Ayak mantarı neden olur? Nasıl geçer? Tedavisi nasıl yapılır?
Sağlık

Ayak Mantarı Neden Olur? Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

22 Eylül 2017 - 13:30:58

Günümüzde en rahatsız edici sağlık problemleri arasında görünmekte olan ayak mantarı ülkemizde özellikle genç erkeklerde görünmektedir.

Ayak Mantarı Nedir? Nasıl Olur?

Ayak mantarı enfeksiyonu, sıcak ve karanlık ortamlardan hoşlanmakta ve burada oluşmaktadır. Enfeksiyon nedeni ile oluşacak olan bu hastalık kabuklanma, kızarıklık ve kaşıntılara sebep olmaktadır. Ülkemizde çok fazla görülmeyen bir rahatsızlık olarak dikkat çekse de doktor tarafından tedavi edilmediği zaman büyümekte ve tırnaklar başta olmak üzere vücudun tüm bölgelerine yayılabilmektedir. Bu hastalık aynı zamanda enfeksiyon oluşturduğu için hormon bozukluğuna yol açar ve bu nedenle bakterilerin vücuda girmesi daha kolay olur.

Ayak Mantarı Neden Olur?

Ayak mantarı pek çok farklı sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Bunlar;

  • Ayak mantarının en önemli nedeni şüphesiz ki bulaşıcı özelliğinin olmasıdır. Öyle ki bu hastalık diğer bulaşıcı rahatsızlıklara göre yakalanma riski en yüksek olan rahatsızlıktır. Küvet, yüzme havuzu, ortak kullanılacak kıyafet, aksesuar, ayakkabı, banyo ve duş zemini, terlik, v.b kullanımında bu hastalığa yakalanabilirsiniz.
  • Ayak mantarının nedenlerinden biri de evcil hayvanlardır. Evcil hayvanlar ile birlikte gelecek olan bakteriler ayak mantarı oluşmasına neden olmaktadır.

Ayak Mantarının Sebepleri Nelerdir?

Ayak mantarını tetikleyen önemli etkenlerden biri ayağınızın sürekli olarak havasız kalmasıdır. Sürekli olarak ayakkabıların içerisinde havası kalan ayaklar terleme yapar ve mantarın oluşmasına neden olur. Eğer imkan bularak gün içerisinde birkaç dakika da olsa ayağınızı havalandırmanız durumunda bu hastalığa yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak mantarının geçmesi için öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta bu hastalığın oluşmasına imkan vermemektir. Bunun için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz;

  • Başka bir kişinin kullanmakta olduğu ayakkabı, terlik, sandalet gibi ürünleri kesinlikle giymemelisiniz.
  • Ayağınızı gün içerisinde sık sık havalandırmalı ve terlemesini önlemelisiniz.
  • Ayak mantarının en önemli nedenleri arasında ilk sırayı bulaşıcı olması olarak belirtmiştik. Bu konuda hassas ve dikkatli davranmanız ayak mantarının oluşmasını engelleyecektir.
  • Ayaklarınızın temiz olması mantar rahatsızlığını önlemekte oldukça etkilidir. Bu yüzden gün içerisinde sürekli olarak ayakkabı içerisinde olan ayaklarınızı akşam muhakkak yıkamalı ve ayak bakım kremleri kullanmalısınız.
Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak parmaktarı arasında meydana gelecek olan mantarı temizlemek için terbinafin tedavisi uygulanmalıdır. Bu uygulama iki parmak arasına bir set geçirmektir ve 2 hafta içerisinde etkili olmaktadır.
Ayak mantarı sürekli olarak bakım yapmanıza ve ayağınızı temiz tutmanıza rağmen giderek büyüyor ise doktorunuza müracaat ederek kontrol edilmelidir. Ayak tabanı altında oluşacak olan mantarların tedavisi ise oldukça zordur. Bu tedavi sadece uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmekte ve mokasen mantarı olarak adlandırılmaktadır. Bu tedavi sürecinde doktorunuz tarafından verilecek olan ilaçlar sistematik olarak kullanılmaktadır.

Yorumlar
hilal Sandal 15 Eylül 2017 - 14:39:15 Ayak mantarı kaşıntı yapar mı? Kaşıntıyı geçirmek içine ne yapmam gerek?cevapla
Ayşe Korkmaz 03 Ağustos 2018 - 17:24:57 Ayak mantarının bitkisel tedavisi nasıl yapılır? Ayağımda mantar rahatsızlığı var. Bunu geçirmek için ne yapmam gerekiyor? Bazen çok fazla kaşınıyor. Sirke iyi gelir diyorlar ama deneyenler var mı hiç? İşe yarıyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: