El uyuşması neden olur? El uyuşmasına ne iyi gelir? Sebepleri, belirtileri ve tedavisi
Sağlık

El Uyuşması Neden Olur? El Uyuşmasına Ne İyi Gelir? Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

09 Nisan 2018 - 17:16:05

İnsanların ellerinde yaşanan anlık ya da uzun süreye yayılmış hissizlik ve karıncalanma durumu el uyuşması olarak isimlendirilmektedir.

El Uyuşması Neden Olur?

El uyuşması sebepleri arasında ilk sırayı sinir sıkışması almaktadır. İnsanların, genellikle boyun bölgelerinde yaşanan sinir sıkışmaları sebebiyle ellerinde uyuşmalar başlayabilir. Bunun yanında boyun düzleşmesi ya da boyun fıtığı gibi rahatsızlıklarda da kişilerin ellerinde uyuşmaların olması kaçınılmazdır. Diyabet rahatsızlığının bilinmesine rağmen buna uygun bir şekilde davranılmaması sebebiyle de uyuşmalar gerçekleşmektedir. Fazla şekerli gıdaların tüketilmesi buna sebep olabilir. Tiroid bezi tarafından salgılanan hormonun normalden daha az seviyede üretilmesi ile birlikte de kişilerin ellerinde bu problemler ile karşılaşmak mümkündür. Ayrıca B12 vitaminlerinin eksikliği ya da magnezyum eksikliği sebebiyle de bu sorunlar ortaya çıkar. Bunun dışında sayılabilecek daha farklı sebepler olsa da en yaygın olanlar bunlardır.

El Uyuşmasının Belirtileri Nelerdir?

El uyuşması, tıp literatüründe belirtiler arasında yer alan durumlardan birisidir. Bir anda ortaya çıkar ve çeşitli hastalıklar ya da sorunların bulunduğu gösteren bir işarettir. Bu sebeple de el uyuşmasının belirtilerinden bahsetmek mümkün olmaz. Ancak el uyuşmasının hangi rahatsızlıkların belirtisi olabileceği hakkında bilgi almak son derece önemlidir. Sinirlerde sıkışmalara sebep olan ya da kan dolaşımının daha zayıf bir şekilde devam etmesine sebep olan birçok hastalık insanlarda kendisini el uyuşması ile göstermeye başlayabilir. Bu sebeple de kişilerin en kısa sürede doktorlara görünmeleri son derece önemlidir.

El Uyuşmasına Ne İyi Gelir?

El uyuşması başladığında insanlar en kısa süre içerisinde tedavi olabilmek için hastanelere gitmelidirler. Ancak bazı durumlarda günün geç saatleri olabilir ya da insanlar çok yoğun olduklarından hastanelere gidemeyebilirler. Bu durumlarda anlık olarak onları rahatlatacak ve muayene olacakları tarihi daha rahat bir şekilde beklemelerini sağlayacak olan şeylere ihtiyaç duyarlar. Bu durumda kişiler B12 ya da magnezyum içerikli besinleri tüketerek ya da kollarını belirli bir süre dinlendirerek ellerde yaşanan uyuşmaların anlık olarak ortadan kalkmasını sağlayabilirler.

El Uyuşması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavisinin gerçekleşmesi için buna sebep olan durumun net bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bu aşamada fizik tedavi ve nöroloji bölümünde yapılan çalışmalar ile birlikte bu rahatsızlığa sebep olan durum tespit edilir. Eğer sinir sıkışması problemleri varsa ya da fıtık gibi rahatsızlıklar bulunuyorsa kişilerin cerrahi operasyon geçirmesi gerekmektedir. Eğer henüz rahatsızlık ilk evrelerindeyse ilaç tedavisi ile çözülme şansı da olabilmektedir. Genel olarak kas gevşeticiler ya da kan seyreltici ürünler ile birlikte bu sorunun tedavisi denenmektedir. Birçok insanda görünmesine rağmen çok fazla dikkate alınmayan el uyuşması, çok ciddi rahatsızlıkların habercisi olabildiğinden en kısa sürede doktorlara görünmek gerekmektedir.

Yorumlar
Neriman Çeken 09 Nisan 2018 - 17:26:05 El uyuşması ve baş ağrısı sebepleri nelerdir? Neden olur? Gün içerisinde iş yerideyken bazen ellerimde uyuşma ve başımda ağrı meydana geliyor. bu tam olarak neden olur acaba? Çok uzun sürmüyor uyuşma hemen geçiyor da ağrı uzun süre devam ediyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: