Sağlık 08 Mayıs 2021 - 01:33:32

Ev Hanımlarına Emeklilik Var mı?

Ev Hanımlarına Emeklilik Var mı?

Ev hanımları, kendi ekonomik özgürlükleri için emekli olmayı düşünürken son dönemde ortaya çıkan yasalar ile birlikte emeklilik mümkün oluyor.

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir?

Ev hanımı olan bayanların emekli olabilmesi için belirli şartlar bulunurken bunlardan ilki 18 yaşını geçmiş olmalarıdır. Ancak 18 yaşını aşan ve herhangi bir yerde çalışmayan bayanlar isteğe bağlı olarak sigortalarını yatırabilirler. Bunun yanı sıra evde yapılabilecek olan işlerden birisini yaparak para kazanmaları ve bu şekilde primlerini ödemeleri gerekiyor. Ancak bunu resmi olarak yapmalarında herhangi bir kontrol olmadığından primlerin eksiksiz bir şekilde yatırılması yeterli oluyor. Eğer bu işleri fiilen de yapmak isteyen bayanlar varsa bu kişiler, örtü, havlu, halı, kilim gibi örgü işleri ile uğraşabiliyorlar.

Ev Hanımları Emeklilik İçin Ne Kadar Ödemeli?

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için her ay düzenli olarak ödemelerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu ödemelerin belirlenmesinde kanunlar karar merceği olurken evde hangi mesleği yapacaklarını seçen bayanlar buna göre bir ödeme yapıyorlar. Aylık gelirlerinin %32'sini prim olarak yatırmak zorunda olan bayanlar, bu oranın %20'sini malullük, kalan %12'lik kısmını ise genel sağlık sigortası için yatırıyor. Her yıl yatırılması gereken minimum ücretlerde değişiklikler olurken bir sene içerisinde farklılık yaşanmıyor. 2018 senesinde emekli olmak isteyen bayanların minimum aylık olarak 541,20 TL prim yatırması gerekli oluyor.

Ev Hanımları Ne Zaman Emekli Olabilir?

Emekli olmak isteyen bayanların bunun için uzun süre prim ödemeye devam etmesi gerekiyor. Kanunlara göre bir ev hanımının 9000 gün prim ödemesi gerekirken bu şartı sağladığında bayanların diğer şart olan yaşı beklemesi gerekiyor. Bayanların emekli olmak için 58 yaşını beklemesi gerekirken bu yaşına kadar primlerinin eksiksiz bir şekilde yatması gerekiyor. Primlerini yatırdıkları dönemde en az 3,5 yıl bir yerde işçi olarak çalışan ve kalan sürede ev hanımlığı yapan kadınlar toplanda 7200 olduğunda emeklilik hakkı kazanabiliyorlar. Eğer bayanlar bu primleri yatırmaya geç başlamışlarsa ve primleri 58 yaşına yetişmeyecekse bu durumda ne zaman primleri tamamlanırsa o zaman emekliliklerini kazanmış oluyorlar.

Toplu Olarak Prim Ödemek Mümkün mü?

Primlerini belirli dönemlerde ödeyen ancak bazı aylarda ödemeleri kesilen kişiler, toplu olarak bu ödemeyi yaptıkları takdirde emeklilik hakkı elde edebiliyorlar. Ancak bu ödemeleri yaparken gecikme faizlerini de ödemeleri gerektiğinden oldukça yüksek seviyelerde meblağlar ortaya çıkabiliyor. Ancak devlet tarafından belirli zaman aralıklarında çıkarılan aflar sayesinde kişiler yalnızca anaparayı ödeyerek de emekli olabiliyorlar. Belirli dönemlerde aksamaları olan ve faizleri ile ödeme imkanı bulunmayan kişiler bu afları bekleyerek işlemlerini gerçekleştirip emekliliklerinin keyfini sürmeye başlayabilirler. Her ay alınan emekli maaşı sebebiyle emeklilik için çaba sarf eden ev hanımları belirli şartları sağladıklarında emekli olup daha kaliteli bir hayata adım atabiliyorlar.

  • ev hanımı
  • ev hanımları
  • ev hanımlarına emeklilik
Yorumlar
Saadet Elmas Ev hanımlarına emeklilik yasası çıktı mı? Artık ev hanımları da emekli ola bilir mi? Önceden çalışıyordum fakat çocuk olduktan sonra işi bıraktım. Haliyle sigortam da yarı da kaldı. Emekli olabilmek için ne yapmam gerekiyor şimdi? cevapla
yorum yaz
Tarçın elmasının faydaları nelerdir? Türkiye'de nerede bulunur?