İnsan günde ortalama kaç saat uyumalı?
Yaşam

İnsan Günde Ortalama Kaç Saat Uyumalı?

06 Ekim 2017 - 03:05:35

Gece uykusu insan sağlığına çok çeşitli katkılarda bulunur ve kişinin güne zinde başlamasını sağlar.

Uyku Nedir, Ne Demek?

Beden günlük işlerin var olmasından, günlük problemlerden ve hızlı bir şekilde akan zamandan dolayı yorulmaktadır. Bu ve buna benzer birçok etkenden dolayı yorulmuş olan beden uyku ile beraber bu faaliyetlerin hepsine ara vermek için uyuma ihtiyacına girer. Beden yapısına fiziksel ve zihinsel olarak güç veren restorasyon döngüsüne uyku denir. Uyku fiziksel ve zihinsel açıdan meydana gelen yorgunluğun ilacıdır. Uykusunu düzenli, verimli alan bir kişi ile verimsiz uyuyan biri arasında birçok fark vardır.

Uykunun İnsan Hayatı İçin Önemi Nedir?

Gece uykusu tam ve iyi alındığı zaman kişi bir sonraki güne enerjik, mutlu ve stresten uzaklaşmış olarak uyanmaktadır. Uyku sürecinin bölünmemesi, kişinin ihtiyacı kadar alınması sağlıklı bir günün yaşanması için güzel başlangıç olur. Uyku kavramı insanın temel ihtiyaçları olan yeme, içme gibi gerekli olan ve kişiye enerji veren durumlar arasındadır. Vücudun en önemli bölgesi olan beynin dinlenmeye ihtiyacı vardır. Beynin dinlendiği en güzel evre uyku sürecidir. Uyku esnasında beyin yavaş bir şekilde çalışarak dinlenmektedir. Kısacası organizmanın kendini bakıma alması için uyku, olması gereken en önemli ihtiyaçların başında gelir.

Verimli Uyku Saatleri Ne Zamandır?

Melatonin diye adlandırılan hormon beyinde bulunan epifizden salgılanmaktadır. Kişinin uykuya dalmasını melatonin hormonu sağlamaktadır. Melatonin hormonu saat 21:00 sıralarında salgılanmaktadır. Bu hormonun en yüksek orana çıktığı saat ise 23:00 ve 03:00 arasıdır. Saat 21:00 'de yatağa giren biri başını yastığa koyduktan on beş veya yirmi dakika içerisinde uykuya dalmaktadır.

Yaşa Göre Uyku Saati ve İhtiyacı Nedir?

Yaş aralığına göre kişinin ihtiyacı olan uyku belirlenmektedir. Yeni doğan bebeklerin neredeyse günün tamamı olan 23 saat uyduğu söylenebilir. Çocukluk dönemi için ise öğle uykusu önemli olmaya başlar. Genç yetişkin kişilerin uykusuna bakıldığında uyku saati 7 ila 8 saat aralığında olduğu gözlemlenmektedir. Yaşı ilerleyen kişilerde uyku süresi 4 ila 6 saate düşmektedir. Yapılan araştırmalar incelendiği zaman 1910 yıllarında yaşayan insanların 9 saat uyduğu belirtilmiştir. Günümüzde yaşayan insanlar ise 7 ila 8 saat aralığında uyumaktadırlar. Eski dönem ile yenim dönem uyku farklılıklarının sebebi olarak günümüzdeki insanların daha yoğun çalışmak zorunda olması ile ilgili olabilir. Şehir hayatında nüfus fazlalığı gibi etkenlerden dolayı insanlara zaman yetmemektedir. Bu sebeplerden dolayı kişiler çalışmak için uykusundan fedakarlık yapmaktadırlar.

Uyku Hangi Saatler Arası Olmalıdır?

İnsanoğlunun en çok ihtiyaç duyduğu uyku ile ilgili birçok çeşitli araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalara göre yetişkin bir kişinin 7 saat uyumasının ideal olduğu sonuçlanmıştır. Yetişkin kişinin ihtiyacına göre uyku süresi 7 ila 9 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Bazı insanlar 6 saatten az uyumaktadırlar. Çünkü 5 veya 6 saat uyuyan kişinin uyku ihtiyacı bu kadar olabilir. Kişiye göre değişen uyku ihtiyacı bazıları için 5-6 saat bazıları içinse 10 ila 12 saat olabilmektedir.

Yorumlar
İlkay Eryiğit 02 Ekim 2017 - 13:00:18 Günlük 8 saat uyku yeterli olur mu? Herkes için geçerli bir saat mi bu? Ortalama olarak günde en az ne kadar uyumak gerekiyor?cevapla
Gamze Atak 27 Ağustos 2018 - 15:41:11 Uyku nasıl gelir? Uykum gelmediği için her gün yorgun ve halsiz oluyorum. Gece uyuyamıyorum sabah ise aşırı şekilde uykum geliyor. Günde kaç saat uyumam gerekiyor? Verimli bir uyku nasıl olmalıdır? Uyku getiren şeyler nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: