Ağız ülserine ne iyi gelir? Ağız ülseri bitkisel tedavi
Sağlık

Ağız Ülserine Ne İyi Gelir? Ağız Ülseri Bitkisel Tedavi

27 Ağustos 2017 - 10:54:16

Ağızda beyaz veya kırmızı lezyonlar olarak görülen ağızda ortaya çıkan yaralar ağız ülseridir. Bazı durumlarda oldukça acı verici olabilir. Yanma hissi meydana gelebilir. Bu yaraların adı aynı zamanda adı ağızda çıkan beyaz lekecik ya da aft olarak adlandırılmaktadır.

Ağız Ülseri Nedir, Ne Demek?

Aft, bu yaraların halk dilindeki yaygın bir isimdir. Arka yaralar genellikle dudaklarda, yanaklarda, alt gövdenin iç kısmında ve diş etlerinde görülür. Yanma ve karıncalanma hissi ağızda ülsere bağlı yaralanmalarda ortaya çıkar. Bu yaralar bulaşıcı değildir. Ama bir kere görüldükten sonra, daha sonra da tekrar edilebilir. Küme lezyonları birkaç lezyon veya daha yaygın alanda ortaya çıkabilir. Ağız ülseri ağızda yaralar şeklinde genellikle bir hafta veya on gün sürer.

Ağır Ülseri Neden Olur? Nasıl Oluşur?

Bu rahatszılığın faklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunların her birinin farklı oluşumları bulunmaktadır. Bu oluşumlardan söz edecek olursak:

  • Küçük ülserler: Bu ülserler (aftöz stomatit) en sık görülen tiplerdir. Vakaların% 80'ini oluşturmaktadır. Genellikle 7 ila 10 gün arasında sürer.
  • Büyük ülser: Büyük ülser vakaların% 10'unu oluşturur. Aftöz ülseri bu tip ülser olarak da bilinir. Genellikle, bu ülserlerde, lezyonlar birbiriyle kaynaşır ve büyük yaralar oluşturur. Oldukça acı vericidir.
  • Herpetiform ülser:Bir diğeri de en çok acı vereni herpes simpleks enfeksiyonu ortaya çıkan herpetiform ülserleridir. Bu tip yaralanmalar kümelerde görülebilir ve sinirlilik bozucu ağrıya neden olabilir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken ağız ülserlerinin en şiddetli olanıdır.

Ağız Ülserinin Nedenleri Nelerdir?

Ağız ülserinin oluşumunun birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: Her hastalıkta da olduğu gibi ağız ülserlerinde de stres başlıca etkili faktördür. İkinci sırada yetersiz ve dengesiz beslenmedir. Buna bağlı olarak C vitamini, B12 vitamini ve demir eksikliğidir. Hormonal düzensizlikler, deride oluşan hastalıklar, ağız ya da yanağın ısırılması, uçuk virüsü olarak adlandırılan herpes virüsünün enfeksiyonu'dur.

Ağız Ülserine Ne İyi Gelir?

Bu ağız yaralarına iyi gelen bitkisel kürler vardır. Bunlardan bazıları;

  • Ağız ülserine en iyi gelen bitkisel kürlerden biri aleo vera bitkisidir. Ağız yarasının olduğu yere doğal aleo veradan günde 3 kez sürülmesi geçmesinde oldukça etkilidir.
  • Hindistan cevizi ağız ülserine iyi gelen ikinci şeydir. Hindistan cevizi sütü ile günde birkaç kez gargara yapılması ağzın mukozası üzerinde de etkili olduğu gibi ağız içinde oluşan lezyonların iyileşmesini sağlar. Eğer Hindistan cevizi sütü bulamıyorsanız Hindistan cevizi yağını temiz bir bez ile ağızdaki yaranın üstüne sürüp birkaç dakika bekletip temizleyip ağzınızı çalkalayın. Hindistan cevizi yağını yutmamaya dikkat ediniz.
Ağız Ülseri Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağız ülserinde etkili bir yöntem kişniş otudur. Birkaç tutam kişnişi kaynamış suya atıp demlenmeye bırakın. Soğuduktan sonra süzüp bir şişeye koyduğunuz su ile günde birkaç kez gargara yapın. Tabi ki unuttuk sanmayın, ağız içi yaralarda etkili en önemli şey karbonattır onu sona sakladık. 1 tatlı kaşığı karbonatı bir miktar su ile karıştırıp şişeye koyup iyice karıştırın. Karbonatlı su karışımını sabah akşam gün içinde gargara yapabilirsiniz.

Yorumlar
Yağmur Topuz 22 Ağustos 2017 - 15:07:17 Ağız ülseri nasıl geçer? Ağzımda beyaz yaralar var ve gerçekten çok rahatsız ediyor. Bitkisel olarak nasıl bir yöntem uygulayabilirim?cevapla
Ayça Demirci 11 Nisan 2018 - 15:48:20 Ağız ülseri için ilaç var mı? Ağzımda hep aft çıkıyor ve geçmesi uzun sürüyor. Aslında bitkisel yöntemlerle geçirmek istiyorum ama nasıl uygulanır bilmiyorum. Aft neden çıkar? Nasıl geçer? Geçmesi için ne yapmam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: