Gül suyunun cilde faydaları nelerdir? Yapımı ve kullanımı nedir?
Yaşam

Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir? Yapımı ve Kullanımı Nedir?

16 Haziran 2018 - 16:23:00

Isparta denildiğinde akla ilk gelen ürün olan gül, ülkemizde birçok farklı sektörde kullanılırken gül suyu cildin güzelleşmesinde ve sorunların ortadan kaldırılmasında önemli bir seçenek olarak görülmektedir.

Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Gül suyunda yer alan antioksidan özellikler, insanların cilt hücrelerinde güçlenmeyi ve cilt dokusunun çok hızlı bir yenilenme içerisinde olmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra cildin güzel gözükmesinde çok büyük etkiler gösteren pH dengesinin ayarlanmasında da gül suyu kullanılabilir. İnsanların cildindeki pH düzeyinin korunması için kullanılan bu ürün ile birlikte cildin güzelliğine olumsuz etkilerde bulunan siyah nokta ve sivilceler oluşmayacaktır. Cildin canlanmasında ve nemlenmesinde de oldukça etkili bir üründür. Yüzün pürüzsüz bir yapıya kavuşmasında olumlu etkiler göstermektedir.

Gül Suyu Yapımı Nasıl Olur?

Gül suyunu hazır olarak dışarıdan rahatlıkla bulabilecek olan kişiler, isterlerse kendileri evde de gül suyu elde edebilirler. Bunun için kişilerin 6 su bardağı kadar gül yaprağına ihtiyacı vardır. Bu çok düşük bir miktar olmadığından dışarıdan alınan güller fiyat olarak zorlayıcı düzeyde olabilir. Bu gül yapraklarını elde eden kişiler sonrasında bu yaprakları tencerenin içerisine bırakırlar ve ardından üzerine su ekleyerek kaynaması için altını açarlar. 15 dakika boyunca su ile birlikte kaynayan gül yapraklarının tüm olumlu etkileri suya geçmektedir. Ardından yaprakları süzerek suyu bir kaba alan kişiler, bu kabı buzdolabında 1 hafta boyunca saklarlar. Haftanın sonunda kendi hazırladıkları gül suları kullanım için hazır hale gelecektir.

Gül Suyu Kullanımı Nasıldır?

Gül suyunu ciltlerine faydalı olması için kullanacak olan kişiler farklı yolları tercih edebilirler. Bu yolların ilki gül suyunu direkt olarak cildin üzerine masaj ile uygulamaktadır. Gül suyundan bir miktar ellerine alan kişiler masaj ile gül suyunu yüzlerine yedirerek ciltlerine uygulayabilirler. Bunun yanı sıra ciltlerin güzelleşmesinde çok önemli bir yere sahip olan maskeler hazırlanırken de içerisinde gül suyu kullanılabilmektedir. Genelde yüz maskesi ya da benzeri cilt bakım ürünleri yapılırken içme suyu yerine gül suyu kullanılarak karışımların çok daha iyi düzeyde olması sağlanmaktadır.

Gül Suyunun Zararları Nelerdir?

Gül suyu, diğer birçok cilt ürününe göre doğal bir seçenek olarak görülmesine rağmen yanlış kullanımında cilt için çeşitli olumsuz durumları ortaya çıkarabilir. Bunların ilk sırasında cildi tahriş etmesi gelir. İçerisinde alkol bulunmamasına rağmen çok fazla kullanılması ya da yanlış kullanılması durumunda cildi tahriş ederek hoş olmayan bir görüntü oluşmasına sebep olacaktır. Bunun yanı sıra bazı durumlarda kızarıklıkların oluşmasına da sebep olabilmektedir. Bu durumda kullanımın kesilmesi ile birlikte kızarıklık problemleri ortadan kalkabilir. Çok kolay bir şekilde üretilebilen gül suyu, cilt için en faydalı bitkisel ürünlerden birisi olarak gösterilirken bayanlar ve erkekler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Yorumlar
Ayça Güleş 16 Haziran 2018 - 16:33:00 Organik gül suyu nereden bulabilirim? Birçok markası var ama hangisi daha doğal bilmiyorum. Yüzümdeki sivilceler için gül suyu kullanmayı düşünüyorum. Etkisini görür müyüm? Herkes memnun kalıyormuş ama emin olamadım. İçinde alkol var mı bunların?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: