Sağlık 14 Ağustos 2021 - 22:18:05

Kereviz Tohumu Çayı Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Kereviz Tohumu Çayı Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Kereviz tohumu çayı, Doğu Dünyası tarafından binlerce yıldan bu yana doğal ilaç olarak kullanılan kerevizin tohumundan elde edilen içecektir.

Kereviz Tohumu Çayı Nedir? Neye Yarar?

Yenilebilir yararlı sebzeler arasında bulunan kereviz yakın dönemlerden itibaren Türk mutfağında kullanılan sebzelerden biridir. Beslenme ile ilgili bilinç düzeyi arttığı için kereviz tohumu çayı kullanımı meşhur olmayı başararak gündem haline gelmiştir. Düşük kalorili besinlerden biri olan bu sebze diyet süreçlerinde kolaylıkla tüketilebilir. A, K gibi vitaminleri barındıran sebze önemli bir besin kaynağıdır. Önemli antioksidanlardan biri olan sebze kilo verme sürecinde bedenin halsiz kalmasını engelleyerek kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Yüz gram kereviz kalorisi on altıdır. Potasyum, sodyum içeriği fazla olan sebze faydalı olmasına rağmen dengeli biçimde tüketilmesi gereklidir.

Kereviz Tohumu Nerede Yetiştirilir?

Maydanozgiller familyasından gelen bitkinin Latince adı Apium Graveolens'tir. Çoğunlukla yetiştiği yerler Batı Avrupa ve Kuzey Avrupa sahilleridir. Bitkinin boyu bir ila iki metreye çıkar. Çiçekleri ise tahmini olarak üç milimetre çapında olup, renkleri krem rengini andırmaktadır. Hem yaprakları hem de kökleri yenebilir. 2 yıllık bitki olan kerevizin çiçeklerin çapı istisna durumlarda altı milimetreye çıkabilir. Anavatanı Doğu Akdeniz ülkeleri olan bitki mayıs ayından itibaren hasadı yapılabilir. Hasat süreci ekime kadar sürebilmektedir. Meyvesi büyük olan kereviz patatesi andırmakta ve bir sürü yemek çeşidinde kullanılmaktadır.

Kereviz Tohumu Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kereviz tohumu çayının cinsel gücü arttırdığı için cinsel arzuyu kamçıladığı ifade edilir. Sinir yorgunluğu gibi problemlerin düzelmesine yardım eder. Cildi derinlemesine pisliklerden arındıran tohumlar aknelerin ortadan kaybolmasını sağlar. Diyet yapan birey, programında bu sebzeye yer vererek daha hızlı bir sürede zayıflama şansının elde edebilir. Kalorisi çok düşük olduğu ve besin değeri yüksek olduğu için kilo vermeyi sağladığı gibi kişinin dinç olmasına yardımcıdır. Son Olarak unutkanlık sorununa iyi geldiği söylenmektedir.

Kereviz Tohumu Nasıl Kullanılır?

Çiğ biçimde rendelenen sebzenin içine ceviz, yoğurt gibi ek takviyeler eklenerek salata olarak tüketilebilir. Tadı hafif halde acımsı gelebilir. Acımsı tadından dolayı direkt olarak tüketilmesi zor olabilir. Diğer kullanım şekli de yemeğinin yapılmasıdır. Zeytinyağıyla yapılan kereviz yemekleri sağlığa çeşitli avantajlar kazandırır. Çorbası, dolması ve salatası yapılabilir. Yiyecek şeklinde tüketilen sebzenin aynı zamanda suyu da içilebilir. Sebzesi kadar tohumu da her açıdan faydalı olan kerevizin çoklu kullanımları tercih edilebilir. Tohumların çoğu hastalık ile mücadele gücünün olduğu belirtilit. Tohumların içerisinde phthalates bileşenleri, poliasetilenler bulunduğu için önemlidir. Çay olarak da kullanılan sebze kullanımını kişi istediği gibi belirleyebilir.

Kereviz Tohumu Çayı Tarifi ve Hazırlanışı

Kereviz tohumu çayı hazırlanışı çok basittir. İlk olarak 1 bardak suyun içine 1 çay kaşığı kereviz tohumu eklenir. Karışım kaynatılır, kaynama sona erdikten sonra süzme işlemi yapılarak hazırlanan çayın servisi yapılır. Bu çay gün içinde bir fincan kadar içilebilmektedir

  • kereviz tohumu çayı
  • kereviz tohumu çayı nedir
  • kereviz tohumu çayının faydaları
  • kereviz tohumu çayı tarifi
Yorumlar
Selime Yaprak Kereviz tohumu nasıl elde edilir ne zaman ekilir? Bu tohumun çayı nasıl yapılır? Çayının vücut için faydaları nelerdir herhangi bir yan etkisi ya da zararı olur mu? Tozunu nereden bulabilirim? Nerede satılır kullananlar var mı? cevapla
Meliha Telli Kereviz tohumu karışık bitki çayının vücuda sağlamış olduğu özellikler nelerdir? Bu çayın çok faydalı olduğunu duymuştum ama kullanıp da zarar görenler var mı? Yan etkisi var mı? Çay nasıl hazırlanır tarifi nasıl? Şeker atılır mı? cevapla
yorum yaz
Üçlü Test Nedir? Nasıl ve Neden Yapılır? Aç Karnına Mı Tok Mu Yapılır?