Sağlık

D Vitamini Açısından Zengin Olan Besinler

05 Ekim 2020 - 22:54:57
D vitamini açısından zengin olan besinler

İnsan vücudunun ihtiyacı olan D vitamini diğer vitaminlere kıyasla daha az besinde bulunur. Vücudun ihtiyacı olan bu vitamin farklı yollarla vücuda alınabilmektedir.

D Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar?

D vitamini birçok hastalık için tedavi edicidir. Özelikle kemik gelişimi, iltihaplı hastalıklar, hücre büyümesi, kalsiyum emilimi gibi süreçler için bu vitaminine ihtiyaç vardır. Bu vitaminin yeteri oranda vücuda alınmaması saçlarda geç uzama sorunu, sağlıksız saçlar, kanser olma olasılığı, güçsüz bağışıklık sistemi gibi çeşitli sağlık problemlerine neden olmaktadır. Vücuda hiç D vitamini almamak veya gereğinden fazla oranda almak vücut için zararlıdır Vücuda fazla oranda alındığı zaman böbrek taşı veya kalp krizinin oluşma olasılığı artmaktadır. Hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için her çeşit vitaminden vücudun ihtiyacı kadar almak gerekir. D vitamini eksikliği yaşayan kişilerin hangi besinlerde olduğunu bilmesi ve bu besinleri düzenli olarak tüketmesi gerekir.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

 • D vitamini olarak zengin olan besinler arasında süt yer alır. İnek sütü veya keçi sütü yüksek oranda D vitamini içermektedir. Günlük 1 litre süt her yaş grubunda olan kişinin vitamin D ihtiyacını karşılamaktadır. Sütün yararları olduğu gibi olumsuz tarafları da bulunmaktadır. Sütün en bilindik olumsuz özelliklerinden biri gaz ve şişkinlik yapmasıdır. Bu olumsuz nedenlerden dolayı direkt olarak 1 litre süt içmek yerine süt içeren gıdaları tüketebilirsiniz.
 • Süt ürünü ile işlenmiş besinler arasında olan peynir tüketilebilir. Fakat peynir içindeki süt miktarı D vitaminin ne kadar olduğunu belirler. Bu vitamine ihtiyaç duyan bir kişinin süt oranı fazla olan bir peynir türünü tercih etmesi önerilmektedir. Peynirde bulunan yağ oranına bakarak peynirdeki vitamin seviyesini tahmin edebilirsiniz.

Yoğurtta D Vitamini Var mı?

Yoğurt D vitaminin bol olduğu besinler arasında bulunur. Özelikle evde yapılan doğal yoğurtlar yüksek seviyede vitamin D içermektedir. Evde yapılan doğal yoğurdun insan vücuduna birçok olumlu etkisi vardır. Her şeyden önce kalsiyum kaynağı olan ev yoğurdunun B12 ve D vitamini gibi faydalı özellikleri içerisinde barındırmaktadır. Evde doğal yoğurt yapamayan kişiler sağlıklı hazır yoğurtlardan tercih edebilirler.

D Vitamini İçin Ne Yemek Lazım?

D vitamini yoğun olan ve insan sağlığına büyük katkıları olan balık mutlaka tüketilmelidir. Bu vitaminini en az seviyede içeren balık türü hamsidir. Vitamin D olarak zengin olan balık çeşitleri ise somon, ringa ve alabalıktır. Balıkların beslenme şekli içerisindeki vitamin oranını belirler. Özelikle çiftliklerde beslenen balıkların vitamin seviyesinin denizde beslenen balıklara oranla daha az olduğu söylenebilir. D vitamini fazla olan besinleri tüketmek kişinin vitamin ihtiyacını karşılar ve oluşabilecek rahatsızlıklardan kişiyi korur. Yumurta D vitamini açısından önemlidir. Gün içerisinde 1 adet tüketilen yumurta %4 vitamine eş değerdir. Ayrıca vücut için sağlıklı olan yumurta protein olarak zengin olan besinler arasında yer alır. D vitamini sağlık açısından oldukça önemlidir. Vücudun etkili çalışması için mutlaka yeterli miktarda alınması gerekmektedir.

  Yorumlar
  Ümmühan Fırtına D vitamini hangi besinlerde bulunur? D vitamini kış aylarında güneşten yeterince alınabilir mi?cevapla
  Efe bardakçı D vitamini takviyesi nasıl yapılır? Nelerde vardır? Eksikliğinin giderilmesini sağlamak için neler yemeliyiz neler yapmalıyız? Bu vitamin nelere iyi gelir? Vücut için önemi tam olarak nedir? Eksikliği halinde neler meydana gelir?cevapla
  yorum yaz
  İsim veya Nick: Yorum: