Yaşam 25 Ocak 2021 - 18:41:04

Silecek Suyu Donarsa Ne Olur? Donmaması İçin Ne Yapmalı?

Silecek Suyu Donarsa Ne Olur? Donmaması İçin Ne Yapmalı?

Silecek suyunun donması, kış aylarında hava sıcaklıkların düşmesine bağlı olarak araçlarda daha yaşanan ciddi bir problemdir. Silecek suyu donarsa, silecek suyu haznesi ve silecek suyunu hazneden sileceğe ulaştıran boruların çatlaması gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Silecek Suyu Donarsa Ne Olur?

Hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşmesi sonucunda arabaların silecek suyunun donması gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Özellikle doğu bölgelerimiz başta olmak üzere ülkemizin hemen her bölgesinde kış şartları ağır geçebilmektedir. Kış aylarında silecek suyu dondu diye duyumları sıklıkla duyabilirsiniz. Bu havalarda gerekli önlemlerin alınmaması durumunda otomobil sistemlerinde ciddi problemler meydana gelebilir.

Havaların soğuması ve sert kış ayı şartları bağlamında antifiriz kullanımının gerekliliği önem taşımaktadır. Sadece cam suyunun donması değil aynı zamanda motor suyunun donması gibi durumlar da söz konusu olabilir. Bundan dolayı motor suyunun donmasını önlemek için kullanılan antifiriz aynı şekilde cam suyu için de tercih edilmelidir. Normal cam suyu değil bunun yerine antifirizli cam suyu koyulmalıdır. Böylece suyun donması önlenir ve arabanın sistemleri zarar görmez.

Silecek Suyunun Donmaması İçin Ne Yapmalı?

Silecek Suyunun Donmaması İçin Ne Yapmalı?

Antifiriz cam suyunun donmaması için alınabilecek önlemlerden biridir. Genel olarak saf su yerine katkılı cam suyunun kullanılması önerilmektedir. Fakat tüm önlemler alınmış olmasına rağmen cam suyunun donması söz konusu olabilir. Antifiriz koymuş olmanıza rağmen ve önlem aldığınız halde eğer ki arabanızın silecek suyu donmuşsa motoru çalıştırın ve yola çıkın. Bir süre sonra motorun ısınması ile birlikte cam suyunu kabı ısını ve bu da içinde suyun çözülmesini sağlar. Haznedeki buzlar bu şekilde çözülebilmektedir. Silecek suyuna kolonya koyarak antifiriz etkisi yaratanlar da bulunmaktadır. Bu yöntemin etkili ya da araba için faydalı olup olmadığı ise tartışılmaktadır.

Donmuş Cam Suyu Nasıl Çözülür?

Hemen hemen her sürücünün başına gelen donmuş cam suyu problemi, özellikle kış aylarında sık sık kullanılmayan arabalarda görülmektedir. Antifiriz bir çözüm olarak nitelendirilse de bazı durumlarda yeterli kalmayabilir. Motoru çalıştırdığınızda eğer ki hala çözülme gerçekleşmiyorsa fön makinesi gibi sıcaklık üfleyen bir alet ile iç hatların ısınmasını sağlayabilirsiniz. Donmuş cam suyunu çözmek için kaynar su yöntemi uygulayanlar vardır. Fakat bunun motora ve diğer sistemlere zararı olabileceği belirtilmektedir. Bundan dolayı uygulanmaması tavsiye edilmektedir.

Uygulanan tüm yöntemlere rağmen eğer ki çözülme işlemi gerçekleşmiyorsa kendi haline bırakılması ve havaların ısınmaya başlaması ile birlikte çözülmesi sağlanmalıdır. Genel olarak arabadaki tüm hatlar sıcaklığın artması ile kendiliğinden çözülmeye başlamaktadır.

Silecek Suyu Kaç Derecede Donar?

Genel olarak hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesi yani eksi değerleri görmesi üzerine silecek suyunun donması söz konusu olabilir. Fakat bazı illerimizde hava sıcaklığı çok fazla düştüğü için uygulanan her türlü yöntem etkili olmayabilir. Kullanılan antifiriz etkili cam sularının çoğunun -30 dereceye kadar koruduğu belirtilmektedir. Fakat bu durum bazı zamanlarda değişkenlik gösterebilir. Karlı günlerde ve sıcaklığın eksi olduğu zamanlarda cam suyunun donması söz konusu olabilmektedir.

  • silecek suyu
  • silecek suyu donarsa ne olur
  • silecek suyu dondu
  • silecek suyu donması
  • silecek suyunun donmaması için ne yapılmalı
  • silecek suyu kolonya
  • donmuş cam suyu nasıl çözülür
  • donmuş cam suyunu çözmek
  • silecek suyu kaç derecede donar
  • cam suyunun donması
Yorumlar
Hasan Ekmekçi Silecek suyunun donmaması için antifirizli cam suyu kullanmanızı tavsiye ederim. Hatta yıkamacılarda, benzin istasyonlarında bedava doldurulan silecek sularını kesinlikle kullanmayın. Kışın donma probleminin yanısıra sudaki kireç bile zamanla problem oluyor. 10-20 liralık kaliteli cam suyuna para vermemek ilerde daha büyük problemlere yol açacağından kesinlikle kaliteli cam suyu kullanın. cevapla
Mustafa Akın Arabanın silecek suyu dondu arkadaşlar ne yapmam lazım. Arabayı bir süre çalıştırdım ama hala su gelmiyor. Kaputu açıp hazneye baktım ve cam suyunun donmuş olduğunu gördüm. Kendi kendine uzun sürede erir ama iç tarafta buzun genleşmesiyle boruları patlatır mı acaba? En son yıkamada doldurmuşlardı cam suyunu. Demekli musluk suyunu bastılar :( cevapla
Barış Çağlayan Silecek suyu dondu ne yapmalıyım? Gece hava eksi derecelere düşmüş silecek suyu donmuş. Yola çıkmadan önce kontrol etmek aklıma gelmedi. Şu an yoldayım öncedi araçlardan gelen çamurlu su yüzünden görüş neredeyse kapandı arada durup pet şişedeki suyla yıkıyorum ama bu şekilde yol bitecek gibi değil. Yanımda kolonya alkol gibi bir şey de yok. Biraz bekledim ama çözülmedi. Donmuş silecek suyu nasıl açılır başka önerisi olan var mı? cevapla
yorum yaz
Homofobik Ne Demek? Nasıl Olur?