Sağlık 09 Nisan 2021 - 11:36:02

Acı Biber Çeşitleri ve İsimleri Nedir? Zayıflatır mı? Fayda ve Zararları

Acı Biber Çeşitleri ve İsimleri Nedir? Zayıflatır mı? Fayda ve Zararları

Ülkemizde birçok kişinin büyük bir keyifle tükettiği acı biberler, farklı çeşitlere sahip olurken vücut için son derece faydalıdır.

Acı Biber Çeşitleri ve İsimleri Nedir?

Ülkemizde acı biber denildiğinde akla ilk olarak uzun ve ince yapıdaki yeşilbiber gelir. Ancak araştırmalarda çok sayıda farklı acılı biberin dünyada kullanıldığı görülmektedir. Bu biberler, ülkemizde de tercih edilebilirken bazılarına ulaşım oldukça zordur. Ancak bu biberlere özel olarak ihtiyaç duyan firmalar ürünleri farklı ülkelerden ithal ederek kullanabilirler. Günümüzde bilinen ve tercih edilen biber çeşitleri Jalapeno biberi, Halep biberi, Tabasco biberi, Cayenne biberi, Thai biberi, Madame Jeanette biberi, Scotch Bonnet biberi, Habanero biberi, Trinidad Scorpion biberi, Ghost biberi ve Carolina Reaper biberidir. Görüldüğü gibi biberler isimlerini yetiştirildikleri bölgeden ya da ilk keşfeden kişiden alır.

Acı Biber Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Acı biber, sebzeler arasında en doğal yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı ürünlerden birisidir. Acı biber tüketimi, insanlarda vücut ısısının artmasına sebep olan durumlardan birisidir. Bu aşamada vücut ısısının artması ile birlikte metabolizma hızında da artış meydana gelir. Böylece biber tüketen kişiler, çok daha fazla kalori harcayacak ve bu şekilde daha rahat kilo verecektir. Ayrıca içerisinde yer alan maddeler de yağların daha hızlı yakılmasını sağlamaktadır. Gün içerisinde sürekli hareketli olan ya da düzenli olarak spor yapan kişiler, bir yandan da günlük olarak acılı biber tüketirlerse ciddi biçimde yağlarını yakacaklardır.

Acı Biberin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İçeriğinde yer alan likopen maddesi ile birlikte hücrelerin korunmasında ve yenilenmesinde çok etkilidir. Bunun dışında kanser türleri arasında son derece yaygın olan prostat kanserine karşı çok etkili bir ürün olarak gösterilir. Kansere yakalanma riskini azaltan acı biber, bu rahatsızlığa yakalanan kişilerin hastalığının ilerleyişinin yavaşlamasında ya da durmasında etkili olmaktadır. Kansızlık rahatsızlığı olan kişiler demir eksikliği sebebiyle bu sorunu yaşarken acı biber insanlarda demir emilimini arttırmaktadır. Bu sayede kişilerin kansızlık sorunlarına da fayda sağlamış olur. Zararları olarak sayılabilecek çok etkisi yoktur. Tüketim anında verdiği acı olumsuz bir yön olarak gösteriliyor olsa da asıl etkisi mide yanmasıdır. Buna ek olarak büyük abdestin yapımında zorlanmaya da sebep olabilir.

Acı Biber Nasıl Kullanılır? Nasıl Tüketilir?

Acı biber kullanımında çok fazla seçenek yer almaktadır. Direkt olarak yemeğin yanında tüketimi mümkündür. Buna ek olarak yemeklere katılarak pişirilmiş halde de kullanılabilmektedir. Turşusunun yapılması mümkün olurken öğütülerek toz haline getirilme imkanı da bulunmaktadır. Tüm bu seçenekler ile birlikte acı biberin insan vücudu üzerindeki etkileri kendisini ortaya çıkarmaktadır. Dünyanın farklı bölgelerinde farklı özelliklere sahip olan acı biberler, vücut için ortak faydalar gösterirken insanlar tarafından düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

  • acı biber çeşitleri
  • acı biber zayıflatırmı
  • acı biber tüketimi
  • acı biberin faydaları
  • acı biber nasıl kullanılır
  • acı biber kullanımı
Yorumlar
Buse Deniz Acı biber birçok şey için kullanılabiliyor. Hem çeşitleri hem de kullanım alanları oldukça fazla. Turşusunu yemeyi çok seviyorum genelde. Acılı biber zayıflama konusunda da etkili. Vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı oluyor. cevapla
yorum yaz
Çayın Demli Olması İçin Ne Yapmalı? Çay Demleme Tüyoları