Zayıflama

Zerdeçal Nedir? Zayıflatır mı? Nerelerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları

09 Nisan 2018 - 14:26:03
Zerdeçal nedir? Zayıflatır mı? Nerelerde kullanılır? Faydaları ve zararları

İnsan vücudu için çok sayıda faydası bulunan gıdalar listesinde üst sırada yer alan zerdeçal, her geçen gün insanlar için daha değerli bir hale gelmektedir.

Zerdeçal Nedir? Ne İşe Yarar?

Doğu Hindistan bölgesinin iklimi son derece özel olurken burada yetiştirilen ürünler, nadiren farklı ülkelerde de ortaya çıkmaktadır. Zerdeçal da bu bölgede yetiştirilen ürünlerden birisidir ve zencefilgiller ailesinde yer alır. Boyuna doğru uzayan bu bitki çok uzun süre yaşayabilir. Bu bitkinin kökleri insan sağlığı için çok faydalı olduğu için kullanılmaktadır. Kökleri özel olarak toplandıktan sonra kurutularak kullanıma hazır hale getirilir. Dış kısmı kahverengi tonlarına sahip olurken iç kısımları sarımsıdır.

Zerdeçal Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Genelde insanlar zerdeçal kelimesini diyet dönemlerinde duymaya başlarlar. Özellikle bitki çaylarının içerisinde bu bitkiye sıklıkla yer verilmektedir. Bu durum da insanlarda zerdeçalın zayıflama üzerinde olumlu etkiler gösterdiği kanısını oluşturmaktadır. Bu kanının yanlış olduğunu söylemek de oldukça zordur. Araştırmalara göre bu bitki insanlarda sindirim sisteminin düzenlenmesinde çok büyük etkiler sağlar. Birçok kişinin kilo almasına sebep olan hazımsızlık problemlerinin tamamen ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Vücuda alınan besinlerin en iyi şekilde sindirilmesi sağlanırken bu şekilde kişilerin daha düzenli bir biçimde beslenebilmesi sağlanmaktadır. Özellikle diyet dönemlerinde bu etkisi son derece önemlidir.

Zerdeçalın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Zerdeçalın insan vücudu için faydaları saymakla bitmez. İlk olarak son dönemde artan kanser vakalarına karşı olumlu etkiler göstermektedir. İnsanların kansere yakalanma riskini sıfırlayamıyor olsa da oldukça azaltmaktadır. Bunun yanı sıra beyin sağlığının korunmasında olumlu etkiler göstermektedir. Bu aşamada unutkanlık ve benzeri zihinsel problemlerin hiç oluşmamasını ya da daha geç dönemde oluşmasını sağlar. Şeker hastalığı olan kişiler için son derece önemlidir. Tek başına ya da farklı bitkiler ile kullanılarak kan şekerinin düşürülmesi amacıyla kullanılabilmektedir. Eklem ağrıları bulunan kişilerin düzenli olarak kullanımı da önerilmektedir. Bu özelliği sebebiyle spor yaparak kilo vermeyi amaçlayan kişiler tarafından da kullanılmaktadır. Bir anda başlanan sporlar sonrasında vücudun ağrılar ile en iyi şekilde baş edebilmesini sağlamaktadır. Kalp ve damar rahatsızlığına da iyi gelmektedir.

Zerdeçal Nerelerde Kullanılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Genel olarak safranın kullanıldığı her yerde zerdeçal tercih edilebilir. Bunun yanı sıra turşu yapılırken kullanımı oldukça yaygındır. Keklerin içerisinde katılan ve farklı tat katan baharatlar arasında gösterilir. Aynı özelliğini baharatlı çorbaların içerisine katıldığında da ortaya çıkarabilmektedir. Makarnanın ve patatesin tüketiminde kullanılan baharatlı soslarda önemli malzemelerden birisi olarak zerdeçal gösterilir. Son olarak zayıflama üzerindeki etkilerini en iyi şekilde gösterdiği bitki çayları gösterilir. Bitki çaylarına katılan bu baharat ile birlikte sindirim üzerindeki etkileri maksimum düzeyde ortaya çıkmaktadır. Aktarlardan ve marketlerden kolayca satın alınabilen zerdeçal, etkileri ile birlikte vücut için mucize bitkilerden birisi olarak gösterilmektedir.

Yorumlar
Burcu Kurtarmaz 09 Nisan 2018 - 14:36:03 Zerdeçal hapı kullananlar var mı? İşe yarıyor mu? Bu bitki nerelerde kullanılır? Nasıl yetiştirilir? Kilo verme konusunda etkili olur mu bilmiyorum aslında denemek istiyorum ama deneyenler var mı? Kesin sonuçlar alabilir miyiz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: