Zayıflama

Kakule Nedir? Nasıl Kullanılır? Zayıflatırmı? Kakulenin Faydaları ve Zararları

09 Nisan 2020 - 08:45:40
Kakule nedir? Nasıl kullanılır? Zayıflatırmı? Kakulenin faydaları ve zararları

Doğu ülkelerinden ithal edilen baharatlar arasında en değerli ürünlerden birisi olan kakule, lezzeti ve faydaları sebebiyle insanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Kakule Nedir? Ne İşe Yarar?

Mutfaklarımızda baharat kullanımı son derece yoğun bir şekilde gerçekleşiyor. Bu baharatlar arasında bazıları çok uygun düzeyde fiyata satılırken bazıları uzak ülkelerden ithal edilmesi ya da zor şartlarda yetiştirilmesi sebebiyle daha pahalı olabiliyor. Kakule de bu pahalı baharatlardan birisi olurken lezzetinin yanında sunduğu onlarca faydayla birlikte insanlar tarafından tercih edilebiliyor. Son dönemde zayıflamaya çalışan kişilerin de bu baharatı kullanarak olumlu sonuçlar alıyor olması, ürünün çok daha fazla tercih edilmesinde ciddi etkiler bırakıyor.

Kakule Nasıl Kullanılır? Tarifi Nedir?

Kakulenin kullanımı için belirli yemeklere katılması son derece uygundur. Ancak düzenli olarak kullanmayı isteyen kişiler genelde bitki çayı olarak bu ürünü tüketiyorlar. Kakule çayı hazırlamak için bir tatlı kaşığı kadar kullanmak yeterli oluyor. İlk olarak kişiler bir kapta su kaynatmaya başlarken suyun kaynatılmasından sonra bir tatlı kaşığı kadar kakule karışıma katılıyor. Kapağı kapatılıp 10 dakika kadar demlendikten sonra bitki çayı kullanıma hazır hale geliyor. Ancak bu aşamada lezzet açısından biraz zorlayıcı olabildiğinden insanlar genel olarak içerisine bal gibi tatlandırıcı ürünler katıyorlar. Ancak zayıflamak amacıyla tüketildiği takdirde bal kullanımı etkilerinin azalmasına sebep olabilir.

Kakule Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi?

Birçok baharatta olduğu gibi bunda da zayıflama üzerinde etkiler bulunuyor. Araştırmalara göre insan vücudu üzerinde gazın vücuttan atılmasında ve idrar yoluyla atıkların atılmasında çok etkili oluyor. Diyetlerini yapan, bunun yanında imkan bulup sporunu da sürdüren kişiler, aynı zamanda düzenli olarak kakule kullanırlarsa vücutlarında ödem ya da şişkinlik olmasının önüne geçiyorlar. Böylece hem toplam kilolarında düşüşler oluyor hem de vücutları gereksiz yere daha kilolu bir görünümde olmuyor. Sindirim sistemi üzerinde etki gösteren bu faydalarının yanında da çok sayıda faydası yer alıyor.

Kakulenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İlk olarak bu muhteşem bitki, vitamin ve mineral kaynağı olarak kullanılıyor. İçeriği incelendiğinde A ve C vitaminlerini yoğun bir biçimde içerdiği görülen kakule aynı zamanda sodyum, magnezyum ve potasyum gibi mineralleri de içeriyor. Bu katkısının yanında sakinleştirici bir etkisi de bulunuyor. Stresli bir iş ya da okul hayatına sahip olan kişiler, düzenli olarak bu baharatı alarak yaşanan gelişmelere karşı daha sakin kalabiliyor. Sakin bir şekilde olayları karşılamak ve tepki vermek kişilerin iş hayatlarında ve sosyal hayatlarında çok önemli faydalar sağlayabiliyor. Bayanlarda adet döneminde yaşanan ağrılarda ve kramplarda da olumlu etkileri görülüyor. Fiyatının biraz pahalı olması sebebiyle herkesin rahatlıkla tercih edemediği kakule, içeriğinde yer alan farklı vitamin ve minerallerin yanı sıra çok önemli faydalar sağlayabiliyor. Toplu olarak alınıp düzenli olarak tüketimi ile birlikte daha sağlıklı bir hayat sürmek mümkün oluyor.

Yorumlar
Müzeyyen Tatar Kakule ne demek? Kakule çayını içenler ya da devamlı olarak kullananlar var mı? Ben kilo vermek ve zayıflamak için kullanmak istiyorum. Etkisini görür müyüm bilemedim. Günde kaç kere tüketmek gerekiyor?cevapla
mustafa Ben faydalarını okudum. Özellikle karaciğere çok faydalıdır diye internette bir siteden getirttim. Bugün şu anda yeni geldi bende araştırma yapıyordum. Günde 2 sefer sabah akşam 1 bardak içilmeliymiş.Fazlasının çok tehlikeli olduğunu okudum. İçeceğiz göreceğiz bakalım. Ücretsiz kargo 25 tl ye geldi bana. 500 gr yaprağı ve meyvesi sıkıştırılmış bir vaziyette 200+200+100 gr olarak geldi.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: