağlardan ayrılır. Bahsi geçen özellik bu yağın zararlı olup olmadığı konusunu gündeme getirir. Doymuş yağ asitlerinin olması yağın fazla oranda tüketilmesi ile olumsuz sonuçlara neden olabilir. Dolayısı ile ağız yoluyla almak için hekim onayı gereklidir.

Palm Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlarla alakalı detaylı bilgi istendiğinde yağın beta karoten içerdiği söylenebilir. Bu özellik çevresel etkenlerden dolayı kopan ve kırılan saçlara olumlu anlamda etki eder. Kullanıldığı andan sonra etkisinin gözle görülmesinin mümkün olduğu söylenir. Cansız olan saç yapısını hareketlendirmekte dökülme problemini azaltmaktadır. Palmiye yağı içerisinde bulunan özelliklerden yüksek seviyede fayda almak için yağı kür halinde uygulanması ve sonrasında sıcak havluyla saçların sarılması tavsiye edilir. Bu işlem yağın deriye etkili bir biçimde geçmesini sağlamaktadır.

Yorumlar
Zübeyde Tuğrul Palm yağı içeren ürünler nelerdir? Bir ara bu yağın zararlı olduğuna dair birtakım haberler okumuştum. Bu yağın faydaları var mı? Fiyatları ne kadar? Çok pahalı mı? Üretimi nasıl yapılır? Bu yağı içeren ürünler tüketmek zararlı olur mu? cevapla
yorum yaz