Mideyi rahatlatan bitki çayı nasıl yapılır?
Sağlık

Mideyi Rahatlatan Bitki Çayı Nasıl Yapılır?

06 Şubat 2018 - 14:00:24

Yemeklerden sonra meydana gelen şişlikleri ve rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için tüketilen çaylara mideyi rahatlatan bitki çayı denir.

Mideyi Rahatlatan Bitki Çayı Ne İşe Yarar?

Yemekten sonra bazı insanların mide bölgesinde şişkinlikler meydana gelebilmektedir. Bu durum gaz, kabızlık ve benzeri gibi sorunlara yol açmaktadır. Bahsedilen problemleri aza indirmek için baharatlı gıdalar azaltılabilir, çok fazla yağ tüketiminden kaçınılabilir ve alkol, kahve gibi içecekler sınırlandırılabilmektedir. Bu sınırlandırmaların dışında mideyi rahatlatan bitki çayından destek alınabilmektedir. Sindirim siteminin düzenli olarak çalışmasını sağlayan çeşitli bitki çayları mevcuttur. Çayın yapılacağı bitkiler aktarlardan temin edilebilir. İlk sırada bu probleme iyi gelen çaylar arasında zencefil, nane ve papatya çayı bulunmaktadır. Kişinin herhangi bir sağlık problemi varsa doktora danışarak onay dahilinde bu çayların tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Mide Rahatlatan Çaylar Nelerdir?

  • Yemeklerden sonra kişi nefesini tazelemek için nane tüketebilir. Nane çayının nefes temizlemek dışında birçok faydası bulunmaktadır. Nanenin içeriğinde antispazmodik özellik ve mentol vardır. Bu özelliklerin etkisi ile sindirim sisteminde meydana gelen kasılmalar engellenmektedir. Kokusu oldukça güzeldir ve bu sayede sinirleri yatıştırabilmektedir. Nane çayı genel olarak yemekten sonraki süreçte meydana gelen rahatsızlıklar, gaz ve mide ekşimeleri için tüketilmektedir.
  • Bir diğer önemli çay ise zencefil çayıdır. Nane çayında var olan benzer etkiler zencefil çayında da vardır. Midede meydana gelen şişlik ve gaz gibi sorunlara iyi gelmektedir. Bu sorunların hafiflemesi için bitki çaylarından yardım alınarak problemler en aza indirilebilir. Bulantılar üzerinde olumlu etkileri olduğundan dolayı tekne tutması gibi durumlar için de tüketilmektedir.

Papatya Çayı Mideyi Rahatlatır mı?

Mideyi rahtalatan bikti çayı çeşitleri içerisinde papatya çayı bulunur. Papatya çayı mideyi yumuşatmaktadır ve yemekten sonra meydana gelen kasılmaları hafifletmektedir. Gaz şişliğinin azalmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bağırsakları hareketlendirme özelliği bulunmaktadır. Bu sayede kişi zorlanmadan tuvalet ihtiyacını giderebilmektedir. Ayrıca sakinleştirme özelliğinin olduğu da söylenmektedir.

Mideyi Rahatlatan Bitki Çayı Nasıl Yapılır? Nasıl Hazırlanır?

Bu çayların yapılışı oldukça kolaydır. Kaynamış suyun içerisine içilecek olan miktara göre bitki eklenir ve on dakika kadar demlendirilmektedir. Kişi hangi çayı tercih ediyorsa ona göre bitki kullanmalıdır.

Yan Etkileri Nelerdir? Zararı Var mı?

Her besinin fazlası kişinin vücuduna zarar verebildiği için tüketilen besinler dengede kullanılmalıdır. Gereğinden fazla çay tüketmek olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Reflü rahatsızlığı olan kişilerin nane çayı içmeleri önerilmez. Nane mide asidi üretilmesini tetiklediği için bu rahatsızlığı arttırabilmektedir. Papatya çayının fazla tüketilmesi uyku ihtiyacına yol açabilir. Dolayısı ile bu tür detaylara dikkat etmek gerekir. Ayrıca tüketilen tüm bitki çaylarının herhangi bir ilaçla kullanılması sakıncalı olabilir. Bu yüzden bu çayların kullanımından önce gerekli olan tüm sağlık kontrollerinden geçilmesi tavsiye edilmektedir. Kişinin mideye iyi gelen bitki çayının kullanımını ve dozajını uzman hekime danışması önem teşkil etmektedir.

Yorumlar
Leyla Baştaş 06 Şubat 2018 - 14:10:24 Akşamları yemek yedikten sonra midemde hem yanma hem de şişkinlik oluyor. Bunun geçmesi için ne yapmam gerekiyor? Mideyi rahatlatan bitki çayları, detoks ya da egzersizler nelerdir? Hangi yöntem etkili olur?cevapla
Nurgül Doğan 08 Kasım 2018 - 17:02:09 Mideyi rahatlatmak için hangi besinlerin tüketilmeli onları da öğrenmek istiyorum. Ben bitki çaylarından bazılarını tüketiyorum gerçekten hazımsızlığa da iyi geliyor. Ama sürekli bitki çayı içmek yerinde aynı zamanda farklı şeyler de tüketmek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: