Zayıflama

Limonlu Su Zayıflatır mı? Faydaları ve Diyeti

27 Ağustos 2017 - 15:54:51
Limonlu su zayıflatırmı? Faydaları ve diyeti

Limonlu su; yağ yakıcı özelliği sayesinde zayıflamaya yardımcı bir içecek olarak karşımıza çıkar.

Limonlu Suyun Etkileri Nelerdir?

Limon, C vitamini ve içeriğinde bulunan mineraller bakımından zengindir. C vitamini dışında da asidik yapısı ile içerisinde birçok vitamin bulunmaktadır. %70'i su olan limonun içeriğinde vitamin olduğu kadar az miktarda da olsa meyve şekeri olduğundan karbonhidrat da bulunmaktadır. Zengin içerikli limonlu su kilo verme konusunda da etkili olmaktadır.

Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir?

Bu suyun birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları;

  • İlk olarak içindeki asidik yapısı mikroorganizmalar için öldürücüdür. Boğaz ağırısı ya da faranjit gibi hastalıklarda limonlu içerikli su oldukça etkilidir.
  • Ağız içindeki aft, ağız ülseri gibi yaraların iyileşmesini sağlar. Bunun dışında ağız mukozası üzerinde terapoitik yani şifa verici etkisi bulunmaktadır.
  • Limon içerikli su diş eti rahatsızlıklarında da oldukça etkilidir. Limonlu su içilerek ya da gargara yapılırsa diş eti şişmelerine, iltihaplarına ve kanamalarına iyi gelir.
  • Vücudun pH seviyesini dengeler. Bir bardak limonlu su vücudu asidik özelliği ile alkali hale getirir. İçerisinde limon özü bulunan su vücudun alkali seviyesini dengede tutar. Normal sağlıklı bir vücut alkali özelliktedir. Bu nedenle sabah uyandığınızda ya da gün içinde limonlu içerikli su içerek vücudun alkali seviyesini düzenlemiş olursunuz.

Limonlu Su Ne İşe Yarar? Nelere İyi Gelir?

En önemli etkilerinden biri antioksidan olmasıdır. Yani vücuttaki ödemi ya da zehirlerin idrar yolu ile dışarı atılmasına yardımcı olur. Yani vücudumuzun en önemli organı olan karaciğere bu özelliği ile büyük oranda destek sağlar. Bilindiği üzere karaciğer vücudumuzun laboratuvarı gibidir. Toksik maddeleri zehirsiz hale getirerek vücuttan dışarı atar. Limon içerikli su da bu süreçte yardımcı eleman olarak görev yapar. Cilt bakımında da oldukça etkili olduğu zaten herkes tarafından biliniyor. İster içerek ister dışardan maske yaparak yani sadece limonun çekirdeklerinden arındırılmış bir şekilde yüze dairesel hareketler yapılarak sürülmesi bile cildi canlandırır ve ayrıca beyazlaştırıcı etki de yapar. Bir diğer önemli etkisi stresi azaltmasıdır. Stresi azaltarak vücudun rahatlamasını hatta tansiyon yükseldiği zamanda düşmesini sağlar.

Limon Kansere İyi Gelir mi?

Limonun kanseri önleyici özelliği olduğunu da biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız, limon kanser hücrelerinin vücutta oluşmasını önler. Limonun içeriğinde bulunan bol miktardaki C vitamini günlük C vitamini ihtiyacımızı karşıladığı gibi bağışık sisteminin de güçlenmesini sağlar. Bu sayede dışardan vücudumuza yabancı maddelerin girmesini önler. Ayrıca vücudumuz için enerji de sağlar.

Limonlu Su Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Bütün bu özellikleri ile limonlu içerikli suyun bir diğer etkisi zayıflatmasıdır. Yukarıda bahsettiğimiz tüm özellikleri aslında zayıflamayla da doğru orantılıdır. Çünkü vücudun kilo alması bütün hastalıklara bir nevi davetiye sağlamaktadır. Limon içerikli su sindirim sistemi için gerekli olan hidroklorik asit üretiminde etkilidir. Bunun dışında sindirim sistemini rahatlatır. Düzenli olarak limonlu su tüketen kişi ishal ya da kabız olmaz. Kadınlarda adet dönemi sancılarında da oldukça etkilidir. Bu suyu bir bardak ılık suya yarım limonu sıkarak hazırlayıp aç karnına tüketmeniz sizin vücudunuzu rahatlatarak kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Siz de her gün düzenli olarak tüketip limonlu su ile zayıflayabilirsiniz.

Yorumlar
Necibe Şentürk 22 Ağustos 2017 - 15:35:23 Limonlu suyun faydaları nelerdir? Diyeti nasıl yapılır zayıflatır mı gerçekten?cevapla
Emine Çakar 11 Nisan 2018 - 16:01:43 Limonlu su ne işe yarar? Kilo verme konusunda etkili midir? Genelde ılık suya limon sıkılıp içildiğinde zayıflama etkisinin olduğunu söylüyorlar. Limonlu su içen var mı? Gerçekten işe yarar mı? Günde kaç kere içilmeli?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: