Yaşam 25 Ocak 2021 - 08:50:05

Çin Kestanesi Nedir? Yenir mi? Zararları Nelerdir?

Çin Kestanesi Nedir? Yenir mi? Zararları Nelerdir?

Çin kestanesi; Castanea mollissima ismiyle de bilinen Çin, Tayvan ve Kore gibi ülkelerde bulanan bir tür kestane çeşidi olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde satışı yapılan çin kestanesi yenir mi, nasıl olur, köpürür mü gibi sorulara yanıt bulmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Çin Kestanesi Nedir? Köpürür mü?

Ülkemizdeki kestanelerden farklı olan ve dış Çin'den ithal edilen çin kestanesi gerek tadı gerekse fiyatı ile son dönemlerin en fazla konuşulan konusu haline gelmiştir. Kestanelerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 30 metreye kadar uzayabilen ağaçlarda yetişen bu besin kayıngiller familyasına aittir. Yaklaşık olarak 16 türü vardır. Bunlardan en fazla bilineni ise Amerikan kestanesi, Çin kestanesi, Japon kestanesi ve ülkemizde yetişen Anadolu kestanesidir. Gerek tadı gerekse aroması ile kış aylarının vazgeçilmezidir.

Genel olarak kestane alırken dikkat edilen pek çok husus vardır. Bunlardan biri büyük olmasıdır. Son günlerde ülkemizde daha büyük olduğu için tercih edilen kestanelerin çin kestanesi olduğu belirtilmiştir. Üreticiye göre dünyadaki en lezzetli Anadolu kestanesidir. Fiyatı daha ucuz olduğu için farklı kestanelerin tercih edilmesi kalite açısından düşük olarak nitelendirilmektedir. Çin kestanesi köpürür mü şeklinde sorular için sıklıkla yanıt aranırken bu onu diğer kestaneden ayırt eden bir özellik olarak gösterilmektedir. Pişince kabuğundan ayrılmayan ve beyaz beyaz köpüren çin kestanesi yerli kestaneden daha ucuzdur ve tat olarak da eksikliği vardır.

Çin Kestanesi Yenir mi? Nasıl Olur? Nasıl Anlaşılır?

Asıl olarak kestane vitamini bol bir besindir. Kış aylarında bağışıklığın güçlenmesi için yeterli oranda yenmelidir. Fakat uzmanlara ve üreticiye göre çin kestanesi kalite ve besin değeri olarak ülkemizde üretilen kestaneden daha düşük seviyededir. Düşük kaliteli olması nedeniyle insanlar tarafından tüketilmemesi konusunda tavsiyelerde bulunulmaktadır.

Ülkemizdeki kestane türlerinden ayırt edilmesi zor olan çin kestanesi nasıl olur ve nasıl anlaşılır diye merake diyorsanız, bu kestane piştiği zaman kabuğundan ayrılmamaktadır. Pişirilmeden arasındaki ayrımın fark edilmesinin oldukça zor olduğu belirtilmektedir. Ateş kırmızı bir renkte ve toparlak olduğu belirtilmektedir. Ayrıca tat olarak eksikliğinin olduğu belirtilmektedir. Köpürmesi de onu belli eden bir başka özelliktir. Ayrıca fiyat olarak da daha ucuzdur.

Çin Kestanesinin Zararları Nelerdir?

Hem gösterişli hem de ucuz olması bakımından rağbet gören çin kestanesinin zararları konusunda net bir bilgi bulunmamakla birlikte üreticiler ve uzmanlar tüketilmemesi konusunda uyarmaktadır. Çünkü ülkemizde üretilen kestaneye baktığımızda B1, B2, C vitamini ve manganez gibi mineralleri barındırdığını ayrıca lezzetinin oldukça güzel olduğunu belirtebilir. Bu nedenle kış aylarında rağbet gören bu besini tüketirken ve satın alırken birtakım detaylara dikkat etmeniz besleyicilik bakımından önem arz etmektedir.

Kaliteli Kestane Nasıl Olur?

Kestane seçerken renklerine ve sert olup olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Diğerlerine göre rengi daha kötü ve koyu olanlar bozuk olabilmektedir. Gerekirse bir bıçak yardımcı ile yarıp içine bakabilir ve aynı zamanda tadını kontrol edebilirsiniz. Kestane alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında tat önemlidir. Çünkü bu besinin çiğ iken tadı güzelse piştiğinde de güzel olmaktadır. Eğer iç kabuğu yenilebilir şekildeyse tazedir. Kıvrımlı ve içerisinde kabuğu acı bir tada sahip olan kestaneler alınmamalıdır. Ayrıca mevsiminde almalı, mevsiminde tüketilmeli ve ülkemizde yetişen besin değeri yüksek olan çeşitler tercih edilmelidir.

  • çin kestanesi
  • çin kestanesi nedir
  • çin kestanesi köpürür mü
  • çin kestanesi yenir mi
  • çin kestanesi nasıl olur
  • çin kestanesinin zararları
  • kaliteli kestane nasıl olur
  • kestane alırken dikkat edilmesi gerekenler
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
El ve Tırnak Bakımı, Temizliği Nasıl Yapılır?