Limon yağı nedir? Limon yağının faydaları, zararları ve kullanımı
Sağlık

Limon Yağı Nedir? Limon Yağının Faydaları, Zararları ve Kullanımı

15 Ağustos 2018 - 02:08:38

Limon kabuğunun içinden elde edilen esans niteliğindeki limon yağı zayıflamak için kullanılan yağdır.

Limon Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Limon kabuğunun içerisinde çeşitli aromatik yağlar ve uçucu bileşikler vardır. Bu içerikler aromalı ve etkili kokan limon yağını meydana getirmektedir. Duyulara iyi geldiği söylendiği için aromaterapide kullanıldığı belirtilir. Sağlık açısından önemsenen yağın kuvvetli bir antioksidan olduğunu söylemek mümkündür. Bu yüzden zihinsel ve fiziksel anlamda kullanılan yağ çeşididir. Bahsi geçen etkilerin dışında zayıflama yardımcı bir yağ olduğu bazı bilgiler arasında yer alır. Vücutta bulunan ve istenmeyen toksin, yağ gibi faktörleri parçalar. Tokluk düşüncesi vererek zayıflamayı gerçekleştirir. Bunların haricinde limon yağı şeker isteği ile mücadele etmeye yarar sağlar. Fakat yağ kullanıp, diyet ve egzersiz yapmadan işe yaraması söz konusu olamaz. Diyetisyen kontrolünde kullanılması önerilir.

Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

  • * Doğal içerikli yatıştırıcılardan biri olan yağ stres ile mücadele etmektedir. Zihinsel olarak bitkin hissetme, kaygı sorunlarının geride bırakılması, gerginliklerin giderilmesine yardımcıdır. Zihinsel durumu olumlu hale çevirerek olumsuz duyguların kaldırılmasına yardım eder. Limon yağı teneffüs edildiğinde uyanıklığı arttırır. Verimliliği arttırmak amacıyla çoğu zaman ofis ortamlarında oda spreyi halinde kullanılır.
  • * Seyreltilmiş haldeki yağı ile gargara yapmak ağız kokusuna fayda sağlar. Bakteri öldürme özelliği olması ağız içindeki bakterilerle savaşılması sürecinde etkilidir. Dişlerin doğal bir biçimde beyazlamasına yardım eder.
  • * Ağız dışında tırnaklar üzerinde olumlu etkileri bulunur. Yağın içinde bulunan yüksek orandaki vitaminler güçsüz tırnakların güçlü hale gelmesine ve kırılganlıkların giderilmesine olanak tanır. Yağ aracılığı ile tırnaklara düzenli biçimde masaj yapmak sağlıklı tırnaklara kavuşmanın doğal yollarından biri olarak tarif edilir.

Limon Yağı Neye İyi Gelir?

Saç bakımı için kullanılır ve yağ dengesini sağlar. Sivrisinekleri uzaklaştırma etkisi bulunmaktadır. Sineklerin rahatsız eden kaşıntısını ortadan kaldırır. Isırıkların üst kısımlarına bu yağ sürülür. Bu sayede kaşıntılar azalmaktadır. Ciltte çokça rastlanan lekeleri doğal şekilde geçirir. Gençleştirme özelliği olan yağ donuk cildin aydınlanmasına fayda sağlar. Bu yağın temizleme, sıkılaştırma, antiseptik özelliği olduğu için bazı deri sorunlarının giderilmesi amacıyla kullanımı tercih edilir. Odaklanmayı ciddi seviyede arttırır. Konsantreyi yükseltmek için bazı zamanlarda yağın odaklanma üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanılabilir. Dermatolog onayında cildin yağ ile ovalanması gözenekleri açmakta ve sivilceleri engellemektedir. Cildi yağlı olan kişiler siyah noktaların çözümü için limon yağını tercih edebilir.

Limon Yağının Zararları Nelerdir?

Limon yağı zararları hakkında kesin bilgilere rastlanmamaktadır. Fakat bu yağın hem çocuklar hem de hamileler tarafından kullanılması doğru değildir. Uçucu yağların bazıları cildi hassas olan kişilerde alerjik etkilere, tahriş gibi sorunlara yol açtığı için tahriş testinin yapılması önerilmektedir.

Yorumlar
Zeynep Taşkesen 15 Ağustos 2018 - 02:18:38 Limon yağının yüze ve saça faydaları nelerdir? Yüze sürdüğümüzde sivilceler ve sivilce izleri için etkili olur? cilde ne gibi faydaları olur? Saç için parlaklık sağlar mı acaba? Nasıl kullanmak gerekiyor? Kullananlar var mı?cevapla
Ahu Candan 15 Ağustos 2018 - 13:28:05 Arkadaşlar limon yağı yüze sürülür mü? Cilt üzerinde tahrişe neden olur mu? Nasıl elde edilir? Kendimiz evde bu yağı elde edebilir miyiz? Bu mümkün mü? Ya da doğal bir şekilde sipariş vermek için nereden almamız gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: