Zayıflama

Kalori Yakan Yiyecekler ve İçecekler

22 Eylül 2020 - 18:31:00
Kalori yakan yiyecekler ve içecekler

Kilo vermenin ve sağlıklı yaşamanın yegane temeli şüphesiz ki ne yediğinize, içtiğinize dikkat ettiğinizdir. Kilo vermek isteyenler için en temel kuralların başında da gün içerisinde alınan kalorinin verilen kaloriden az olması gelmektedir.

Kilo Verebilmek İçin Günde Kaç Kalori Almalıyım?

Kilo verebilmek için alınan kalori ile verilen kalori arasındaki farkı dengelemeniz ve ortalama 500-600 kalori fazlaya sabitlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde bir hafta boyunca kalori dengesini sağlarsanız haftada ortalama 2 kilo vermeniz mümkündür. Hızlı zayıflamak yerine sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenler için bu rakam oldukça idealdir. Çünkü hızlı verilen kilolar hızlı alınmakta ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Kalori Nasıl Yakılır? Kalori Yakımı Nasıl Hesaplanır?

Yağ yakan yiyecekler listesinde yer alan besinleri bol bol ve dengeli olarak tükettiğinizde gün içerisinde daha fazla enerji harcayacak, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayabileceksiniz. Metabolizmanın hızlı olması demek gün içerisinde ekstra olarak 200 kalori fazla yakmanızı sağlamaktadır.

Yağ Yakan Yiyecekler Nelerdir?

Aşağıda sizlere sunacağımız yağ yakan yiyecekler mucize gıdalar ve zayıflamayı kolaylaştıracak yiyecekler olarak görülmemelidir. Bu yiyecekler metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar, kalori yakımını arttırır:

Kırmızıbiber: İnsan metabolizmasının daha hızlı çalışmasını sağlamakta olan " capsaicin " bileşeni kırmızıbiber içerisinde yer almaktadır. Sağlık açısından da faydaları saymakla bitmeyen kırmızıbiber damarlardaki kötü yağı temizlemekte, verilen kalori miktarını arttırmaktadır.

Süt: Her gün düzenli olarak kalsiyum almalısınız. Kalsiyum, yakılan kalori miktarının artışında oldukça etkilidir. Süt tüketiminde özellikle yağsız veya az yağlı sütler tercih edilmelidir. Gün içerisinde düzenli olarak alınması gereken kalsiyum miktarı ise 1.200 – 1.300 mg arasıdır.

Zencefil Yağ Yakar mı?

Vücuttaki kan akışını hızlandırmak ve metabolizmanın daha güçlü çalışmasını sağlamak için düzenli zencefil tüketilmelidir. Özellikle güne zencefil çayı ile başlamak ve öğle saatlerinde de bir bardak zencefil çayı tüketmek yakılan kalori miktarını arttıracaktır.

Hangi Besinler Kalori Yakar?

Zeytinyağı, insan vücudunun kanında yer almakta olan kötü kolesterolün atılması kalori yakımını arttırmaktadır. Bu kötü kolesterolü temizlemek ve yağ yakımının hızlı bir şekilde olmasını sağlamak için her gün zeytinyağı tüketimi yapılmalıdır. Portakal ve greyfurt, C vitamini değeri yüksek olan meyveler ve sebzelerin başında gelen portakal ve greyfurt yağın insan vücudunda daha hızlı çözülmesini ve vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Yeşil çay, zencefil gibi yeşil çayda yağ yakımını hızlandıran yiyecekler arasında yer almaktadır. Yeşil çay içerisinde aynı zamanda EGCG bileşeni de bulunmaktadır. Bu bileşen beynin daha çok çalışmasını sağlamaktadır. Bu özelliği ile dinlenirken kalori yakabileceksiniz.

Kalori Yakmak İçin Ne Yemeli? Ne Yapmalı?

Yumurta yemek yağ yakan yiyecekler arasında yer almakta olan yumurta aynı zamanda vücutta yağın hızlı çözülmesini sağlamaktadır. Böylelikle metabolizmanız daha hızlı çalışır ve daha kolay kalori yakabilirsiniz. Somon, omega 3 içeren balıklar arasında ilk sırada somon yer almaktadır. Somon ile birlikte diğer balıkları da her gün olmasa da haftada iki gün tüketmelisiniz. Omega-3 yağ asitleri kalori yakımını arttırmaktadır. Kalori yakan yiyecekler ve içecekler sayesinde yerken zayıflayabilirsiniz. Hem sağlıklı tüketim hem de zinde bir vücut için kalori tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Yorumlar
Gül Yüksel Yağ yakan yiyecekler nelerdir? Kalori yakan diyet listesi kilo verme konusunda yardımcı olur mu?cevapla
Fatma Çilli Kalori yakmak için günde ne kadar yürümek gerekiyor? Ne yapmak gerekiyor? Yediğimizden daha fazlasını eritmemiz gerekiyor diye biliyorum. Yağ yakan yiyecekler nelerdir? Yediğimiz zaman kalori yakan ve metabolizma hızlandıran yiyecekler var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: