Yaşam 09 Nisan 2021 - 20:06:06

Uyurken Ağızdan Salya (Su) Akması Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tedavisi Nedir?

Uyurken Ağızdan Salya (Su) Akması Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tedavisi Nedir?

Her yaştan insanda uyurken ağızdan su gelmesi sorunu yaşanabilirken bu sorunun birçok farklı sebebi bulunur.

Uyurken Ağızdan Salya Akması Neden Olur?

Uyurken ağızdan su gelmesinin en büyük sebeplerinden birisi uyurken kişilerin ağzı açık şekilde uymasıdır. Bu insanlarda istekli şekilde gerçekleşen bir olay değilken vücudun verdiği reflekslerden birisidir. Eğer kişilerin üst solunum yollarında tıkanıklık sorunları varsa bu durumda kişilerin ağzının açık kalması şarttır. Bunun yanı sıra çene yapısında bir problem olan kişiler de bu sorunu yaşamaktadır. Uyku pozisyonlarının yanlış olması da kişilerde uyurken ağızdan salya akmasına sebep olan durumları oluşturmaktadır. Yüzünü yastığa koyarak yatan kişiler, bu sorunu sıklıkla yaşarlar. Bu uyku pozisyonunun sağlık açısında da oldukça fazla sakıncası bulunduğundan değiştirilmesi gerekmektedir. Midede yaşanan reflü problemleri ile birlikte geri tepmeler yaşanırsa bu salgılar ağızda birikerek uyku anında dışarı çıkabilmektedir. Bunlar, ağızdan gelen salyanın en önemli sebepleri olarak gösterilir.

Uyurken Ağızdan Salya Akması Tedavisi Nedir?

Bu sorunu yaşayan kişilerin, uzman doktorlara görünmesi ve bu şekilde bir tedavi yolu izlemesi gerekmektedir. Genel olarak bu duruma sebep olan durumların kişilerin kendi uğraşları ile ortadan kaldırılması mümkün olmaz. Bu sebeple de bazı kişilerde ilaç tedavisine, bazı kişilerde de cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer kişilerin solunum yollarında yaşanan tıkanıklığın sebebi geniz eti ise bu etin alınması için cerrahi uygulamanın yapılması gerekir. Bunun yanı sıra çene yapısında olan bozukluklarda da aynı seçeneğin değerlendirilmesi son derece önemlidir. Bunların yanı sıra uyku pozisyonlarında ya da kişilerin nefes alıp verme alışkanlıklarında olan sorunların kişilerin kendileri tarafından çözülmeleri gerekmektedir.

Uyurken Ağızdan Salya Akmasına Ne İyi Gelir?

İnsanlar, ağızdan su gelmesi problemlerini yaşıyorlarsa bu durumda ciddi tedaviler öncesinde kendileri de küçük önlemler alabilirler. Bu atılan adımlar her zaman bu sorunun kökten çözümüne sebep olamaz. Genel olarak kişilerin üst solunum yollarında yaşadıkları sorunlar eğer geniz eti sebebiyle değilse ve yalnızca grip ya da nezle gibi rahatsızlıklar bulunuyorsa bu durumda bitkisel çözümlere yönelmek de seçenekler arasına girmektedir. Nezleye karşı içerisinde yoğun biçimde C vitamini içerek turunçgiller ve diğer gıdalar tüketilebilmektedir. Buna ek olarak bu rahatsızlıklarda kişilerin daha rahat bir şekilde nefes almasını sağlayacak olan bitkiler de kullanılabilir. Bu bitkiler, genel olarak çay haline getirilerek kullanılırken bazı durumlarda buharının burundan çekilmesi ile birlikte üst solunum yollarına katkısını gösterebilmektedir. Genel olarak bu çözümler kesin bir seçenek olmadığın en doğru seçimi kişiler, doktorlarına gidip tedavi olarak yapacaklardır. Birçok kişinin yaşadığı ancak göz ardı ettiği uyurken ağızdan salya akması problemi, vücuttaki bazı sorunların varlığını gösteren bir belirti olurken bu konuda hastanelerde tedavi görmek oldukça önemlidir.

  • uyurken ağızdan salya akması
  • uyurken ağızdan salya gelmesi
  • uyurken ağızdan su akması
  • uyurken ağızdan su gelmesi
Yorumlar
Çağla Tekin Önceden nefes alırken güçlük çekiyordum ve bu yüzden ağzım açık uyuyordum. Daha sonra bu salya problemiyle karşılaşıyordum. Daha sonra ameliyat oldum ve böyle bir problemim kalmadı. Bu durum genelde nefes problemiyle alakalı bence. cevapla
yorum yaz
Metroseksüel Nedir? Metroseksüel Ne Demek? Kimlere Metroseksüel Denir?