Sağlık 19 Ocak 2021 - 03:00:20

Taun Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Taun Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Veba hastalığı, dünya çapında çok sayıda kişinin ölümüne sebep olurken taun hastalığı da veba türlerinden birisidir.

Taun Hastalığı Nedir, Ne Demek?

İnsanlarda, ateşli rahatsızlıklar her zaman büyük kitlelerin ölümlerine ve tedavisi zor etkilerin oluşmasına sebep olmuştur. Taun hastalığı da bu hastalıklardan birisi olurken yara ve şişkinlik gibi belirtilerle ortaya çıkıp çok yüksek derecede ateşe sebep olmaktadır. Son derece bulaşıcı ve öldürücü bir rahatsızlık olduğundan insanlar tarafından korkuyla karşılanır. Ancak bir veba türü olduğundan özel olarak bu hastalık dile getirilmezken insanlar rahatsızlığı veba olarak söylerler. Bu sebeple de bu hastalık hakkında insanlar tarafından çok fazla bilgi sahibi olunmamıştır.

Taun Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Hastalığa çok tehlikeli bakteriler sebep olurken bu bakteriler birçok farklı sebepten dolayı insana vücuduna hücum edebilmektedir. İlk olarak oldukça kirli ortamlarda yaşayan kişilerde taun hastalığı görülmektedir. Bu bakteriler, kirli ve nemli ortamları severken çöpler ya da bakımsız sulak alanlar bu hastalığın yayılmasında son derece etkili olur. Bataklıklar, eski dönemlerde veba hastalığının yayılmasında etkili olurken günümüzde de benzer etkiler göstererek hastalığın yayılmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra fabrika atıkları sebebiyle havanın kirlenmesi gibi bir durum söz konusu olursa bu durumda da kişilerin bu rahatsızlığa yakalanmaları görülebilmektedir. Bu sebeple de kişilerin hem kendi temizliklerine hem de etraflarının temizliğine dikkat etmesi gerekir.

Taun Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

İlk olarak çok şiddetli ateş ile kendisini göstermektedir. Küçük yaşlardaki insanlarda ateşe sebep olabilen çok sayıda rahatsızlık olduğundan yalnızca bu belirtisi ile birlikte sonuca varmak oldukça zor olur. Bunun yanı sıra kusma ve ishal gibi şikayetler de başlarsa artık kişilerin taun hastalığından şüphelenmesi gerekmektedir. Eğer bu aşamada herhangi bir müdahale olmazsa kişilerde bayılmalar ve kendini kaybetme durumları başlar ki bu durum hastalığın çok daha ciddi etkiler doğurmasına sebep olacaktır. Vücudun farklı bölgelerinde insanların ciltlerinin renginde kararmalar başlayabilir. Kırmızıya ya da daha koyu renklere doğru bir dönüş yaşanırsa bu durum hastalığın son evresine yaklaştığını göstermektedir.

Taun Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nedir? Nasıl Yapılır?

Kişiler, bu hastalığa yakalanırlarsa hemen bu hastalığa sebep olan ortamdan uzaklaştırılmaları gerekmektedir. İlk olarak çevresel etmenler ortadan kaldırılırken sonrasında ilaç tedavisine başlanabilir. Çok uzun bir süre dinlenmek, hastalığın en doğru tedavilerinden birisi olarak gösterilebilir. İlaç tedavisine ek olarak en iyi şekilde dinlenen kişiler, bu dönem içerisinde bolca su içerek sorunların tamamen ortadan kalkmasını sağlayabilirler. Ancak tedavilerin başlanması için geç kalınırsa sonuç ölüme kadar gidebilmektedir. Bu sebeple de belirtiler kendisini göstermeye başladığı anda doktorlara başvurmak en doğru karar olacaktır. Eski dönemlerde milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan veba rahatsızlığının bir türü olan taun hastalığı birçok insanı tehdit ederken insanların bu hastalıktan korunması ve bulaştığında en kısa sürede tedavi olması gerekir.

  • taun hastalığı
  • taun hastalığı nedir
  • taun hastalığının nedenleri
Yorumlar
Jülide Temur Taun hastalığı belirtileri ve sebepleri nelerdir? Tedavisi için ne yapmak gerekiyor? Vebaya benzer bir hastalık mı? Öldürücü özellikleri var mı? Dünya geliştikçe farklı hastalık isimleri duyar olduk. Bu hastalığın bir yakınımda belirtileri var ve ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. cevapla
kemal akyüz taun hastalığı bulmacalarda çok çıkıyor vebanın bir diğer ismi diye biliyorum tesadüfen denk geldiği için bu bilgiyi bilmeyenler merak edenler için eklemek istedim. Eğer bulmacalarda taun diye çıkarsa veba olarak karşılığını yazabilirsiniz. cevapla
Tâûn hastalığı ile ilgili Tâûn; vücudun dirsek, koltuk, el, parmak gibi yerlerinde çıkan ve şiddetli ağrılara şişkinliklere sebep olan yaralardır. Yaranın etrafı yeşil veya menekşe renginde olur. Hastada kalp çarpıntısı ve kusma gibi belirtiler başgösterir.
Bazılarına göre veba da tâûndur. Muhakkik ulemâya göre ise, yeryüzü­nün bir tarafında alışılmışın tersine zuhur ederek pek çok insanı tesiri altına alan bir hastalıktır. Başka zamanlarda hastalıklar muhtelif olduğu halde, vebada yalnız bir nevi olur. Bu zevata göre, tâûnla veba arasında umum ve husus alâkası vardır. Her tâûn vebadır. Fakat her veba tâûn değildir. Başka bir ifadeyle, veba öldürücü ateşli salgın hastalıktır; tâûn, sıtma, kızamık, çiçek, aids ve daha sonraları açığa çıkacak salgın hastalıkların tamamına veba denilmektedir. Hangi tür salgın hastalık olursa olsun, hastalığa yaklaşmakta tehlike vardır, ondan uzak durmak gerekir.
cevapla
yorum yaz
Göbek Yağlarını Eriten Bitki Çayı